Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zajistit bazén během dovolené?

  

Bazén je radost, ale samozřejmě se neobejde bez náležité péče. V sezóně to platí obzvlášť. Co dělat, když potřebujete na nějakou dobu odjet například z důvodu dovolené a chcete, aby byla voda i po vašem návratu připravená ke koupání?

Zkontrolujte si množství chlóru

Bazén se nebojte přechlórovat, koupat se v něm nakonec v následujících dnech nebudete. Výsledná dávka chlóru by měla být oproti normálu asi trojnásobná. Optimální koncentrace této látky činí 0,3 až 0,5 mg/l. Změřte si pH vody, zapotřebí je hodnota v rozmezí 7,2 až 7. Ke zjištění přesných hodnot poslouží tester.

Pokud bude hodnota nižší, v bazénu hrozí během vaší nepřítomnosti přemnožení řas a zelená voda nevhodná ke koupání. Zabránit tomu můžete rovněž i preventivním použitím tzv. algicidu, což je přípravek určený právě proti tvorbě řas.

Vyčistěte filtraci a zapněte ji

Filtry byste měli vyčistit, a to bez ohledu na typ filtrace. Zapotřebí to bude jak u té pískové, tak u kartušové, takže vás čeká vyprání filtrační vložky i propláchnutí náplně. Majitelé moderních typů opatřených časovačem jsou v takové situaci rozhodně ve výhodě.

Filtraci bude totiž potřeba zapínat denně, alespoň na čtyři hodiny, ideálně na víc. Vhodnou dobu si můžete určit sami, a to na základě velikosti bazénu i výkonu vaší filtrace. Podle toho, kolik vody stihne přečerpat, ji nechávejte puštěnou. Pamatujte na to, že by se každý den měla všechna voda v bazénu vyměnit alespoň jednou, někteří odborníci doporučují i dvakrát.

Jestliže možnost filtru s časovačem nemáte, poproste někoho ze známých, rodinných příslušníků nebo třeba sousedů, aby bazén po dobu vaší nepřítomnosti zkontroloval.

Vyčistěte bazén a přikryjte ho

Bazén byste před odjezdem měli důkladně zbavit veškerých nečistot usazených na dně nebo na stěnách. Samozřejmě musíte zabránit i tomu, aby se do vody dostal hmyz, listí atd. Proto bazén před odjezdem pečlivě přikryjte plachtou. Až se vrátíte, v podstatě se můžete rovnou koupat, pokud bude voda na pohled čistá. Pro jistotu se doporučuje zkontrolovat pH a také zapnout filtraci.

Voda je zkažená – co teď

Riskli jste to, vodu v bazénu nevypustili a po návratu na vás čeká nepříjemné překvapení? Výskyt řas poznáte už pouhým pohledem, voda je zelená nebo dokonce černá. Dá se s nimi ale bojovat i v okamžiku, když už se objeví.

Jako první pomoc vám poslouží přípravky schopné dodat tzv. šokovou dávku chlóru, bez kterého se v tomto případě už neobejdete. Většinou najdete i slova Chlor Shock v názvu. Použít můžete Savo, při výrazném rozmnožení řas se hodí i Savo originál. Ovšem pozor, Savo se na běžnou údržbu bazénu v zásadě nehodí, byť jej někteří majitelé používají. Na rozdíl od k tomu určené bazénové chemie totiž nedokáže zajistit postupné uvolňování chlóru, který tak příliš rychle vyprchá.

Vodu je možné i tzv. vyvločkovat. V podstatě to znamená, že zákal, který se objeví v bazénu, speciálním přípravkem upravíte tak, aby šel klasicky odfiltrovat. Produkty k tomuto účelu vytvořené poznáte v obchodě snadno, vločkovač se přímo jmenují. Aplikujeme je po 24 hodinách od přidání Chlor Shocku.

Pozor, než začnete, bude ale nutné upravit pH vody. Optimální hodnota se pohybuje v rozmezí 6,8 a 7,6. Pakliže bychom tyto hodnoty nedodrželi, hrozí, že vločkovač bude méně účinný.

Vločkovače vždy dáváme do vody v průběhu filtrování. Voda se bude filtrovat minimálně tři hodiny, v závislosti na stupni znečištění i déle. Malé zbytkové množství vloček můžete posléze vyluxovat vysavačem. Voda by měla ve výsledku čirá, pakliže tomu tak není, podle potřeby můžeme celý postup ještě opakovat.

Tam, kde žádná chemie nepomůže, samozřejmě nezbývá, než vodu přece jen vypustit a naplnit bazén znovu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články