Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak předejít prasknutí bazénu?

  

S koncem léta přichází kromě jiného také starost o náš bazén, který nám dělal společnost po celé léto a byl naším převážným útočištěm v parných letních dnech. Mnoho z nás si ovšem často neví vůbec rady s tím, jak správně svůj bazén zazimovat a předejít tak nepříjemnému prasknutí bazénu či jeho zamrznutí. Pro ty, kteří se nechtějí spoléhat na profesionální firmy, které bazény pravidelně zazimují, a naopak se chtějí spolehnout především sami na sebe, máme hned několik tipů, jak správně zazimovat svůj bazén a předejít tak jeho prasknutí.

Ke každému bazénu je třeba přistupovat jinak

Každý bazén má jiné vybavení i odlišné technické vlastnosti, a proto je třeba přistupovat k zazimování bazénu velmi obezřetně a dobře se na něj připravit. Pokud si na srdce kladete otázku, kdy je nejvhodnější čas na zazimování vašeho bazénu, odpověď je, že právě v momentě, kdy je teplota vody v bazénu ustálena na zhruba 10 až 12 °C.

Tento okamžik by pro vás měl být znamením, že je ten nejvyšší čas na zazimování vašeho bazénu. V momentě, kdy se s tímto krokem unáhlíte a teplota vody bude vyšší, při snížení vodní hladiny by se v bazénu mohli začít množit nežádoucí druhy organismů a také plísně a řasy. Zároveň je doporučeno stihnout zazimovat svůj bazén ještě před příchodem prvních zimních mrazů.

Je třeba bazén vypustit či ho nechat plný vody?

Rozhodujícím faktorem je v tomto případě především materiál, ze kterého je samotný bazén zhotoven. U plastových bazénu či těch, které mají keramické obložení se vždy doporučuje vypustit veškerou vodu z bazénu ještě před prvními mrazy. Pokud máte fóliový bazén je možné vypustit pouze dvě třetiny vody, a to z celkového objemu vašeho bazénu.

Nesmíte zapomenout na ošetření vody

U bazénu, které nebudeme na zimu vůbec vypouštět, je nutné nezapomenout na ošetření bazénové vody, a to speciálním rozpustným zazimovacím roztokem, který je především určen k samotné konzervaci vody a také k tomu, aby zabránil vzniku vodních řas. Poté, co roztok přidáte do vody, tak je nutné zapnout minimálně na dvě hodiny čerpadlo, a to z toho důvodu, aby se roztok s vodou dobře dokázal promíchat.

Nezapomínejte ani na bazénovou techniku

V momentě, kdy začnete vypouštět bazén je také nutné ošetřit dno a stěny vašeho bazénu od všech nežádoucích nečistot. To samé platí také pro vodní filtr. Po tomto očištění je nutné snížit hladinu bazénu minimálně na 20 cm, a to pod nejníže viditelné trysky a také odtoky. Popřípadě i ústí protiproudu. Během celé zimy je dále nutné neustále kontrolovat hladinu své vody, která se poté vlivem deště a také tajícího sněhu zvyšuje, a tak se blíží k ústí všech trysek.

Aby vám bazén nezamrznul a nepraskl

Velkým pomocníkem při zazimování bazénu je především speciální dilatační plovák, který je umístěn úhlopříčně, a to na vodní hladině. Tyto plováky poté absorbují celou rozpínací sílu ledu, která by poté mohla velmi nenávratně stěny vašeho bazénu poškodit. Pokud nechcete utrácet za plováky, můžete využít ke stejnému účelu třeba prázdné plastové lahve.

Kryt bazénu vám ušetří spoustu práce

Při zazimování rozhodně nezapomínejte na správné krytí vašeho bazénu. Při samotné instalaci plachty na zimu vždy počítejte s jejím přesahem cca. půl metru přes okraj vašeho bazénu. Plastovou plachtu je také třeba uprostřed vašeho bazénu podložit a to tak, aby nemohla voda stékat z povrchu bazénu. Výhodné jsou také plachty, které jsou vyrobeny z husté síťoviny, která poté brání padání jednotlivých nečistot zpět do vody, ale také zároveň propouští dešťovou vodu či také tající sníh, tudíž na povrchu plachty nebudou vznikat louže a nebude hrozit jejich poškození.

Pokud svůj bazén připravíte správně na zimu, můžete si být jisti tím, že vám bazén nepopraská a tím pádem neznehodnotí. Samotné zazimování vám zabere zhruba jedno celé odpoledne. Pokud se ovšem o zazimování starat i přesto nechcete, do služby můžete povolat speciální tým odborníků, kteří vám bazén za úplatu zazimují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články