Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Třídění odpadu je důležité

  

Komunálního odpadu vyprodukuje ročně průměrně každý člověk 280 kilogramů. Pokud bychom jej netřídili, všude okolo nás budou skládky a spalovny. Tříděním odpadů dle materiálů můžeme docílit částečné recyklace. Ale jak vůbec správně třídit?

Žluté označení mají v Česku kontejnery na plasty. Patří do nich sáčky, igelity, obaly, ale především PET láhve či nápojové kartony od mléka. Naopak si dejte pozor na znečištěné obaly, které do tohoto kontejneru nepatří, například zbytky jogurtu v plastovém kelímku.

Barevné sklo patří do zeleného kontejneru, bílé sklo do bílého kontejneru. Do kontejnerů ale nepatří keramika, porcelán či autosklo. Někteří lidé si navíc neuvědomují, že vhozením jedné barevné láhve do čirého skla způsobí problém: již nepůjde vyrobit čistá láhev. Nepatří sem navíc víčka od lahví.

O poznání jednodušší je třídění papíru. Do modrých kontejnerů nepatří jen silně znečištěný papír (např. posmrkané kapesníky), dokonce nemusíte zachovat ani kovové spony u bloků či kalendářů, v papírnách je vytáhne magnet. Lepenkové krabice je vhodné sešlapat, aby se do kontejneru vlezlo více odpadu. Papír navíc vykupují některé sběrny, takže můžete i nějakou korunu vydělat.

Náročnější je třídění textilu. Některá města mají na to kontejnery, někde je najdete před prodejnami second handů. Staré oblečení ale můžete odevzdat charitě, najde nové využití. Poslední možností je sběrný dvůr.

Co s elektroodpadem a bateriemi? Na některých školách a v některých obchodech jsou koše na baterie, v městech se rozšiřují červené kontejnery. Zároveň můžete starý spotřebič odevzdat na prodejně při koupi nového. Pokud žádnou z těchto možností nemáte, návštěvě sběrného dvora se nevyhnete.

Odpad ze zahrady, posekaná tráva, popřípadě zbytky zeleniny z kuchyně, nazývaný bioodpad je ideální přímo na zahradě kompostovat - nejenže se zbavíte nežádoucího odpadu, ale získáte také velmi kvalitní přírodní hnojivo. Některá města zavedla třídění bioodpadu do hnědých kontejnerů, jinde musíte navštívit sběrný dvůr.

Kovy, tedy různé plechovky od nápojů či ovoce, staré dráty a konzervy můžete odevzdat ve sběrně surovin, nepoužité a prošlé léky naopak zaneste do lékárny. Obecně platí, že ostatní odpad se dá odevzdat ve sběrném dvoře, zejména pokud je objemný nebo nebezpečný (například barvy a laky).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články