Co dát pod nafukovací bazén?

Pomalu, ale jistě přichází léto a s ním i čas výběru bazénu pro letní radovánky. Mezi prakticky všemi generacemi jsou v oblibě nafukovací bazény či ty s pevnou konstrukcí, které jsou umístěny na zemí. Ve chvíli, kdy máme již bazén vybraný se nám však v hlavě zrodí řada otázek. Proto je vhodné si ještě před samotným pořízením bazénu několik věcí ujasnit. Velice důležitou otázkou je ochrana bazénu a jeho umístění. Tím je především myšlena jeho ochrana proti protržení či jinému poškození, které může být způsobeno jeho nevhodným umístěním. Bazén by měl samozřejmě stát na rovném a stabilním podkladu. Proto je v mnoha případech také nutné vyrovnat terén pod bazénem.

Vyrovnání terénu před umístěním bazénu

Aby Vám bazén sloužil tak jak má, je nutné, aby byl správně umístěn, a to samozřejmě ve vodorovné poloze. V opačném případě může docházet k úniku vody a ve chvíli, kdy bude nafukovací bazén například lehce nakloněný a bude foukat silný vítr, může ho prakticky převrhnout. Před umístěním je proto vhodné dát si práci s vyrovnáním terénu. Ideálním řešením je například zasypání zvoleného místa vrstvou hlíny, ve vodováze si, po usednutí hlíny, zkontrolujete rovinu a následně je plocha pod bazénem připravena k použití. Pro tyto účely se obecně nedoporučuje používat písek, jelikož u tohoto materiálu hrozí riziko, že vlivem nepříznivým povětrnostních podmínek, a to zejména deště, se může vymílat a jedná se tak o prakticky nestabilní materiál. 

Před pokládkou bazénu

Před samotným rozložením bazénu je vhodné promyslet, jaký materiál pod bazén umístíme. Řekněme si narovinu, že ne každý z nás má připravenu takovou ideální plochu pro umístění bazénu, aby nehrozilo jeho poškození. Vše se dá, naštěstí pro nás, snadno, rychle a poměrně i levně vyřešit. Přičemž variant existuje hned několik. Při výběru je nutné brát v úvahu umístění bazénu, okolní prostředí a rovněž i Vaše finanční možnosti. Pamatujte však na to, že je lepší chránit bazén od jeho pořízení, než ho později záplatovat a v konečné fázi vyhodit. 

Co dát pod nafukovací bazén?

  • fólie /plachta
  • umělá tráva
  • speciální ochranná podložka pod bazén

Fólie či plachta? Zlatá klasika, která nezklame

V České republice patří tato varianta zřejmě k těm nejoblíbenějším. Přeci jen, kdo z nás nemá doma alespoň jednu plachtu, kterou může přes léto postrádat? Pokud plachtu doma máme obejdeme se bez investice a navíc bazén vhodně ochrání. Otázkou však zůstávají vlastnosti. Vzhledem k materiálům, ze kterých bývají tyto plachty vyrobeny, je zde vysoké riziko výskytu plísní, které mohou následně poškodit povrch bazénové fólie v vnější strany. V případě, kdy je bazén umístěn na trávníků, zde také dochází k zapaření, které je nežádoucí i pro kvalitu trávníků.

Umělá tráva

Především mezi mladší generací bývá často oblíbený i tzv. travnatý koberec. Ten lze pořídit v několika rozměrech a dá se oříznout tak, aby seděl přímo pod kobercem. Tento koberec by měl zabránit mechanickému poškození bazénu. Jeho výběr však musíte řádně promyslet. Existuje několik typů této umělé trávy a každá z nich má jiné vlastnosti. V první řadě by Vás při výběru měly zajímat vlastnosti vláken, aby nedošlo k poškození bazénu. Umělá tráva může být dobrou i vkusnou volbou.

Ochranná podložka pod bazény

Další variantou, která je pro ochranu nafukovacích bazénů bezesporu tou nejvhodnější, je pořízení ochranné podložky pod bazén. Tyto jsou vyráběny z geotextílie a jejich hlavním úkolem je chránit bazény proti nežádoucímu mechanickému poškození. K dostání jsou v různých rozměrech, které vhodně zapadnou pod každý bazén. Tuto podložku je možné umístit na hliněný i pískový podklad. Je však nutné se ujistit, že plocha neobsahuje žádné ostré předměty, jako jsou např. kamínky apod. Pořizovací cena není závratná a tato speciální ochranná podložka dokáže Váš bazén prvotřídně ochránit. 

Jaký typ ochrany pod bazén vybrat?

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výše uvedený materiál, rozhodně neprohloupíte. Samozřejmě důležité věnovat pozornost i podkladu, na který bude bazén umístěn. I sebelepší ochranné pomůcky nepomohou v případě, kdy umístíte nafukovací bazén na nevhodnou plochu. Při samotném výběru je vhodné porovnat si více možností a následně se rozhodnout, která by pro Vás mohla být ta pravá.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.45/5 (11 hlasů)


Související články

Koupě bazénu v zimě
Jak upravit okolí bazénu? Inspirace
Jak správně pečovat o bazén?
10 tipů jak pečovat o bazén
Péče o váš bazén nemusí být věda
Jak projasnit vodu v bazénu?
Jak spočítat objem bazénu?
Jak zalepit bazén?
Jak udržovat vodu v bazénu?
Jak na zelený bazén? Jak se zbavit zelené vody?
Jak vyrovnat zem pod bazén?
Jak zazimovat nadzemní bazén
Jak často filtrovat bazén?
Jak vybrat pískovou filtraci pro bazén?
Jak snížit alkalitu v bazénu?
Jak zalepit bazén pod vodou?
Jak vypustit bazén?
Jak vybrat písek do filtrace od bazénu?
Jak vyčistit kartušovou filtrací?
Mechanismy v bazénu
Jak zalepit napuštěný bazén?
Jak lepit průhledné materiály?
Jak na čistou, kvalitní a nezávadnou vodu v bazénu?
Bazén v domě - jak na to?
Jak na stavbu polo-zapuštěného bazénu?
Stavíme polozapuštěný bazén - výkopové práce - jak na to?
Jak vodotěsně izolovat betonový bazén?
Co dát kolem bazénu?
Čím zakrýt bazén proti listí?
Jak zajistit bazén během dovolené?
Co dát pod nafukovací bazén?
Jak natřít betonový bazén? Postup, druhy barev apod.
Jak opravit betonový bazén?
Jaký bazén je nejlepší? - velký přehled
Jak na zajištění bazénu během dovolené?
5 důvodů zastřešit bazén? Úspora za chemii i delší koupání
Jak na zelenou vodu v bazénu?
Jak připravit bazén na zimu?
Jak a čím oplotit bazén?
Jak předejít prasknutí bazénu?
Jak najít díru v bazénu
Kdy je čas stavět bazén a s čím začít
10 tipů, co dělat s bazénem v průběhu letní sezóny
Jak provést odvodnění podlahy pod bazénem

  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Aktuální články