Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak připravit bazén na zimu?

  

Krásné a teplé léto se nachýlilo ke svému konci a bazén na naší zahrádce zažil velké množství úžasných radovánek. Posloužil jako prostředí pro relaxaci dospělých, ale také jako místo pro hrátky malých i větších dětí. A protože jej chceme využívat i v další sezóně, tak si zaslouží poctivou péči. Jak tedy připravit bazén na zimu?

Vypouštět nebo nevypouštět vodu?

Starší bazény, především ty betonové a dlaždicové obsahují spáry, ve kterých by voda přes zimu zmrzla, což by způsobilo popraskání obložení. Proto je nutné vodu z bazénu vypustit. Naopak dnešní moderní bazény jsou uzpůsobeny tak, že z nich není třeba vodu vypouštět, stačí ji pouze upustit tak, aby její hladina dosahovala pod vratné trysky. Voda pak může klidně zmrznout, jen je nutné ji spolu s bazénem na zimu správně připravit. Pojďme se podívat na sled kroků, kterými připravíme bazén na zimu.  

Čištění bazénu a úprava vody

Správné zazimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se teplota vody pohybuje mezi 10-15°C a teplota vzduchu neklesla pod bod mrazu. Nejprve odstraňte nečistoty ze dna bazénu pomocí "vysavače" a následně i plovoucí špínu pomocí síťky nebo teleskopické tyče. Následuje kontrola pH, tvrdosti a obsahu chlóru ve vodě pomocí testerů. Na závěr zapněte filtraci a nechte ji běžet, aby se voda řádně promíchala.

Snížení hladiny vody

Druhým důležitým krokem je snížení hladiny vody přibližně 10 centimetrů pod skimmer. Na místo vratné trysky našroubujte zátku. V případě, že zátku nemáte, pak odpusťte vodu pod úrověň vratné trysky a hlavu i s kroužkem demontujte a díly uschovejte. 

Čištění bazénu

Pro čištění stěn bazénu pod i nad hladinou využijte speciální čistící přípravky. Doporučujeme využít profesionální přípravky, které čistí bazény od špíny hloubkově. Po aplikaci přípravku odpojte od bazénu hadice a vylijte z nich vodu, přičemž nejlépe se jeví použít vysavač na mokré vysávání. 

Zazimovací přípravek

Do vody ponechané v bazénu v poměru určeném návodem na obalu vmíchejte zazimovací přípravek, který brání růstu řas a tvorbě zákalu v období, kdy bazén nebude používán. 

Výbava bazénu

  • Písková filtrace - propláchněte nebo vyměňte písek ve filtraci - doporučujeme písek měnit minimálně jednou za dva roky
  • Solární ohřev - odpojte panely, vysušte a uložte je na místo, kde nemrzne
  • Tepelné čerpadlo - vytáhněte z elektrické sítě, uzavřete obtokové ventily, vypusťte vodu a pečlivě vysuště
  • Ostatní vybavení - bazénové schůdky, plavecký protipoud apod. demontujte a uskladněte na suché místo, kam mráz nedosáhne

Poslední rada

Zapuštěný bazén přes zimu zakryjte krycí plachtou nebo využijte instalovaného posuvného zastřešení. Naopak nadzemní bazén můžete nechat odkryté. Po splnění zmíněných kroků je bazén skvěle připraven na zimu a v další sezóně jej opět s radostí budete moci využívat. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)

Související články