Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak často filtrovat bazén?

  

Bazény se pomalu ale jistě stávají standardem pro každou zahradu. Proč také ne? Teplotní výkyvy jsou čím dál větší, léta parná a suchá, jen blázen by se nerad osvěžil skokem do vody. Abychom do ní ovšem neztratili chuť skočit, měli bychom ji udržovat čistou. K tomu nám nejlépe poslouží filtrace. Je to mnohem efektivnější řešení, než vodu neustále vyměňovat, což by vás navíc přišlo na veliké peníze za vodné a stočné.

Prostředky na čištění vody

Aby se vám v bazénu nemnožily bakterie, řasy a podobné záležitosti, se kterými byste si rozhodně zaplavat nechtěli, máte dvě možnosti, které je dobré navíc kombinovat. Je to filtrace nebo chemie. V každém případě se vám vyplatí použít chemický prostředek (nejčastěji obsahující chlór, který vytváří všemi oblíbený charakteristický bazénový zápach), který se prodává nejčastěji v tabletách, které pak necháváte plavat v různých bójkách se sítkem společně s vámi, a pro udržení kvality vody filtrace. Těch máme dva druhy:

  • Kartušová filtrace - filtrem je zde papírový válec, přes nějž je voda proháněna. Tento druh filtrace je poněkud náročnější na údržbu, vyjde vás ovšem levněji filtrační zařízení jako takové, i jeho provoz, jelikož není příliš energeticky náročná. Vložku musíte vyměňovat v pravidelných intervalech, protože se opotřebovává. Tento typ filtrace se doporučuje zejména pro menší bazény.
  • Písková filtrace - filtrem je zde, jak už název napovídá, křemičitý písek, který zachytává částečky nečistot. Tato filtrační zařízení bývají výkonnější než kartušová, a to dokonce tak, že se na něj dají napojit další spotřebiče tvořící váš komfort, jako např. solární ohřev. Jelikož je tato filtrace účinnější, můžete omezit množství chemikálií, což vašemu tělu, pokožce zejména, jen prospěje. Filtr se navíc nemusí měnit zdaleka tak často, řádově se pohybujeme okolo dvou let.

Tipy jak pečovat o bazén | Úprava terénu kolem bazénů | Jak na zelený bazén?

Jak filtrovat?

  1. Není od věci pořídit si časovač do zásuvky, abyste nemuseli neustále myslet na vypínání a zapínání.
  2. Doporučuje se filtrovat minimálně 2x denně, ovšem to je ta spodní hranice. Běžně se také uvádí 1x za 5–6 hodin. Pokud je bazén skutečně velký nebo ho používáte velmi často není od věci ho projet filtrací víckrát.
  3. Nikdy nefiltrujte, když se zrovna koupete!
  4. Nezapomínejte na údržbu samotné filtrace.

Jak vidíte, není to vůbec složité. Užívejte léta a koupání s čistou vodou!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.63/5 (8 hlasů)





Související články