Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím zakrýt bazén proti listí?

  

Koupací sezóna je tady a s ní spousta vodních radovánek, ale také i starostí se zakrytím bazénu. Dá se říct, že čím větší bazén, tím větší starost. Zejména v době, kdy se nepoužívá je přikrytí bazénu téměř nutností, jinak ho máte plný listí a dalšího nepořádku. Existuje několik způsobů, jak to udělat. Velkou roli při výběru efektivního zakrytí hrají vaše finanční prostředky, velikost bazénu a dostatek místa na zahradě.

Bazén lze přikrýt obyčejnou plachtou

Nejjednodušším a nejsnáze dostupným řešením, jak bazén ochránit proti padajícímu listí je přikrýt ho běžnou plachtou. Rozměrné plachty na zakrytí bazénu jsou často i součástí balení zahradních bazénů. Tam kde nejsou či je bazén atypický, je potřeba plachtu dokoupit. Dnes na trhu existují plachty z široké škály materiálového provedení. Důležité je, aby byly odolné proti UV záření, aby byly dostatečně pevné a zároveň lehké. Protože manipulovat s plachtou budete téměř denně (ráno odkrýt, večer zakrýt).

Výhodou plachty na bazén je její nízká pořizovací cena, nevýhodou nutnost opakovaně plachtu skládat a natahovat, nechat ji prosychat, aby nechytla plíseň, také natažení plachty na bazén není nejsnadnější záležitostí. Zejména pokud se jedná o velký bazén. U plachet je nevýhodou také to, že není do bazénu skrze plachtu vidět.

Bezpečnostní plachta udrží i dospělého člověka

Když už se rozhodnete pro řešení plachty, můžete zainvestovat a koupit si plachtu tak zvaně bezpečnostní, která je schopná při pádu do vody udržet i dospělého člověka. Takováto plachta je samozřejmě finančně náročnější, plní však dvojí účel. Kromě bezpečnosti chrání i vodu proti nečistotám.

Solární fólie vám ohřeje vodu i ochrání bazén proti napadanému listí

Další šikovnou plachtou by mohla být solární, která kromě toho, že ochrání čistotu vody i vodu ohřeje. Solární plachta většinou plave na hladině a díky slunečním paprskům, které skrz fólii procházejí, vodu ohřívá. Vy ji tak máte nejen hezky čistou, nýbrž i teploučkou. Značnou nevýhodou je opět nešikovná manipulace s plachtou. Musíte ji na bazén natahovat, což nemusí zvládnout jedna osoba.

Bazénové sítě vodní hladinu ochrání, ale zcela neschovají

Komu se zdá použití neprůhledné plachty neestetické, může využít bazénové sítě. Ty lze opět sehnat v řadě rozměrových provedení a jejich upevnění kolem bazénové konstrukce je velmi snadné. Bazénové sítě skrz svá drobná oka nepropustí nečistoty, zároveň také neschovají vodní hladinu, která pod sítí pořád dýchá. Sítě jsou lehké a dobře schnou, nezadržují vodu.

Nevýhodou je, že musíte sítě opětovně skládat a natahovat, cena rozměrově větších sítí je docela vysoká, ostatně stejně jako u plachet. Nešikovné je i to, že síť na rozdíl od plachty propustí drobnější nečistoty, jako je třeba pyl. 

Lamelové zakrytí bazénu

Šikovným řešením především pro větší bazény mohou být lamelová krytí, která fungují na podobném principu jako žaluzie do okna. Lamelami můžete bazén zakrýt buď ručně, nebo si pořídit lamelové krytí na elektromotor. Lamelové zakrytí je výhodné v tom, že se většinou při odkrývání bazénu lamely namotávají do lišty a znovu se z ní vytahují. Takové krytí je praktické, estetiky hezké a nezabírá místo na zahradě. I manipulace s ním je mnohem snadnější než u klasických plachet.

Přístřešek nad bazén

Rozměrově velké bazény je lepší přikrýt přístřeškem, který má obvykle tvar kopule s otvory pro vchod a východ. Přístřešek nad bazény se vyrábí v mnoha materiálových provedení. Ta musí být odolná proti nárazu, opotřebení a UV záření. Zvolíte-li přístřešek nad bazén, nejenže tím ochráníte čistotu vody, nýbrž zajistíte její přirozený ohřev a prodloužíte si tím dobu koupání. Přístřešky nad bazény jsou jasnou volbou u větších bazénů. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články