Stavíme polozapuštěný bazén - výkopové práce - jak na to?

Zahradní bazény dosahují v Česku v posledních letech stále větší a větší obliby. Není divu - relaxace, klid a pohoda u vody se tak dostává přímo k vám domů, ušetříte cestu na koupaliště a máte dokonalé soukromí. Co si ovšem málokdo při této představě uvědomí je fakt, že bazén nestačí jen mít, je potřeba se o něj starat a především ho i do zahrady i zabudovat.

Základní typy bazénů

Bazény obecně rozdělujeme do tří skupin, které se navzájem liší způsobem zabudování:

  • Nadzemní bazény - tyto bazény nejsou zabudovány do země, stojí na ní, stěny jsou odhalené a tedy vystaveny riziku poškození. Na druhou stranu s jejich stavbou nebudete mít žádné starosti.
  • Zapuštěné bazény - jsou zakopány v zemi a jejich horní okraj by měl být zarovnán s okolím. Jsou dokonalé, odolné, lze je designově snadno zakomponovat do zahrady, ale stavba je složitější.
  • Polozapuštěné bazény - představují kompromis mezi oběma zmíněnými typy. Jsou z poloviny zapuštěné do země, takže je lze umístit i do svahu, jsou poměrně odolné, ale zároveň nejsou jeho stěny vystaveny takovému riziku poškození. Vypadají luxusně a umožňují velmi snadný přístup ke koupání.

My se v našem článku nadále zaměříme na polozapuštěné bazény.

Pro začátek vyberte vhodné místo

Základem výkopových prací, kterým se alespoň částečně nevyhnete, je výběr vhodného místa. Začneme praktickými tipy - podívejte se, jak to u vás na zahradě vypadá s inženýrskými sítěmi. Při kopání bazénu by nebylo dobré narušit elektřinu, plyn ani vodu. Dále se vyplatí vybrat co nejlepší místo, které se vám zamlouvá. Mělo by být v soukromí, klidné a vám příjemné. Z pohledu legislativy pak máte dvě možnosti. Buď si zařídíte stavební povolení, nebo zvolíte takové místo, které je minimálně 2 metry od sousedního pozemku a bazén přitom nepřesáhne velikost 40 metrů čtverečných. Dopředu pak uvažujte také o umístění filtrace a dalších technických přístrojů.

Při kopání se nadřete, ale ušetříte

Obecně platí, že výkop pro bazén je potřeba dobře vyměřit. V případě polozapuštěného bazénu byste se měli rozhodnout, jak velký přesah chcete. Pokud jej budujete do svahu, neměl by být horní okraj bazénu pod úrovní svahu, tím jste trochu limitováni. Při znalosti rozměrů bazénu, hloubky výkopu a místa by neměl být problém bazén vykopat. Počítejte ale s tím, že se nadřete, je to hodně práce. Kdybyste si ji chtěli ušetřit, můžete si samozřejmě na stavbu bazénu objednat firmu, to ale nedoporučujeme. Většinou je to dost drahé. Snažte se hloubku výkopu dodržet, pokud to přeženete, museli byste na dno přidat více betonu a to jsou další náklady.

Co se stavbou dělat dál?

Jakmile máte bazén vykopaný, měli byste vybetonovat obvodový šaluňk nebo alespoň podpůrné zídky, a posléze i dno, jak jsme již zmínili. Následně můžete do výkopu vložit obvodové stěny bazénu. Tady je potřeba opatrnost, dost často bývají stěny křehké. Dno byste potom měli mít rovné. Jakmile beton zatuhne, můžete přistoupit k zavěšení fólie. Ta se zavěsí na okraje obvodových stěn, a postupným napouštěním vody se vypíná. Cílem je, aby vyplnila tvar bazénu. Pak už vám zbývá jen fólii upevnit, připojit filtraci a všechna další technická zařízení, a teoreticky máte hotovo. Můžete přejít k další fázi, a to je zkouška všeho zařízení.

Možné úpravy okolí bazénu

Pokud v bazénu všechno funguje, jak má, a fólie je napnutá, pak máte teoreticky hotovo. V praxi ale zbývá vyřešit ještě jednu zásadní otázku - co s okolím bazénu? Stěny by neměly být holé, a beton okolo nich ani vykopaná zemina by určitě nepůsobily dobře. Především zahrňte stěny zeminou tak, abyste kopírovali přirozený tvar zahrady. Je to jednoduché a pokud zeminu osadíte travou, bude to vkusné. Stejně tak dobře ale vypadá, když je bazén po obvodu zasypaný oblázky. Ale chcete-li něco speciálního, můžete třeba nadzemní část bazénu obložit, nebo kolem něj třeba zkusit postavit dřevěnou terasu i s posezením. Možností je spousta a je jen na vás, která se vám bude líbit a která se vám zamlouvá.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.45/5 (11 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Stavba bazénu


  1. Jaký bazén je nejlepší? - velký přehled
  2. Stavíme polozapuštěný bazén - výkopové práce - jak na to?
  3. Jak upravit okolí bazénu? Inspirace
  4. Jak spočítat objem bazénu?
  5. Jak udržovat vodu v bazénu?
  6. Jak zazimovat nadzemní bazén
  7. Jak správně pečovat o bazén?

Související články

Aktuální články