Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat stavební firmu?

  

Výběr stavební firmy s sebou nese velkou zodpovědnost. Na zvolené firmě záleží, jak bude stavba probíhat, jak dlouho potrvá, kolik bude stát a v neposlední řadě také to, zda bude na vašem domu odvedena kvalitní práce, nebo budete bezprostředně po dokončení stavby řešit nějaké potíže. 

1. Reference a doporučení 

Vy možná ještě žádné zkušenosti se stavebními firmami nemáte, ve vašem okolí se ale někdo takový určitě najde. Pokud ne mezi vašimi známými, tak zcela jistě mezi známými vašich známých. Nestyďte se, rozhoďte sítě a ptejte se. Takové reference budou nejvěrohodnější. Čím víc lidí s vámi bude sdílet své osobní zkušenosti, tím lepší obrázek o firmách si uděláte. 

Dalším možným zdrojem recenzí je internet. Zde však buďte trochu kritičtí; nezapomeňte, že na internet může anonymně napsat úplně každý. Neberte vážně příliš záporné, ani příliš kladné názory. Špatné zkušenosti může ve velkém šířit jediný nespokojený zákazník s nekonečnou potřebou se mstít, ty dobré zase může zveřejňovat samotná firma. Ani jeden pohled není objektivní. 

Je dobré firmy osobně navštěvovat. Slušná firma vás přijme, aniž byste nutně byli jejím zákazníkem. Měli by vám představit kompletní nabídku firmy, představit vám používané materiály a sdělit, jaké domy již postavili. Prozradit by vám samozřejmě měli také ceny. Firma by vám rovněž měla ukázat všechny certifikáty a potvrzení od živnostenského úřadu, abyste měli jistotu, že se jedná o odborníky. 

Jestliže je firma zastřena tajemstvím, nemůžete o ní nic dohledat a na návštěvu vás nepřijme, mějte se na pozoru, něco tady nehraje. 

2.Vyhněte se podezřele nízké ceně 

Když u nějaké firmy uvidíte výrazně nižší ceny než u jiných, ani omylem se nejedná o vaše vítězství. Firma pravděpodobně užívá příliš levné a nekvalitní materiály, rovněž ani její práce nemusí být mistrovská. V začátku byste možná ušetřili, ale následné opakované opravy by vám výslednou cenu nakonec výrazně zvýšily. Problém by mohl nastat také v dodržování stavebních termínů, což by vám mohlo způsobovat nemalé komplikace. Výrazně levným firmám se vyhýbejte obloukem, neboť zavání průšvihem. 

V ohledu platby je vhodné si také zjistit, zda je možné hradit cenu stavby postupně. Je  samozřejmé, že firma na začátku požaduje nějakou zálohu. Vzhledem k tomu, že v té době nemáte žádnou jistotu, jak bude stavba probíhat, není dobré platit více než deset procent z celkové strany. Firma by měla na tento váš požadavek brát ohled. Rovněž by vám měla nabídnout postupné splácení, přičemž posledních deset procent byste měli doplatit až po kolaudaci. Tímto postupem se můžete vyhnout případným podvodům ze strany firmy.

3. Dlouhá záruční doba

Solidní firma vám nabídne záruční dobu delší, než ji nařizuje zákon. Takové firmě můžete snáz věřit, že se k práci postaví zodpovědněji a výsledek bude o něco kvalitnější. Pro vás z toho plynou jen výhody: vyhnete případným potížím a brzkým rekonstrukcím. Kdyby se nějaký vážný problém přece jen objevil, firma jej vyřeší, aniž byste museli něco připlácet.

4. Dvakrát čti, jednou podepiš 

Jakmile před sebou budete mít od firmy smlouvu, čtěte ji opravdu důkladně a pozorně, raději i víckrát, abyste nepodepsali něco, co by vás mohlo poškodit. Smlouva by měla by být sepsaná tak, aby firmě neumožňovala žádné kličky a přizpůsobování nasmlouvaných podmínek. Dejte si pozor především na to, aby smlouva nějakým způsobem nedovolovala velké zvyšování ceny nebo odkládání termínu dokončení bez vážných příčin. Budete-li mít pochybnosti, poraďte se s právníkem a nechte smlouvu přepsat. Kdyby firma přepsání odmítala, utečte od ní a vyberte si pro jistotu jinou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články