Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak spočítat objem bazénu?

  

Bazény jsou čím dál častěji součástí našich zahrad. Zvolili jsme si určitý bazén, ale nyní nás zajímá, kolik vody k jeho naplnění potřebujeme a s tím následně souvisí množství bazénové chemie, které potřebujeme k údržbě.

Výpočet objemu bazénu

Vypočítání objemu bazénu není nijak těžké. Tento výpočet je závislý na tvaru bazénu.

Kruhový

Nejjednodušší je výpočet samozřejmě u kruhového bazénu, kdy pro výpočet použijeme vzorec pro výpočet objemu válce, který je V=π*r2*v. Kde r je poloměr a v je výška. Na závěr nesmíme zapomenout na převody jednotek protože jeden litr se rovná jednomu dm3. Mě se osvědčilo počítat již na začátku v dm, než jednotky později složitě převádět.

Obdelníkový

V případě bazénu, který má základ ve tvaru obdelníku využijeme vzorc pro výpočet objemu kvádru. Tento vzorec zní V= a*b*c. 

Obdelníkový se sestupným dnem

Jestliže máme bazén, který je obdelníkového tvaru, ale má sestupný tvar postupujeme následovně. Těleso můžeme rozdělit na kvádr a hranol s podstavou trojúhelníkového tvaru. Pro tento účel použijeme vzorec V = a*b*c+1/2*a*b*(c1-c2). 

Atypické tvary

Jestliže se snažíme vypočítat objem bazénu atypického tvaru, snažíme se bazén rozdělit, na více pravidelných tvarů a jejich objemy následně sečíst a odečíst místa, kde se vzájemně překrývají. K nákresu bazénu uvedeného níže by platil vzorec V=a1*b1*c1+a2*b2*c2+πr2*v - (πr2 α/360) - a3*b3*c3.

 

Všechny objemy bazénů se dají více či méně složitě spočítat.

Co se týče objemu vody v bazénu, je důležité ještě vědět, že žádný bazén se nemá nenapouští až po horní okraj, většinou jsou bazény napouštěny do osmdesáti procent své celkové kapacity, takže veškeré výsledky z výše uvedených vzorců ještě musíme vynásobit koeficientem 0,8. Nyní již dostaneme potřebné množství vody k naplnění bazénu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.94/5 (16 hlasů)


Související články