Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak správně pečovat o bazén?

  

I když už jsou prázdniny za svou polovinou, a léto v plném proudu, možná jste si teprve nyní pořídili svůj vlastní zahradní bazén. Ať je to váš zcela nový bazén, nebo se jej teprve chystáte poprvé v sezónu odzimovat, vítejte mezi milovníky vodních hrátek, dovádění i lenošení. Aby jste si mohli s radostí užívat své bazénové osvěžení, provedeme vás krok za krokem tím, jak se starat o svůj bazén i vodu v něm.

Nově zakoupený bazén stačí opláchnout vodou, u toho zazimovaného je potřeba vyčistit jej gelovým čističem určeném přímo k tomuto účelu. Zbaví váš bazén usazenin, prachu i organických nečistot, kterým se i přes pečlivé zazimování nevyhnete.

Před napuštěním bazénu

Dříve než začnete bazén napouštět, je důležité rozmyslet se a rozhodnout, zda pro péči o vodu v bazénu zvolíte chlórovou či bezchlórovou chemii.

Bezchlórová neboli kyslíková chemie je dražší a citlivější na přesné dávkování a také pravidelnost použití. Přechod mezi jednotlivými druhy je možný i během sezóny, je však důležité mezi jejich výměnou udělat pauzu a tři až pět dní nepoužívat žádnou chemii. Během těchto dní se však voda může „zkazit“ a následné čištění pak je nejen časově, ale také finančně náročnější. Proto je lépe vybrat jeden druh chemie na celou sezónu.

V případě chlórové desinfekce nezapomeňte sledovat obsah chlóru ve vodě, jeho ideální obsah je pak 0,3 – 0,5 mg/l.

Čtěte také: 10 tipů jak pečovat o bazén | Pochozí okolí bazénu - z čeho?

Oválný bazén

Autor Pixabay

Po napuštění bazénu

Když už voda vesele šplouchá v bazénu, dříve než smočíte tělo a nedočkavě zaplavete pár temp, je potřeba zjistit Ph vody a její tvrdost.

Ph

by se ideálně mělo pohybovat mezi 6,8 – 7,6 a správná hodnota má vliv na účinnost desinfekčních prostředků.

  • Příliš vysoké Ph způsobuje nepříjemné pálení očí, sliznic a svědivost pokožky.
  • Nízké Ph zase ničí samotný bazén – způsobuje korozi případných kokových částí konstrukce a také samotné blednutí barvy pláště. Ph vody měřte každý týden, v případě velkého horka pak častěji.

Tvrdost

Pro zjištění tvrdosti vody je nejlepší obrátit se na vašeho dodavatele vody. Hodnota tvrdosti vody by neměla být vyšší než 18ºN. Příliš vysoká tvrdost vody totiž způsobuje zákaly a barvu samotné vody, proto je při překročení této hodnoty nutné používat stabilizátory tvrdosti.

Řasy a kaly

Jejich tvorba je přirozená – s výskytem teplých dní a používáním bazénu. Pokud tedy vaše voda vykazuje známky výskytu řas či mění barvu z křišťálové na zelenou, nepropadejte panice. Použijte přípravky přímo určené k likvidace řas a na kaly pak účinně funguje vločkování. Speciální přípravek dokáže shluknout nečistoty (opalovací krémy, mastnota lidské kůže i pot), s kterými si již filtrace bez problémů poradí.

Filtrujeme pro průzračnou vodu

Často si lidé při pořizování bazénu myslí, že je filtrace přepych, luxus, který je zbytečný a vše zvládnou pouze za pomoci chemie. Opak je pravdou, a tito zákazníci pak často po pár dnech běží filtraci dokoupit. Ve výsledku pak zaplatí více – bazén zakoupený s filtrací vyjde levněji, než její pozdější samostatné dokupování.

  • Písková filtrace je nejlepším řešením, jak mít v bazénu opravdu čistou vodu, pracuje totiž na stejném principu jako čištění vody v přírodě. Filtrační písek je důležité zhruba co dva týdny propláchnout a co dva roky vyměnit.
  • Kartušová filtrace je levnější, je však vhodnější pro menší bazény při objemu do 8m³. Čerpadlo vhání vodu do papírových filtrů, kde se zachycují případné nečistoty.

Zastřešení bazénu

Zastřešení bazénu je nejen praktické, ale také chytré řešení, jak ochránit vodu ve svém bazénu. U zapuštěných bazénu je vhodný hlavně z důvodu bezpečnosti především dětí a domácích mazlíčků, ale také vaší. U nadzemních bazénů je pak ideálním řešením mobilní zastřešení, které poskytne také dostatek stínu při koupání, ale dokonale plní i funkci zastřešení vašeho posezení. Stejně jako krycí plachty pak také plní funkci ochrany před nečistotami, hmyzem, listy i prachem.

Příslušenství

  • síťky na zachytávání nečistot
  • kartáče na čištění dna i stěn bazénu
  • bazénové vysavače, které vám péči o váš bazén dokonale ulehčí. Vybírat můžete vysavače mechanické, ale i polo či zcela automatické, které svou práci zvládnou i v noci bez vaší asistence a postarají se důkladně a bezchybně o dno i stěny.

A o tom, jak správně bazén zazimovat zase až na podzim :). Sluníčka a teplých dní máme letos dostatek, na ukončení koupací sezóny je tak času habaděj...

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)






Související články