Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zjistit velikost jimky na odpadni vodu?

  

Při stavbě domu se musí myslet na spoustu věcí, třeba i na odvod odpadních vod. Pokud nejste připojeni na kanalizaci, máte prakticky už jen tři způsoby, jak zajistit odvod splašků. U domu si můžete pořídit jímku, septik nebo čističku odpadních vod. Z těchto tří variant je pro majitele asi nejjednodušším řešením jímka. Pro její stavbu je zapotřebí jen povolení stavebního úřadu. Větším oříškem je pak zjišťování, jaký objem má jímka vlastně mít.

Pro výpočet správné velikosti jímky použijeme vzorec

Velikost jímky je zásadním faktorem, který byste měli pořádně zvážit před jejím pořízením. Pořídíte-li si jímku malou, tak budete muset zajišťovat její častější vyvážení a to se logicky prodraží.

Na výpočet velikosti jímky existuje vzorec. Podle ČSN (české technické normy) se velikost počítá vzorcem V=n*q*t, tudíž

V=počet obyvatel v doměspotřeba vody na osobu a den x interval, ve kterém chcete, aby vám jímku vyváželi (ve dnech).

Přitom je vždy nutné spotřebu vody maličko nadsadit, abyste si vytvořili nějakou rezervu. Z důvodu, že je spotřeba vody na jednu osobu za den opravdu velká (uvádí se až 100 litrů denně), jsou jímky doporučené spíše na chaty a chatky, kde je nebudete muset tak často vyvážet.

Pokud se však přece jenom rozhodnete postavit si jímku pro pravidelně využívaný rodinný dům s větším počtem osob, pořizujte vždy větší a počítejte s jejím častějším vyvážením.

Na výpočet velikosti jímky dnes existují i on-line kalkulačky, díky kterým získáte alespoň nějakou představu.

Myslet musíte i na kapacitu fekálního vozu

Možná vám to přijde zvláštní, ale při výběru velikosti jímky musíte myslet i na velikost fekálního vozu, který je ve vašem okolí k dispozici. Sdělit by vám jej měla každá firma zaměřená na odvoz fekálií. Protože se za jejich odvoz platí nemalé částky (od 1000 Kč a výš), je nutné, aby byla vaše jímka vyvezena celá. V případě, že by se fekální auto muselo vracet nebo by vyvezlo vždy jen část jímky, byly by náklady na její údržbu zbytečně vysoké.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články