Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak zalepit napuštěný bazén?

  

Nadzemní bazény jsou cenově dostupnou alternativou vlastního bazénu. Díky materiálům jsou ale náchylnější na poškození. Lze jednou zničený bazén ještě opravit a jak?

Čím zalepit poničený bazén

Při běžném použití, zejména pokud jsou v bazénu děti, existuje mnoho míst, která je velmi snadné poškodit. Typicky to bývá krycí plachta, boky nebo dno bazénu. Oprava svépomocí je možná za pomoci lepidla. Jeho výběr je absolutně klíčový.

Jako nejvhodnější možností se jeví prostředky na bázi polyuretanového kaučuku. Tento materiál je dostatečně pružný a odolný proti vodě. Pakliže chcete mít jistotu, že je lepidlo na lepení bazénů opravdu vhodné, kupte si specializovanou sadu určenou právě na opravy bazénů. Ta obsahuje jednak lepidlo a jednak záplaty, ze kterých si nastříháte kousky odpovídající velikosti poškození. Vyjde vás na cca 120 Kč. 

Koupit si také můžete jen lepidla. Dostupná jsou například v prodejnách pro vodáky. Rozdíly jsou hlavně v jejich přilnavosti, což ovlivní konečný výsledek. A vyšší kvalita se docela nevyhnutelně projeví i ve vyšší ceně. Za malou tubičku tak můžete vydat i několik set korun.

Jak si pomoct v případě, že speciální produkty po ruce nemáte? Zkuste nahradit sadu na lepení bazénů tou, která se používá na opravy kol. Jinou alternativu představuje i páska, kterou používají elektrikáři. Ta vzhledem ke své pružnosti rovněž vydrží i na tak exponovaném povrchu, jako je bazén. Některým se osvědčilo dokonce i lepidlo, které se používá na čelní skla automobilů.

Jak postupovat při lepení bazénu

A jak na to? Bazén lze zalepit i „za provozu“, nemusíte jej vypouštět. Nejprve si pečlivě naměřte potřebnou velikost záplaty odpovídající rozsahu poškození s rezervou asi jednoho centimetru. To je důležité proto, aby se vám trhlina dále nezvětšovala.
Lepený povrch pečlivě očistěte a odmastěte. Na odmaštění nikdy nepoužívejte benzín nebo ředidlo. Jejich mastnotou bychom povrch bazénu naleptali. Opět platí, že chcete-li mít záruku úspěšného výsledku, smysl má kupovat prostředky k tomuto účelu přímo vyráběné. Pozor také na důkladné osušení. 

Následně nanášejte lepidlo, a to jak na místo poškození, tak i na samotnou záplatu. S jeho množstvím to nepřežeňte, nemělo by vám téct. Záplatu je nutné přitisknout, ale jakmile sama drží, už další fixaci nepotřebujete. Vzhledem k tomu, že drží opravdu důkladně, potřeba je pečlivost. Musíte se trefit. Pokud se vám nepodaří přesně zalepit poškozené místo, se záplatou se nesnažte nějak posouvat, nepůjde to. Použijte novou. Bazén můžete ihned bez omezení používat. 

Sady na lepení bazénů jsou vhodné nejen pro lepení poškození na vnější straně, ale také na té vnitřní. Lepidlo je totiž voděodolné. V takovém případě stačí nanést ho pouze na záplatu a přilepit na žádané místo. 

Nevýhodou však je, že se tento způsob opravy hodí spíše na drobné trhliny způsobené například domácími mazlíčky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (4 hlasy)

Související články