Vyrovnání terénu před umístěním bazénu
Aby Vám bazén sloužil tak jak má, je nutné, aby byl správně umístěn, a to samozřejmě ve vodorovné poloze. V opačném případě může docházet k úniku vody a ve chvíli, kdy bude nafukovací bazén například lehce nakloněný a bude foukat silný vítr, může ho prakticky převrhnout. Před umístěním je proto vhodné dát si práci s vyrovnáním terénu. Ideálním řešením je například zasypání zvoleného místa vrstvou hlíny, ve vodováze si, po usednutí hlíny, zkontrolujete rovinu a následně je plocha pod bazénem připravena k použití. Pro tyto účely se obecně nedoporučuje používat písek, jelikož u tohoto materiálu hrozí riziko, že vlivem nepříznivým povětrnostních podmínek, a to zejména deště, se může vymílat a jedná se tak o prakticky nestabilní materiál.
Před pokládkou bazénu
Před samotným rozložením bazénu je vhodné promyslet, jaký materiál pod bazén umístíme. Řekněme si narovinu, že ne každý z nás má připravenu takovou ideální plochu pro umístění bazénu, aby nehrozilo jeho poškození. Vše se dá, naštěstí pro nás, snadno, rychle a poměrně i levně vyřešit. Přičemž variant existuje hned několik. Při výběru je nutné brát v úvahu umístění bazénu, okolní prostředí a rovněž i Vaše finanční možnosti. Pamatujte však na to, že je lepší chránit bazén od jeho pořízení, než ho později záplatovat a v konečné fázi vyhodit.
Co dát pod nafukovací bazén?
- fólie /plachta
- umělá tráva
- speciální ochranná podložka pod bazén
Fólie či plachta? Zlatá klasika, která nezklame
V České republice patří tato varianta zřejmě k těm nejoblíbenějším. Přeci jen, kdo z nás nemá doma alespoň jednu plachtu, kterou může přes léto postrádat? Pokud plachtu doma máme obejdeme se bez investice a navíc bazén vhodně ochrání. Otázkou však zůstávají vlastnosti. Vzhledem k materiálům, ze kterých bývají tyto plachty vyrobeny, je zde vysoké riziko výskytu plísní, které mohou následně poškodit povrch bazénové fólie v vnější strany. V případě, kdy je bazén umístěn na trávníků, zde také dochází k zapaření, které je nežádoucí i pro kvalitu trávníků.
Umělá tráva
Především mezi mladší generací bývá často oblíbený i tzv. travnatý koberec. Ten lze pořídit v několika rozměrech a dá se oříznout tak, aby seděl přímo pod kobercem. Tento koberec by měl zabránit mechanickému poškození bazénu. Jeho výběr však musíte řádně promyslet. Existuje několik typů této umělé trávy a každá z nich má jiné vlastnosti. V první řadě by Vás při výběru měly zajímat vlastnosti vláken, aby nedošlo k poškození bazénu. Umělá tráva může být dobrou i vkusnou volbou.
Ochranná podložka pod bazény
Další variantou, která je pro ochranu nafukovacích bazénů bezesporu tou nejvhodnější, je pořízení ochranné podložky pod bazén. Tyto jsou vyráběny z geotextílie a jejich hlavním úkolem je chránit bazény proti nežádoucímu mechanickému poškození. K dostání jsou v různých rozměrech, které vhodně zapadnou pod každý bazén. Tuto podložku je možné umístit na hliněný i pískový podklad. Je však nutné se ujistit, že plocha neobsahuje žádné ostré předměty, jako jsou např. kamínky apod. Pořizovací cena není závratná a tato speciální ochranná podložka dokáže Váš bazén prvotřídně ochránit.
Jaký typ ochrany pod bazén vybrat?
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výše uvedený materiál, rozhodně neprohloupíte. Samozřejmě důležité věnovat pozornost i podkladu, na který bude bazén umístěn. I sebelepší ochranné pomůcky nepomohou v případě, kdy umístíte nafukovací bazén na nevhodnou plochu. Při samotném výběru je vhodné porovnat si více možností a následně se rozhodnout, která by pro Vás mohla být ta pravá.