Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat písek do filtrace od bazénu?

  

Pořídili jste si bazén a nyní již se těšíte, jak strávíte léto odpočinkem u vody? Jestliže se vám má toto přání splnit, v žádném případě byste neměli podcenit ani takovou zdánlivou maličkost, jako je výběr písku do bazénové filtrace. Pískové filtrace přitom již dnes v podstatě zcela vytlačily dříve populární filtrace kartušové.

Dbejte na ideální zrnitost!

Výběr správného druhu písku je velmi důležitý. V současnosti bývá jako ideální doporučován jemný křemičitý písek, jehož zrnitost je 0,6-1,2 mm.

Nezapomínejte na včasnou výměnu filtračního písku!

Po jistém čase se však zrnka písku mají tendenci zaoblovat, což zapříčiňuje, že zachytávání nečistot se zhoršuje a filtrace se zhoršuje. Ostré hrany konkrétních pískových zrnek jsou totiž pro celý proces nezbytné. Z té příčiny je nutné pamatovat na to, že se písek ve filtraci musí v jistém časovém horizontu vyměňovat. Neúčinná filtrace zapříčiňuje nezbytnost použití většího množství bazénové chemie. Doporučený interval pro výměnu filtračního písku je zhruba tři roky, když v úvahu je nutné brát zatíženost bazénu.

Jemnější i větší zrnitost je na škodu z důvodu nízké efektivnosti!

Jemnější ani větší zrnitost se nejeví jako dobrá volba. V prvním případě dochází k tomu, že se písek v tanku více dusí, což se projevuje větším namáháním čerpadla. Trysky nejsou schopny zachytit konkrétní zrna, jež se posléze usazují na dně bazénu. Ve druhém případě písek nezachytí všechny nečistoty, takže filtrování je v konečném důsledku neúčinné. Jednou za týden se doporučuje filtrační písek proprat, přičemž vyplavené nečistoty se bezpečným způsobem odvádějí do napojené kanalizace.

Starý filtrační písek lze ještě zužitkovat

Starý filtrační písek nemusíte nutně vyhazovat! Svoje uplatnění najde při zimním posypu komunikací, ale rovněž na zahrádce při prolehčování půdy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (7 hlasů)

Související články