Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Tipy jak správně vybrat klimatizaci do bytu

  

Léto má snad každý rád, celou zimu se už nemůže dočkat, až se zase přihlásí teplo a sluneční paprsky prohřejí naše těla a rozveselí mysl. Když už ale léto vypukne v plné síle a kráse, a sluníčko o sobě dává vědět víc, než je zdrávo a pro náš organismus únosné, hledáme úzkostlivě alespoň malý kousek stínu. Uvnitř rozpálených domovů, ať už to jsou byty či rodinné domky, je však ochlazování a větrání o dost komplikovanější, leckdy nemožné. Nevěšte však hlavu. Na vaše trápení existuje snadná pomoc. Pořiďte si klimatizaci.

Nákup klimatizace je rozhodně investicí do budoucnosti. Nejen, že vědci a odborníci varují, že vlna veder nás čeká i další roky, ale také naše tělo bohužel nemládne, a s přibývajícími léty náš organismus hůře snáší vedra a parna. Proč si tedy alespoň doma nevytvořit příjemné klima i ve dnech, kdy teplota venku atakuje čím dál častěji čtyřicítku. Navíc je to zatím jediný opravdu prověřený a osvědčený způsob, jak si opravdu kvalitně a bezpečně ochladit interiér svého příbytku.

Vyberte si klimatizace na míru

Ne vždy je technicky možné, pořídit si jakýkoli druh klimatizace. Zvláště v panelákových domech je potřeba povolení družstva či města, a to i v případě, kdy máte byt v osobním vlastnictví. Obvodové zdivo je totiž vždy majetkem právě družstva, a tak do něj bez souhlasu družstva či společenství vlastníků nesmíte zasahovat. A pokud se sejdou lidé nepřejícní, máte po letním osvěžení v podobě klimatizace nadarmo fuč. V starší zástavě je dokonce takové řešení zakázané, většinou přímo památkovým úřadem. Řešením je však v takovém případě klimatizace mobilní.

Klimatizace mobilní – nezávislost ve vašich rukou

Bez nutnosti stavebních úprav si můžete dopřát příjemné klima ve vašem interiéru, i když venku ručička teploměru doslova šílí. Mobilní klimatizaci snadno přesunete z místnosti do místnosti – aktuálně podle toho, kde je největší horko, kde potřebujete vylepšit kvalitu vzduchu, nebo podle toho, v které místnosti zrovna pobýváte. Mimo sezónu mobilní klimatizaci snadno uklidíte azazimujete. Nedivte se faktu, že i mobilní klimatizace – a jen tak je hodna svého názvu – musí bezpodmínečně vyvádět horký vzduch ven z místnosti. Jen tak je totiž její účinek nejen správný, ale hlavně účinný. Tedy i mobilní klimatizace je vybavena hadičkou, kterou prostrčíte oknem či balkónovými dveřmi. Můžete si samozřejmě také vyvrtat otvor ve zdi – průměr hadice bývá cca 12cm – a hadici prostrčit ven. Mimo sezónu pak můžete otvor zaslepit a utěsnit či izolovat záslepkou.

Klimatizace nástěnná

Nástěnná klimatizace je nejlepším a nejefektivnějším řešením. Skládá se ze dvou částí – z jednotky vnitřní, umístěné na stěně a jednotky venkovní, přes kterou prochází horký vzduch z místnosti ven. Tuto venkovní část snadno umístíte na balkon, střechu, ale i podlahu či na fasádu. Její výhodou je nižší hlučnost, nevýhodou pak její pevné ukotvení a nemožnost stěhování dle potřeby ochlazení do jiné místnosti.

Výkon klimatizace

Výkon klimatizace je nejdůležitějším parametrem výběru. Vždy je potřeba zohlednit velikost místnosti, do které klimatizaci pořizujeme, jen tak nám celý prostor dostatečně ochladí. Nezapomeňte také vzít v úvahu ostatní elektrospotřebiče v místnosti – velká televize, počítač, stereo souprava. Všechny další elektrospotřebiče totiž produkují při svém provozu teplo a snižují tak výkon klimatizace.

Používání klimatizace má také svá pravidla

Pro bezpečný a hlavně zdravotně nezávadný provoz je velice důležité, nastavit klimatizaci na správnou teplotu. Rozhodně v žádném případě nepodléhejte domněnce, že čím více bude ochlazovat, tím lépe. Zaděláte si tak na angínu, virózu, zánět dutin či bolesti hlavy a šíje. Dodržujte proto přesně pokyny výrobce a řiďte se přiloženým návodem.

Co rozhodně při nákupu nepřehlédněte

  1. Energetická náročnost. Mnoho lidí má za to, že provoz klimatizace položí jejich rodinný rozpočet – jsou zkrátka velice náročné, co se spotřeby energie týká. Ano, nebudeme vám nalhávat, že jejich spotřeba je mizivá či zanedbatelná. Pro svůj provoz zkrátka energii potřebují, ovšem osvěžení, které vám poskytnou si jinde zadarmo stejně nekoupíte. Pokud navíc budete sledovat informace o spotřebě klimatizace na energetickém štítku, kterým musí být každý spotřebič vybaven, pak zjistíte, že ve vaší celkové spotřebě se to nemusí ani moc projevit. Vybírejte proto spotřebiče typu A
  2. Hlučnost. Každý provoz jakéhokoli spotřebiče s sebou nese menší či větší produkci hluku.Sledujte tedy při nákupu informaci o hlučnosti – decibelech – přístroje, a vybírejte ten s nejnižší hodnotou. Jen tak si posezení v klimatizované místnosti opravdu užijete.
  3. Výkon nejen ten chladící, ale i vzduchový výkon hrají důležitou roli při výběru. Vzduchovývýkon totiž přímo ovlivňuje přisávání vzduchu dveřmi či okny a má vliv na to, jak moc pocítíme účinek klimatizace.

A jedna rada na závěr – nepodlehněte trikům obchodníků a dobře prostudujte zda se opravdu jedná o klimatizaci a ne jen o ochlazovač, který někteří vykutálení prodejci prodávají za nemalý peníz a vydávají jej právě za klimatizaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (2 hlasy)





Související články