Čistička odpadních vod
Dnes velmi populární řešení na mnoha místech, kde není zavedena klimatizace. Domácí čistička odpadních vod, známé pod zkratkou ČOV, může být samozřejmě použita i u vaší chaty. Nutno však říci, že se jedná o řešení, které je celkem nákladné. I proto je spíše doporučováno u klasických rodinných domů s každodenním provozem, než u rekreačních objektů. Vliv na nákladnost má hlavně pořizovací cena celého řešení.
Na druhou stranu musíme říci, že z hlediska efektivity jde o řešení nejlepší. Domácí čistírna odpadních vod dokáže zajistit téměř dokonalé čištění, díky kterému je možné čistou tekutiny vypouštět do běžné přírody. Nejčastěji do blízkého vodního toku. V tomto směru lepší řešení rozhodně nenajdete.
Jímka neboli žumpa
Často se používají dva názvy, ale v principu se jedná o řešení stejné. Jímka nebo žumpa je charakteristická tím, že se jedná o hermeticky uzavřenou nádobu, do které je odpadní voda směřována. Na rozdíl od výše zmíněného řešení zde nedochází k žádným čisticím procesům, ale jenom k tomu, že je zde odpadní voda uchována. Dané řešení určitě zaujme nízkou pořizovací cenou. Její výše se odvíjí nejenom od velikosti, ale i od materiálu, ze kterého je jímka či chcete-li žumpa vyrobena. Možnosti jsou dnes hned tři:
Umístění tohoto řešení je celkem snadné. Stačí jáma v zemi a napojení na vedení odpadu z vaší chaty. Nutno však podotknout, že pro realizaci tohoto řešení je třeba požádat o povolení stavební úřad. S vydáním však nebývají problémy. Druhým možným negativem je zajištění vývozu odpadní vody. Ten je nutné pravidelně či nepravidelně objednávat u specializovaných firem. Jde o činnost celkem jednoduchou, kdy se obsah vysaje a jímka je opět připravena k použití. V závislosti na velikosti a využívání může být intervalem i několik měsíců.
Septik
Pokud jste svou chatu koupili, možná jste zde zastaralý septik objevily. V minulosti se jednalo o velmi využívané řešení, které však fungovalo na principu, který by v dnešní době nebyl realizovatelný – z důvodu ochrany přírody. Septik lze označit jako jednodušší domácí čističku odpadní vod. Ty historické jímaly vody, čistily ji od hlavních nečistot a následně ji vypouštěly zpět do přírody.
Na tomto základním principu fungují i dnešní, moderní septiky. I zde jde tedy o jednodušší a také levnější řešení, pokud nechcete klasickou ČOV. Princip spočívá v tom, že se odpadní voda v rámci tří nádob vyčistí a následně je realizován jejich odtok. Vzhledem ke snaze ochránit přírodu však musí být doplňkem každého septiku i speciální filtr. Ten zajistí, že voda odtékající zpět do přírody bude opravdu čistá a také zdravotně nezávadná.
Kombinovaná řešení
Základní varianty, jak likvidovat odpadní vodu u chaty, jsou za námi. Nyní se podívejme ještě na možnost varianty, která je založena na kombinaci některého z řešení s nádobou na vodu. V praxi jde o řešení, které se využívá tam, kde úřady klasickou čističku nebo klasický septik nepovolí. A to z důvodu, že vypouštěná voda by neměla kam efektivně odtékat.
V takovém případě je kombinované řešení založeno na tom, že si necháte vypracovat takové řešení, kdy využijete ČOV nebo septik, a to na principu, že onu vyčištěnou vodu nebudete pouštět do přírody, ale budete ji jímat. Jelikož obě řešení mohou fungovat tak, že vypouští nezávadnou užitkovou vodu, bude její použití spojeno s tím, že ji využijete třeba na zalévání vaší zahrady, na mytí auta, nebo k jiným věcem, na které se plně hodí užitková voda. Takové kombinované řešení by i vzhledem k frekvenci používání vaší chaty neměl být pro úřady zase až takový problém.
Chemická toaleta
Jde sice o řešení, které je z hlediska praktičnosti celkem komplikované, ale pokud nepřichází v úvahu jiné, je i toto možnost, jak odpadní vodu řešit. V podstatě zde jasně pomíjíme situace, kdy se na chatě běžně používá voda – třeba na mytí nádobí, nebo na mytí rukou. Ta hlavně u malých, často zahradních chatiček míří hned do přírody, bez jakéhokoliv čištění, nebo filtrace.
Pokud jde o odpadní vodu spojenou s klasickými vyměšovacími potřebami člověka, je možným řešením problému chemická toaleta. Řešení, které na první pohled vypadá jako běžná toaleta. Rozdíl je však v tom, že její součástí je speciální nádrž se směsí chemikálií, které brání zápachu. Do této nádrže je následně vše jímáno. Tuto nádrž je následně nutné nechat ekologicky vyčistit, obvykle ve firmách, které se tím zabývají. Alternativním řešením je přivezení nádržek vám domů, kde jste napojeni na kanalizaci, kdy dojde k jejímu vylití přímo do vaší toalety.