Úvod  › 

Jak si vyrobit pískovou filtraci?

  

Písková filtrace je povinným vybavením každého většího bazénu, tedy za předpokladu, že chtějí mít majitelé bazén čistý a udržovaný. Častým problémem kupovaných pískových filtrací je buď jejich příliš vysoká cena, nespokojenost s častými poruchami, nedostatečné čištění bazénu nebo jejich drahá údržba. Šikovní kutilové mohou tenhle problém vyřešit tím, že si pískovou filtraci vyrobí doma sami. Jak na to?

Co budete potřebovat?

Domácí výroba pískové filtrace není vůbec drahá a oproti té kupované je cena někdy až směšně rozdílná. Potřebovat budete čerpadlo. Nemusí být příliš silné. Využít můžete to z předešlé a teď již pokažené filtrace. Pak prázdný sud a na něj i víko s těsnící gumou,  hadice pro vstup a výstup vody, filtrační písek, štěrk a prostupy k hadicím, také ještě netkanou textilii, která přijde pod filtrační písek a objímky nebo upevňovací pásky pro upevnění hadic k prostupům.

Postup krok za krokem

  • Do sudu provrtejte dva otvory pro vstupní a výstupní hadici. Nahoře je vstupní hadice z bazénu, dole výstupní hadice do bazénu.  Hadice do sudu upevněte pomocí těsnících prostupů.  U některých bazénů jsou k dispozici otvory pro filtraci, do kterých můžete instalovat i tu vaši podomácky vyrobenou. Jinak výstupní i vstupní hadici alternativně upevněte u kraje bazénu s tím, že sací hadice bude vždy u dna bazénu.
  • Pro efektivnější čištění můžete na vývod filtrace (uvnitř sudu) umístit  jemné síto. Postačí nepotřebné silonky ve více vrstvách, které zachytí drobné nečistoty, které se dostanou přes jednotlivé vrstvy filtrace.   
  • Na dno sudu pokládejte štěrk, který předtím pořádně properte, obvykle je velmi špinavý. Štěrk by měl být nakladen do výšky nad výstupní trubku, kterou by měl kompletně zakrýt.
  • Na štěrk vložte bílou netkanou textilii ve více vrstvách (stačí 3). Její nadbytečné okraje nezarovnávejte, jen je vystrčte směrem nahoru. Textilie by měla vždy přesahovat obvod sudu, tak zabráníte písku nad ní, aby se dostal do spodní štěrkové části a ucpal sítko u výstupní trubky.
  • Na textilii po hrstech pokládejte filtrační písek do 2/3 sudu.
  • Připojte elektrické čerpadlo.
  • Pak vytvořený pískový filtr postupně naplňte vodou, asi 10 cm pod okraj sudu.
  • Zavřete víko a zkontrolujte těsnost jednotlivých spojení.
  • Pak filtraci uveďte do chodu. Jak písková filtrace funguje? Vrchní hadicí je za pomocí čerpadla nasávána voda z bazénu do pískové filtrace. Ve filtraci se voda skrz písek, tkaninu a štěrk čistí a výstupní hadicí postupuje, již čistá, opět do bazénu.

Doma vyrobená písková filtrace je hotová. Na začátku počítejte s tím, že bude z filtrace vycházet zakalená, až špinavá voda. Štěrk ve filtraci může být ještě trochu špinavý. Po zaběhnutí by však mělo být vše v pořádku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.4/5 (5 hlasů)