Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak funguje septik?

  

Jako septik můžeme označit nádrž sloužící na částečné čištění odpadních vod. Nejčastěji septik najdeme u domů, které nejsou přímo napojeny na kanalizaci. Často dochází k mylné představě toho, jakou funkci septik plní a nezřídka bývá zaměněn se žumpou. Žumpa je nádrž na odpadní vody, která je na rozdíl od septiku bezodtoká.

Základní typy septiků

  1. Podle samonosnosti
  • samonosné septiky bez nutnosti obezdívky
  • nesamonosné septiky s nutností obezdívky
  1. Podle počtu komor
  • dvoukomorové septiky
  • tříkomorové septiky

Správná funkce septiku

Septik představuje první stupeň čištění odpadní vody především z WC, koupelny a kuchyně. Funguje na mechanickém principu a není nutné napojení na elektřinu. Z tohoto důvodu má septik minimální provozní náklady.

Aby septik správně fungoval, měl by mít dvě až tři komory. Zejména tříkomorové plastové septiky představují vůbec nejlepší možnou variantu. Obecně lze říci, že čím více komor septik má, tím je jeho funkce výkonnější. Voda protékající komorami se lépe vyčistí.

Princip fungování

  • Odpadní voda je prostřednictvím kanalizačního potrubí přivedena do první komory septiku.
  • V první komoře dochází k hrubému přečištění odpadní vody díky činnosti enzymů a bakterií. Jedná se především o rozkládání organických látek a usazování kalů.
  • Takto přečištěná voda putuje dále do druhé komory přes separační překážku. Ve druhé komoře dochází k sedimentaci jemného kalu.
  • Třetí komora septiku disponuje potrubím, pomocí kterého je voda odváděna ze septiku dále do čističky odpadních vod.
  • Během mechanismu čištění dochází k takzvanému anaerobnímu hnití. Jedná se o rozklad a mineralizaci organických látek bez přístupu vzduchu.

Pokud septik funguje špatně

K nesprávné funkci septiku dochází vlivem bakteriální nerovnováhy, která se projeví nejprve zpomaleným rozkladem organické hmoty. Následně na povrchu odpadní vody vzniká pěna a septik začne páchnout. Bakteriální nerovnováhu často vyvoláme používáním příliš agresivních mycích prostředků.

Když je septik cítit

Odborníci doporučují čistit septik alespoň jednou ročně. Septik o sobě dává vědět především v horkých letních dnech nevábným zápachem, se kterým snadno zatočíme pomocí přírodních prostředků na čištění septiků.

Všechny čistě přírodní produkty jsou založeny na principu bakteriálního rozkladu. Přípravky obsahují vysoké množství bakterií, které jsou postupně do septiku přidávány.

Do septiku se vyplatí investovat

Pokud chceme zvýšit účinnost septiku, měli bychom zvolit variantu opatřenou filtrem. Filtr je sice finančně náročnější, avšak skutečně se vyplatí. V nádrži zemního filtru se nachází štěrková a písková frakce o velikosti 2 – 32 mm, která společně s vrstvou biomasy účinně čistí odpadní vody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (8 hlasů)





Související články