Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak natřít betonový bazén? Postup, druhy barev apod.

  

Pravidelná údržba betonového bazénu je důležitá nejen pro estetický vzhled, ale i bezpečnost. Nenatřený beton po namočení klouže a o praskliny se můžete poranit. Betonový bazén, ať už nový nebo starší, si zvládnete natřít i sami. Jen je potřeba dodržet postupy i v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách. Každému nátěru by měla předcházet příprava plochy tak, abyste dosáhli jednolitého povrchu.

Nátěr betonového bazénu patří k nejlevnějšímu i nejjednoduššímu způsobu údržby povrchové plochy. Podle zvoleného druhu barvy ale budete muset nátěr obnovit. Tato doba se pohybuje od 2 do 10 let, v závislosti na zvoleném druhu nátěru.

Příprava bazénu

Před samotným natíráním musíte bazén připravit, aby se vám barva dobře nanášela a vytvořila kvalitní povrch. Vypusťte všechnu přebytečnou vodu a odstraňte největší nečistoty, jako jsou listy a nánosy špíny, které můžete zamést.

  • Nový bazén

Po úplném vyzrání betonu zkontrolujte, jestli se v bazénu nenachází nějaké nerovnosti či praskliny. Zahlaďte je pomocí opravné sady pro betonové bazény, například třísložkovým polymerbetonovým kompletem. Podle návodu nechte vytvrdnout a bazén kompletně očistěte odmašťovačem na beton.

  • Starý bazén

V tomto případě je velmi důležitou pomůckou výkonný vysokotlaký čistič, který by měl dosahovat minimálního výstupního tlaku 3000PSI. Jestliže si ho nechcete kupovat, můžete si jej půjčit ve specializovaných půjčovnách. Zapněte čistič na nejvyšší možný výkon a proud směřujte zespoda nahoru. Po skončení čistění se snažte zbavit co největšího množství vody a zbytek nechat vyschnout.

Zbývající nátěr oškrábejte špachtlí a spravte veškeré defekty tak, aby byl povrch bazénu jednolitý. Můžete použít postup, jako je popsán výše u nového bazénu.

Staré bazény ve špatném stavu někdy není možné očistit touto metodou a budete muset zvolit pískování. Protože je poměrně náročné, je lepší si zavolat specializovanou firmu.

  • Vodotěsnost bazénu

Jestliže jste na váš bazén nepoužili vodotěsný beton a nechystáte se vybrat barvu, která má i hydroizolační vlastnosti, budete muset bazén natřít ještě izolačním nátěrem. Ten zajistíte penetrací a hydroizolační stěrkou. Oboje vám půjde natřít válečkem, ideálně na dlouhé násadě.

Štětec na malování

Autor: Grzegorz

Pracovní podmínky

Bazén byste měli natírat za stabilního počasí, kdy nemá několik dní pršet. Pokud během schnutí na nátěry naprší, vypusťte stojatou vodu a přidejte další čas na zaschnutí.

Teplota nesmí klesnout pod 5 °C a je dobré se vyvarovat natírání na přímém slunci během poledne, kdy je největší žár. Nátěry pak špatně schnou. Nezačínejte ani brzy ráno a skončete aspoň 3 hodiny před západem slunce tak, aby nátěr stihl zaschnout, než napadne rosa.

Druhy barev

Pokud se chystáte natřít svůj starší bazén, který už nějaký nátěr má (byť i jen zbytky), musíte použít stejný druh. Z odštěpku staré barvy vám ji pomůžou zjistit ve specializovaných obchodech s barvami a laky. Barvy můžete nanášet štětkou i válečkem, některé i stříkací pistolí. Většinou musíte bazén natřít ve dvou vrstvách, které schnou samostatně několik hodin až 1 den. Asi po 10 dnech už můžete bazén napustit, do měsíce jej budete moci používat v plné zátěži (konkrétní doby záleží na výrobci).

K hlavním druhům nátěrů bazénů patří:

  • epoxidová barva: musíte zpravidla nanášet spolu s tvrdidlem. Vyznačuje se vysokou mechanickou odolností, stejně tak odolává chemickým vlivům. Vydrží tepelnou zátěž až do 120 °C (podle druhu dodávaného výrobcem). Nátěr vydrží 7-8 let.

  • syntetická barva: nátěr syntetickou barvou po sobě nechává hedvábný povrch. Odolává mechanickým vlivům i působením slabých kyselin a olejů, krátkodobě teplotám do 50 °C. Při potřebě opravy nátěru na malém místě stačí místo jen přetřít trochou barvy. Nový nátěr budete muset zopakovat asi po 3-5 letech.

  • akrylátová barva: dobře kryje a odolává povětrnostním vlivům, napomáhá nepropustnosti bazénu. Ze zmíněných nátěrů má nejmenší výdrž a je potřeba ji přetřít každé 2-3 roky.

  • silikon-akrylátová barva: je oblíbenější variantou než samotná akrylátová barva, protože má výrazně vyšší odolnost. Snadno se nanáší a kromě povětrnostních vlivů odolává i UV záření a chlóru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.1/5 (10 hlasů)





Související články