Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udržovat vodu v bazénu?

  

Ještě v dobách nedávno minulých byl bazén u domu nedostižným luxusem, který si mohl dovolit jen málokdo. S rozvojem nových výrobních postupů a také se zlepšením majetkových poměrů se ale stává čím dál dostupnější radostí pro široké vrstvy obyvatel.

Netýká se to až tak menších bazénu nafukovacích, které kupujeme víceméně jako hračku a radost pro děti. Jedná se hlavně o zahradní bazény, které jsou trvale zapuštěné do země. A aby nám takové bazény dělaly radost, je třeba se o ně také velmi pečlivě starat. Zejména o jejich čistotu, protože čistá voda znamená zdravá voda.

Mezi nejzákladnější výbavu pochopitelně patří nástroj na odstraňování mechanických nečistot, jako jsou napadané listy, nebo tráva. I když bazén disponuje krytem, přes den do něj napadá nejrůznější odpad. Je nutné zachytit větší nečistoty, aby je nenasála filtrace a zbytečně se nám nezadrhla.

Interiérový bazén

Moderní bazén uvnitř domu CC: Kathrina

Bazén

Venkovní bazén CC: Cyprus

Velký bazén atypický

Obrovský nekrytý bazén atypického tvaru CC: Chenjie

Co se týče chemických vlastností vody, může nastat mnoho různých situací, kterým je nutno péči přizpůsobit:

  1. Pokud je voda v bazénu příliš železitá, je třeba častěji kontrolovat její pH, aby se nekalila a nebyla tak neesteticky tmavá. Odborníci doporučují použít přípravek, který má Ph vyšší , aby se vyrovnala kyselost vody. Ideální rozmezí Ph se nachází mezi 6,4 a 7,4.
  2. Aby se voda nekalila od přemíry organických nečistot, je třeba pořídit zaprvé kvalitní čerpadlo, které spolehlivě nežádoucí špínu odstraní. Jeho účinek lze zvýšit i použitím chlorového přípravku, kterým se provede nárazové zachlorování, které zklikviduje případné nečistoty a udrží vodu čirou.
  3. Dalším problémem může být, zvláště v některých oblastech, tvrdá voda obsahující nadměrné množství minerálních látek. V takovém případě je nutné ve zvýšené míře kontrolovat Ph. K čerpadlu pořiďte fakulant – dávkovač, který bude průběžně doplňovat přípravek na udržování chemické rovnováhy. Pokud ovšem nastane situace, kdy už jsou stěny bazénu pokryty usazeninami, pak je dobré bazén vypustit, usazeniny oškrábat a očistit přípravkem s vyšší kyselost.
  4. Asi největší nepříjemností jsou řasy. Nikdo není zrovna nadšený, když má zelenou vodu a dno bazénu mu klouže pod nohama. Pokud vodu pravidelně chlorujeme, nebezpeční výskytu těchto nezvaných hostů není tak velké. Ale v parných dnech, kdy rostou sinice a řasy, kam se podíváte, se přece jen mohou objevit. V tom případě je nutno aplikovat jednorázové šokové odchlorování a také přípravek proti řasám. Jen malá poznámka na okraj – v čerstvě nachlorované vodě se nekoupeme. Nedělá to dobře a také to moc dobře nevoní.
  5. Než nastane bazénová sezóna, je nutno prohnat vodu filtračním zařízením. A pokud je v ní stále vysoký obsah látek přidávaných na zazimování, stačí přidat více čerstvé vody. Jinak bude voda v čerpadle pěnit.

Staré moudré pravidlo, že nic se nemá přehánět, platí i pro používání desinfekce. Pokud se Vám stane, že to s chlorovým přípravkem přeženeme a koupel není příjemná, nic se neděje, Stačí přidat čerstvou vodu na zředění koncentrace.

Toto jsou pouze základní rady, jak se zachovat v té či oné situace. Majitelé bazénu mají k dispozici celou řadu přípravků doslova „ušitých „ na míru jejich požadavkům a potřebám. A také celou řadu ochotných odborníků, kteří pomohou a poradí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)






Související články