Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak efektivně vyčistit zanesenou kanalizaci?

  

Kanalizace je součástí každého domu či bytu a její pravidelné čištění je nezbytné. Když se totiž  zanese, hrozí katastrofa. Odpad se ucpe a stane se neprůchodným - to je ten lehčí případ, který doprovází i zápach z ucpané kanalizace. Horší případ je ten, když se odpad vrací zpět a zaplaví třeba sklep. Naštěstí existuje řada způsobů, jak kanalizaci efektivně vyčistit.

Kdy dochází k ucpání odpadu?

Nejlepším způsobem, jak vyčistit kanalizaci je prevence jejího znečištění. Co je příčinou ucpání? Především ztuhlý tuk a zbytky jídla, které v útrobách kanalizace vytváří nepropustnou stěnu, dokonce i tak zvané špunty. Ucpaná kanalizace nemusí být jen soukromým problémem mnoha rodin, hroudy ztuhlého tuku děsí i obyvatelé měst a předměstí. Ne jednou se v zahraničních novinách mihla zpráva o nahromaděné hordě tuku v londýnské kanalizaci, kterou museli rozbíjet těžkými stroji. Ne jednou se vyskytlo doporučení neházet vlhčené ubrousky do záchodu, stejně jako se doporučuje nevylévat olej z kuchyně do dřezu. Ovšem ne všechny nečistoty lze úplně eliminovat. Jsou tady vlasy, zbytky jídla, mýdlo, mastnota… a tak se odpad ucpe tak či tak. Potom je potřeba zakročit, ať už mechanickou silou, nebo chemickou cestou. Ať už svévolným úsilím či odborně najatou firmou.  

Jaké jsou způsoby čištění kanalizace

ZVON NA ODPAD

Vyčistit kanalizaci lze hned několika způsoby. Ucpaný odpad v umyvadle, ve vaně a ve dřezu odstraníte například zvonem na odpad. Zvon na odpad vytvoří tlak v ucpaném kanalizačním potrubí, který uvolní ucpané místo. Spíše než sílu zde použijte cit a pravidelný rytmus. Ne vždy se zvonem podaří uvolnit odpad hned napoprvé. S trochou trpělivostí to ale zvládnout lze.  Zvon na odpad je rychlým, levným a jednoduchým nástrojem, který můžete mít neustále po ruce.

INSTALATÉRSKÉ PERO NEBO PRUŽINA

Ucpané potrubí lze dobře vyčistit i speciální pomůckou, kterou si kdysi pomáhal každý šikovný instalatér. I přesto, že dnes už jsou metody poněkud jiné, patří instalatérské pero k osvědčeným pomůckám.  Seženete jej v obchodních domech s produkty pro kutily. Kanalizaci jím vyčistíte mechanicky za použití síly. Ucpávku, která v odpadu vznikla, jednoduše instalatérským perem vyšťouchnete. Samozřejmostí je, aby v potrubí byla voda, půjde to mnohem lépe. Instalatérské pero lze použít nejen na odpady dřezů, umyvadel, van, ale i na menší kanalizační potrubí. Na podobném principu lze použít i pružinu, která má poněkud větší průměr. Nevýhodou této metody je složitá manipulace s perem (pružinou) i fakt, že dobrý výsledek si nezajistíte hned napoprvé.

ČISTĚNÍ KANALIZACE POMOCÍ TLAKU VODY

Efektivně a téměř bezpracně lze kanalizaci vyčistit pomocí tlaku vody. Jako nejefektivnější se jeví tlakový čistič neboli wapka. Tento způsob je rychlý, jednoduchý, čistý a efektivní. Kanalizační potrubí můžete propláchnout i silným proudem vody z hadice. Tady už ale není zaručeno, že se odstraní ucpávka, která v potrubí vznikla.

VYSAVAČ NA UCPANOU KANALIZACI

Při čištění kanalizace nemusíte spoléhat jen na sílu, která ucpávku vytlačí. Směs různorodých látek, které odpad ucpávají, můžete i vysát. K tomu potřebujete speciální vysavač s velkou silou a možností vysávat i mokrý odpad.

ČIŠTĚNÍ POMOCÍ CHEMIE

Krásně odpad vyčistí i chemie. Pro klasické čištění odpadu můžete použít nejrůznější chemické prostředky pro čištění kanalizace, které jsou na trhu dostupné. Vyrobit si však můžete i vlastní chemickou směs. Například roztok soli a horké vody nebo louh. Louh se ale příliš nedoporučuje, protože leptá plastové potrubí.

Čistit kanalizaci svépomocí nebo si pozvat odbornou firmu?

Výše zmíněnými postupy si můžete kanalizaci doma vyčistit sami. V případě většího problému se ale můžete obrátit na specializovanou firmu, která odpady vyčistí za vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.86/5 (7 hlasů)

Související články