Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat pískovou filtraci pro bazén?

  

V současnosti máme na trhu stále ještě k dostání dva typy filtrací. Tím prvním je filtrace kartušová a druhým filtrace písková. Byť lze říci, že výrazněji rozšířenější je právě filtrace písková, neboť je výkonnější. Jak si vybrat tu správnou?

Z čeho se skládá filtrace a podle čeho se při výběru rozhodovat

Každá filtrace se skládá z filtrační nádoby, v níž je pískovou náplň, dále z čerpadla, nejlépe samonasávacího, se sítem, které slouží pro odfiltrování hrubých nečistot, propojovací vyztužené hadice, čtyř nebo šesticestného ventilu s manometrem a případně i dalšího příslušenství, které například zvládne automaticky dávkovat bazénovou chemii. To sice není absolutní nutnost, nicméně práci s údržbou vody si tak citelně usnadníte.

První zcela zásadní otázka při výběru filtrace, kterou byste si měli položit, tedy je, kolik vody zvládne filtrovat za hodinu. Dále byste se měli zaměřit na výkon čerpadla, který se uvádí v m³, při nulové výšce výtlaku a při volném průtoku vody bez odporu. A také na to, jaký je ventil, respektive kolikacestný. Šesticestný vám usnadní manipulaci s filtrací. A to i při čištění, pravidelné proplachování pískové náplně je samozřejmě nezbytností. Zjišťujte též, jestli je vaše filtrace vybavena i předfiltrem. Ten totiž zajistí mnohem delší životnost samotného čerpadla. Podívejte se i na celkový objem vámi vybraného modelu.

Na co dále při koupi nezapomenout

Výkon filtrace by měl dostačovat v poměru k velikosti bazénu alespoň na to, aby ho celý přefiltrovala za asi šest až osm hodin za standardních okolností, v případě extrémních podmínek velmi horkého léta pak dokonce asi za pouhé tři až čtyři hodiny. Důležité je i umístění filtrace. Víte-li, že bude potřeba ji nechat od bazénu ve větší vzdálenosti, než je deset metrů, je vhodné rovněž uvažovat i o silnějším čerpadlu. To by totiž mělo vyrovnat ztráty v tlakovém rozvodu.

Vůči čerpadlu bychom pak měli sáhnout i po adekvátní filtrační nádobě. To je z toho důvodu, abychom zachovali účinnost celé filtrace. Jinak totiž dojde k tomu, že u malé nádoby a výkonného čerpadla se průtok vody zrychlí, proto nedojde k jejímu dokonalému vyčištění. Velmi zjednodušeně bychom tak mohli říci, že zkrátka platí, že čím více písku, tím lépe. Pokud je písek jemný a má ostré hrany, zvýší se i jeho filtrační schopnost a celá filtrace bude účinnější.

Rozhodně se vyhněte levným, nicméně nekvalitním filtracím, které se typicky objevují v řetězcích. Nezajistí vám dostatečnou kvalitu vody a ani na ně ve většině případů nezvládnete připojit další příslušenství, protože filtrace už na to nemá výkonovou rezervu. Nakupujte tedy nejlépe u specializovaného prodejce zaměřeného konkrétně na bazény a bazénovou techniku. Vodítkem vám může ohledně kvality výrobku být i doba záruky. Na ty nejlepší produkty bývá i v délce sedmi let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (2 hlasy)

Související články