Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit ucpaný odpad?

  

Zjistili jste, že odpad v kuchyni nebo koupelně neodtéká nebo že výlevka neobvykle zapáchá? S největší pravděpodobností je váš odpad ucpaný. Řešení, jak ucpaný odpad vyčistit je od babských rad po agresivní chemikálie několik. Pojďme se zaměřit na ty nejúčinnější z nich. Jejich vyzkoušením nic nezkazíte a naopak můžete předejít drahé návštěvě instalatéra.

Čištění hrubou silou

Důvodů, proč je odpad ucpaný může být několik.

Buď jste momentálně spláchli něco neobvykle velkého, co brání průtoku vody anebo se odpad z domácnosti už natolik nahromadil, že voda nemůže protéct.

Ucpaný také může být pouze sifon, který se může ucpat třeba nahromaděním vlasů nebo tkaniny.

Ať už je v odpadu usazeno cokoliv, jako nejjednodušší varianta se jeví použití ručního zvonu. Ten použijte v případě, že se v umyvadle, dřezu nebo vaně drží voda. K výpusti přiložte zvon a jeho zmáčknutím vytvořte podtlak. Opakujte, dokud voda nebude postupně vírem odtékat. S největší pravděpodobností se z výpustě budou uvolňovat nečistoty a všechen odpad vyplave ven.

Chemie

Chemických prostředků na čištění ucpaného odpadu nebo k prevenci ucpání najdete v každém větším obchodě tucet. Jsou to pomocníci, kteří vás zbaví jak ucpaného odpadu, tak i zápachu. Mějte ale stále na paměti, že se jedná o chemické prostředky, které znečišťují odpadní vody a také mohou být nebezpečné pro vaše zdraví. Proto s nimi nakládejte vždy tak, jak je psáno v návodu. Většina těchto prostředků je založena na bázi hydroxidu sodného, díky kterému rozpustí nanesené nečistoty a ucpaný odpad tak znovu uvolní. Asi nejúčinnějšími a zároveň nejznámějšími jsou Krtek, Savo, Domestos atd. Pokud máte staré plastové trubky, hrozí zde možnost rozleptání a zničení odpadu. U nových polypropylenových trubek takové riziko nehrozí.

Babské rady

V žádné domácnosti by neměl chybět alespoň jeden pytlíček jedlé sody. Ta je totiž výborným pomocníkem právě k čištění. Díky ní se můžete zbavit vodního kamene, skvrn z kuchyňské linky anebo právě uvolnit ucpaný odpad. V případě ucpaného odpadu zkuste nasypat pytlík jedlé sody přímo do výpustě. Nechte chvíli působit a poté prolijte proudem horké vody. Místo vody můžete použít ocet. Kromě vody a octu můžete ještě na sodu nakapat pár kapek citronové šťávy. Ta zaručí výpusti lesk a vůni.

Kromě sody ještě stejně dobře funguje prášek do pečiva. Pomůže hlavně v případě, že vám opravdu hodně zapáchá odpad. Celý pytlík prášku do pečiva nasypte přímo do výpustě, zalijte octem a nechte alespoň 20 minut působit. Poté směs zalijte proudem horké vody. Pokud odpad stále zapáchá, opakujte po chvíli znovu. Stejnou roli místo prášku do pečiva zastane i jedlá sůl. Všechny výše zmíněné pomocníky má doma určitě každý a tak stačí jen zkoušet, než docílíte kýženého výsledku. Pokud nic nepomůže, je čas obrátit se na odborníky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (3 hlasy)





Související články