Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit zápach z odpadu?

  

Jen máloco dokáže příjemnou vůni domova zkazit tak nečekaně a nechutně, jako zápach z odpadu. Na vině jsou nejčastěji zbytky jídla a vlasů a další nečistoty, které postupně odpad ucpaly, problémem však může být také narušená pachová uzávěra. Pojďme se podívat, jak se vypořádat s nechtěným zápachem.

Voda a prevence

Všimneme-li si nelibého zápachu, který se nám line z kuchyně či koupelny, není třeba ihned volat instalatéra. Prvním a zásadním bodem je nalezení zdroje. Mnohdy se může jednat jen o kazící se jídlo v nedokonale vymytém dřezu nebo špatně vyčištěné umyvadlo v koupelně. První rada tedy zní – najděte zdroj. Možná postačí silný proud vody, kterým vypláchneme vnější stranu výlevky. K prevenci před tímto typem problémů nezapomeňte používat praktické sítko, které zachytí mnohé nečistoty a vlasy.

Pomocník zvon

Prvním záchranným nářadím, které budeme v případě ucpání odpadu potřebovat, je klasický zvon na čištění odpadu. Na trhu najdeme několik typů, od celoplastových, přes nejběžnější gumové s dřevěnou rukojetí, až po specializované zvony pro dřez či vanu. Cena se v průměru pohybuje kolem 100 Kč.

Pro správné použití zvonu jej stačí přiložit k odpadovému otvoru a vytvořit několika pohyby nahoru a dolů silný podtlak,kterým se usazenina či překážka uvolní, a potrubí se zprůchodní. Poté odpad propláchněte proudem horké vody, která pomůže dočistit zbylé nečistoty. Pro jistotu je možné do odpadu ještě vsypat dvě lžíce kuchyňské soli či jedlé sody, nechat 10-15 min působit a následně opět prolít horkou vodou.

Záludný sifon

Ne vždy se nám podaří uspět se zvonem a odpad stále zapáchá či dokonce neodtéká. V tom případě začíná být problém trochu vážnější. Stále však není třeba volat opraváře, na čištění sifonu si troufnete i vy! Nejdříve pod sifon postavte kýbl na odtékající vodu, odšroubujte uzávěr, rozložte sifon a důkladně jej vyčistěte. Na závěr jej nezapomeňte opět pečlivě sešroubovat. Čistý sifon je základem dobrého odtoku.

Spirálový pomocník

Při přetrvávajících problémech s odtokem volá většina lidí k opravě odborníka. Pokud byste se přece jen chtěli vrhnout ještě do jedné možnosti, představujeme vám instalatérského pomocníka, tzv. čisticí instalatérskou spirálu. Tento jednoduchý, ale účinný nástroj, používáme k hloubkovějšímu pročištění trubek, do kterých se bez něj nedostaneme. K jejich pročištění opět odšroubujte sifon a vsuňte instalatérskou spirálu do potrubí co nejdále, tedy až k překážce, která brání průtoku vody. V této chvíli začtěte točit rukojetí, což způsobí rotaci celého spirály. Můžete točit na obě strany libovolně, dokud se překážka neuvolní a voda nezačne opět protékat.

Nápomocná chemie

V našich domácnostech se ale bohužel setkáváme také s problémy, jejichž řešení je nad rámec možností mechanického čištění, a tak přichází na řadu chemické přípravky, např. Krtek, Domestos, Savo a další. Většina z těchto přípravků funguje na bázi velmi účinné žíraviny - hydroxidu sodného. Především kvůli nebezpečí pro vás, vaše děti a životní prostředí, zařazujeme tuto možnost na poslední místo.

Přesto je však někdy i tento postup nezbytný. U každého přípravku postupujte podle návodu, vždy však dejte při manipulaci s nimi pozor, časté je prudké vybublání tekutiny až do dřezu či vany. Při práci s chemickými čisticími prostředky proto vždy používejte ochranné rukavice a skladujte je dále od dětí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.17/5 (6 hlasů)





Související články