Jak na stavbu polo-zapuštěného bazénu?

Není nad to mít během horkých letních dnů možnost osvěžit se po náročném pracovním dni v prostorách vlastního domova v zahradním bazénu. Jestli i vy uvažujete nad stavbou polo-zapuštěného bazénu, pojďme se společně podívat jak na to. 

Materiálové a tvarové řešení

  • Prvním a asi nejdůležitějším krokem je samotný výběr bazénu. Důležitým kritériem by měl být materiál – ten totiž velmi často rozhoduje o životnosti bazénu. V současné době máme na výběr např. mezi plastovými, laminátovými nebo betonovými bazény.
    • BETON - Betonových poslední dobou již není tak moc – především kvůli pracné výstavbě, náročné údržbě a mnohdy i vysokým cenám. Na druhou stranu jejich životnost je prakticky neomezená.
    • KOMPOZIT - Jako nejjednodušší na stavbu zase bývá hodnocen laminát – tam totiž obvykle stačí jen připravit terén a do něj pak vsadit již hotový, koupený bazén.
    • PLAST - U bazénů plastových často záleží na velikosti – menší bazény též často bývají přiváženy již hotové, větší se musí na místě před samotnou stavbou svařovat, což může později negativně ovlivnit jejich životnost.

Materiálová alternativa:

  • Alternativami k běžně užívaným typům bazénů mohou být bazény keramické (jedná se o bazény betonové obložené speciální bazénovou keramikou, jedna z nejdražších variant bazénů) nebo tvárnicové (srovnatelné s betonovými bazény, ceněné zejména pro dlouhou životnost)

Tvary

  • Dalším faktorem ovlivňujícím výběr je tvar. Betonové bazény jsou jediné, které již ze své podstaty dovolují vystavět různé atypické tvary pro milovníky originality.Nejběžnějším a nejvíce doporučovaným tvarem čistěz hlediska praktičnosti však stále je obdélník se zaoblenými konci a ovál. Naopak se nedoporučuje tvar kruhu.

Vykopání jámy

  • Vybrali jste? Skvělé! Nyní může začít příprava terénu. Musíme vykopat jámu, do níž bude bazén vsazen. Asi nemusím zmiňovat, že rozměry jámy by měly být o něco větší než rozměry bazénu – je tomu tak kvůli základové desce, která musí být do prostoru připravena ještě před samotným stavěním bazénu. Rozměry jámy se od rozměrů bazénů liší různě, záleží na typu zakoupeného bazénu. U laminátových bazénů obvykle začínají na rozdílu 20 cm z každé strany.

A co dál? Podklad pod bazén, pokládka bazénu, instalace technologie

  • Poté vytvoříme základovou desku a na ni pak můžeme položit samotný bazén. To se v případě laminátu (a menších plastových bazénů) dá snadno a rychle udělat pomocí jeřábu, nicméně v případě některých lehčích produktů je toto možné provést i ručně – s pomocí brigádníků či přátel ochotných se stavbou bazénu vypomoci. Betonové bazény naopak vyžadují citlivou a přesnou práci a posléze tzv. fóliování – ošetření pomocí speciální vyztužené fólie, což je proces mnohem náročnější, ale odměnou vám může být skutečně dlouhá životnost.
  • Když je vše praktické zařízeno, následuje izolace a zafixování bazénu (u některých typů ještě před tím propojení s technologiemi filtrace, příp. vyhřívání – pokud je to váš případ, je tuto část ale lepší raději nechat na odbornících). Zde se opět práce liší podle typů bazénů. Betonové bazény s fóliemi i plastové bazény se často tepelně izolují izolací, která zároveň činí povrch bazénu na dotek příjemnějším a hebčím. Laminátové bazény se oproti tomu často prodávají již se zabudovanou izolací. Tudíž je stačí za stálého napouštění vody obsypávat suchou betonovou směsí až do požadované výše.

Terénní úpravy

  • A na závěr už jsou potřeba jen povrchové úpravy nadzemní části. Ty záleží z velké části pouze na vašem vkusu či fantazii. Je na vás, zda a jak se rozhodnete vyřešit nadzemní lemy bazénu, chodník okolo bazénu a případné další příslušenství, které může plnit funkci nejen bezpečnou a praktickou, ale i dekorativní. 
  • TIP NA ZÁVĚR - zejména rodiny s dětmi možná ocení polozapuštěné bazény oproti zcela zapuštěným, kde hrozí větší riziko nechtěného pádu dítěte do bazénu. Nicméně i zde je dobré myslet na bezpečnost a vyřešit nadzemní část tak, aby případným nebezpečím nenahrávala, ale naopak je eliminovala. Řešením může být např. skalka nebo zaoblený vnější lem bez ostrých hran. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články