Bazén v domě - jak na to?

Krytý bazén v domě dokáže udělat z každé budovy luxusní vilu. Oceníte ho nejen během zimy, kdy si nebudete muset na celé měsíce odepřít plavání, ale i v létě, protože voda zůstane vždy čistá a teplá. Zkrátka bazén pod střechou je snem mnoha z nás. Ale jak na jeho stavbu?

Pečlivé plánování

Krytý bazén sice slouží jako ukázka pravého luxusu, ale je třeba si uvědomit, že jeho výstavba a údržba není až tak jednoduchá. Někteří architekti považují trend domácích bazénů za šílenství a od jejich pořizování zrazují, ale realita zdaleka není tak černá.

Před začátkem stavby bazénu však potřebujete vše dobře vypočítat a naplánovat. Na bazén je třeba myslet už při celkovém navrhování domu. Většinou se nachází v suterénu nebo v přízemí. Připravte se také na vysoké náklady na vodu, energie, zápach chemikálií a neustálé vypařování vody, které je třeba řešit.

Jedná se o náročnou stavbu, kterou se nevyplatí podcenit. Poraďte se proto se stavaři a odborníky na vzduchotechniku, kteří vám pomohou vyhnout se všem výše zmíněným nepříjemnostem. Pokud navíc k bazénu pořídíte ještě saunu nebo vířivku, stane se bazénová hala opravdovou relaxační zónou přímo v pohodlí vašeho domova.

Bazén

Kam bazén umístit?

Suterén

Při umístění bazénu pod úroveň země se setkáte s dobrou tepelnou izolací, čili výrazným snížením nákladů na vytápění. Přízemí tak zůstane volné pro další využití a velmi zajímavě vypadá také prosklená podlaha mezi přízemím a suterénem, kdy podlahou vidíte přímo do bazénu. Jedná se o záležitost pro opravdové fajnšmekry, ostatní se budou muset potýkat s nedostatkem světla, které je třeba nahradit umělým.

Přízemí

Jako druhou možnost volí lidé postavit bazén v přízemí. V takovém případě připomíná zimní zahradu s prosklenými obvodovými zdmi. Lákavě zní možnost se v zimě koupat s výhledem na zasněženou zahradu, nebo zkusit něco pěstovat přímo u bazénu. Zasklení se také většinou dá otevřít a v létě tvoří iluzi otevřeného bazénu. Pokud chcete bazén stavět dodatečně v hotovém domě, v přízemí je to možné. Naproti tomu se vám prodraží energie, protože izolace skleněných ploch nikdy nebude dokonalá. Navíc musíte pohlídat, aby prosklení bazénu mělo antikondenzační efekt, jehož lze docílit i fólií, a bylo správně usazeno do systému konstrukce, jinak vás nemile překvapí zkapalnělá vodní pára na skle.

Jak vyzrát na vlhkost?

Ideální vlhkost vzduchu v okolí bazénu je 55 až 60%. Přičemž se z bazénu o ploše 32m² vyhřívaného na 26 stupňů při okolní teplotě 28 stupňů vypaří až 5 litrů vody za hodinu. Je jasné, že takovou vlhkost musíte účinně odvést, než poslouží jako živná půda pro plísně. Za tímto účelem můžete využít buď jednoduchou ventilaci, která nasává vzduch zvenku, který případně ohřeje, nebo klimatizaci, která vzduch z bazénu ochladí, vysuší a vrátí zpět. Energetická spotřeba u obojího je značná.

Ušetřit můžete například pomocí odvlhčovačů. Ty se umístí nejčastěji ke stropu, zachycují vodu, která zde kondenzuje, a přemístí ji opět do bazénu. Liší se svou složitostí i cenou, na trhu seženete obyčejné odvlhčovače, kompresorové jednotky nebo pokročilé vzduchotechnické jednotky, které kombinují vysoušení s topením.

Výrazně pomůže také zakrytí samotné plochy vodní hladiny laminátovými deskami. Ty brání vodním a tepelným ztrátám a uspoří tak 30 – 40 % energie.

Jak vytápět bazén?

I tady se nabízí otázka, který způsob zajistí největší efektivitu, protože se bavíme o největší položce v provozu bazénu. Optimálním řešením je vytápění haly pomocí podlahového topení a ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo kondenzačního kotle. Výhody poskytuje kombinace s alternativními zdroji tepla, například solárními deskami. Zajistěte bazénu také vlastní výměník tepla oddělený od zbytku budovy.

Jak udržet bazén v čistotě?

V dnešní době je samozřejmostí chemické ošetření vody. Za tímto účelem se nejčastěji používá chlor nebo sůl, jiné alternativy radši konzultujte se specializovanou firmou. Nejjednodušeji však pořídíte chlorové tablety. Věnujte také zvýšenou pozornost plísní v okolí bazénu, vlhký vzduch jim svědčí. V blízkosti bazénu by se také měla nacházet koupelna a toaleta, případně šatna.

Bazén je tedy rozhodně luxusní součástí domu, která nabízí mnoho výhod, musíte však také počítat s vysokými provozními náklady a možnými problémy.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články