Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak lepit průhledné materiály?

  

Lepení běžných materiálů není zrovna složitou záležitostí. Ve většině případů je lze lepit nejrůznějšími typy lepidel. Problém však může nastat ve chvíli, kdy je potřeba přilepit materiál průhledný, např. sklo či plast. Některé typy lepících materiálů, ať už se jedná o lepidla, silikony nebo nejrůznější směsi, mohou pod průhledným materiálem zanechávat poměrně nevzhledné mapy a skvrny, nehledě na nejrůznější barevné odstíny. Takovýto výtvor poté zkazí celkový vzhled díla a mnohdy je třeba začít s prací od začátku. Jak lepit průhledné materiály, aby výsledný efekt byl co nejčistší a nejlepší? Existuje několik způsobů a můžeme využít různé lepící materiály, který je ovšem ten nejlepší?

Zhodnocení materiálu

Z průhledných materiálů nejčastěji lepíme plasty či sklo. Pokud použijeme nevhodné lepidlo, které má určitý odstín, může celkový výsledek působit velmi nevzhledně. Instalace průhledných materiálů proto na mnohé z nás působí obtížným dojmem. Při použití správné lepící hmoty se ovšem stane hračkou. Instalaci tak zvládne každý domácí kutil. Než se pustíme do práce, je důležité zjistit si dostatek informací nejen o konkrétním lepidle, ale samozřejmě i o lepeném materiálu. Rovněž by nás měla zajímat savost materiálu, abychom tuto informaci mohli porovnat s vlastnostmi lepidla.

Jak vybrat vhodné lepidlo?

Na trhu existuje pestrá řada montážních lepidel, která jsou určena přímo pro lepení průhledných materiálů. Tyto navíc slibují perfektní průhlednost a po zaschnutí nepůsobí rušivě. Některá lepidla zůstávají čirá, ale některá mohou po čase měnit barvu, např. lehce do zelena. Pokud chceme mít zajištěn výsledný efekt na co nejdelší dobu, je třeba věnovat výběru lepidla nějaký ten čas a nebát se větší investice, která se nám vrátí v podobě úhledného a čirého spoje.

Lepící síla a nosnost po vytvrdnutí

Při výběru lepidla by nás samozřejmě měla zajímat i lepící síla. Na českém trhu je k dostání nepřeberné množství lepidel, která jsou určená pro lepení plastu či skla. Je však dobré pečlivě se informovat o jejich vlastnostech. Některé výrobky jsou totiž určeny jen k lepení menších částí a nesnesou zátěž. Pokud potřebujete lepit nějaké těžší díly, je vhodné pořídit si lepidlo, které snese  zátěž větší, některá dokáží udržet i 30 kg na 1 cm naneseného lepidla.

Prostředí, ve kterém budeme montážní práce provádět

Dalším kritériem pro výběr správného lepidla je také to, v jakém prostředí chceme průhledné materiály lepit. Lepidla mají přesně určené prostředí, materiál či okolní teplotu. V koupelně, kde bývá větší vlhkost použijeme jiný typ transparentního lepidla než v případě instalace v obývacím pokoji atd. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na to, zda se chystáme lepit savé či nesavé povrchy, některé typy lepidel savé povrchy vyžadují, u jiných to není podmínkou. V neposlední řadě je pro nás důležitá informace o teplotě. Lepidla se vytvrzují při určitých teplotách a pokud ho hodláme použít v místech, kde je teplota např. velice nízká nebo naopak vysoká, měli bychom podle toho výběr lepícího materiálu rovněž uzpůsobit.

Savé a nesavé materiály

Před koupí lepidla se musí promyslet i to, k jakému materiálu hodláme průhledné díly lepit. Obecně totiž platí, že při lepení k savým povrchům použijeme odlišný typ lepidla, než pokud budeme lepit dva díly vyrobené z nesavého materiálu. Lepidla, která jsou vyrobena pro lepení nesavých materiálů bývají hutnější, aby nestékala. Oproti tomu lepidla určená ke spojování materiálů savých mohou být řidší.

Transparentní lepidla vyrábí řada kvalitních značek

S řešením lepení průhledných materiálů samozřejmě počítají i výrobci lepidel. Na trhu jsou proto k dostání nejrůznější transparentní lepidla od kvalitních značek.Čirá montážní lepidla, která jsou určena pro lepení průhledných materiálů, se vyznačují tím, že jsou stoprocentně transparentní a velice odolná. Po slepení vytváří prakticky neviditelný spoj, který nenaruší celkový vzhled plochy.

Montážní lepidla na plast či sklo

Pokud potřebujete slepit plastové díly, či přilepit plast k jinému nesavému materiálu, je vhodné použít lepidlo určené právě pro tento materiál. Tato lepidla jsou vesměs vyráběna s větší hutností, aby nestékala a předmět tak lze dobře ukotvit. Samozřejmostí je transparentnost po vytvrdnutí.

Lepidlo pro lepení k savých povrchům

V případě, kdy potřebujete přilepit průhledný materiál ke dřevu apod. oceníte čirá montážní lepidla, která lze použit na savé i nesavé povrchy. Zde se konzistence jednotlivých lepidel může lišit, proto je dobré si přečíst informace od výrobce.

Polymerová lepidla

Další variantou je možnost lepení polymerovým lepidlem. Ty se dají rovněž zakoupit v bezbarvé variantě. Oproti běžným montážním lepidlům je však potřeba počítat s o něco větší investicí, která se ale vyplatí, jelikož výsledný efekt je pěkný.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)

Související články