Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Na co si dát pozor při stavbě pasivního domu?

  

V době zdražování energií a zároveň ještě stále nízkých úroků hypoték přijde většině lidí na mysl, postavit si vlastní dům a bydlet ve svém. Při propočítání nákladů spojených s bydlením a srovnání s tím, jak by to vypadalo při splácení hypotéky a měsíčních placení energií a služeb, vyjde většině lidem stejný výsledek. Splácení hypotéky se svou výší blíží platbě nájmu. Proto se tolik lidí pouští do projektů novostaveb a realizace svých snů.

Moderní domy

Novostavby se také promýšlejí a navrhují tak, aby byly co nejvíce energeticky úsporné a funkční. Nikdo si nepostaví domov s tím, aby celý plat poukázal na uhrazení všech složenek ve schránce. Chce je co nejvíce omezit a jejich výši co nejvíce ponížit. I proto se těší velké oblibě nízkoenergetické a především pasivní domy.

Tyto domy jsou známé tím, že je jejich provoz mnohem levnější, než tomu bylo kdysi. Správným výběrem materiálu a dodržením technologických postupů, lze tyto domy postavit nejen zakázkou u stavební firmy, ale i svépomocí.

Úspora na prvním místě

Pasivní domy jsou trendem moderního stylu bydlení. Tyto objekty musí projít velmi přísnými kritérii. Mezi něž patří i tzv. bloower door test. Jde o vzduchotěsnost celé konstrukce. Vyznačují se tím, že je lze vytopit i jen přítomností lidí uvnitř domu a vařením pokrmů. Pokud to nestačí, zvláště při tuhé zimě, je možnost přitopit v čím dál víc oblíbených krbových vložkách nebo třeba pomocí rekuperace.  Možností je hned několik a pro každé prostředí se hodí něco jiného. Každý má jiné preference a jiné finanční možnosti.

Nebudeme si nic nalhávat. Stavba takového energeticky nenáročného objektu je dražší záležitostí. Avšak ve výsledku ušetříte. Finanční náklady se vám postupně vrátí v levném provozu domu.

Pokud se chcete pustit do návrhu a stavby pasivního domu je nutné dodržet:

  • Vytápění – měrná roční spotřeba je do 15kWh/(m2a)
  • Neprůvzdušnost objektu – při testi bloower door test se nesmí za hodinu testování vyměnit více než 60% vnitřního vzduchu
  • Spotřeba energie při provozu – nepřekročí 120kWh/(m2a)

Dispoziční řešení

Při architektonickém návrhu je potřeba myslet na správné rozmístění místností vzhledem ke světovým stranám. Obytné pokoje orientujte na jih, sociální zázemí, sklady a technické prostory zase na sever. Nejtypičtějším půdorysným tvarem je kvádr s mnoha okny na jižní stranu. Vytápěné a nevytápěné místnosti je od sebe potřeba oddělit a veškeré teplo uvnitř domu, je nutné patřičně využít.

To z jakého materiálu budete mít postaven svůj domov, závisí na řadě faktorů. Nic není přesně dané. Vše se upravuje na základě individuálních potřeb. Dobrý návrh je prvotním klíčem k úspěchu. Používaný je jak pórobeton, cihly tak třeba ztracené bednění.

Na co upnout pozornost

Při realizaci samotné stavby, musíte myslet na místa spojů, kde by mohlo docházet k vytváření tepelných mostů. Ty jsou samozřejmě nežádoucí. Dále určitě vyřešte napojování konstrukcí na sebe navzájem. Správné provedení technologických postupů a vhodný výběr materiálů, vám pomůže splnit náročný test neprůvzdušnosti objektu.

Na stavbě je nutné mít vše perfektní. Při zakládání zdiva, kotvení stěn nebo ochraně rozestavěného projektu, nesmíme zapomenout na nejmenší detaily. Jen tak zajistíme kvalitu, potřebnou k dosažení cíle.

Dosáhnout pasivity stojí navíc cca 5 – 10% vícenákladů. Můžete však požádat o dotaci v rámci akce Zelená úsporám a získat tak peníze navíc.

Pasivní dům je tedy skvěle izolované těleso od zbytku okolí. Nevznikají v něm tepelné mosty a teplo se využívá na maximum. Uvnitř domu je příjemný čistý vzduch a tepelné klima.

Jednotlivé procesy a postupy

Izolace jsou nedílnou součástí. Snižují tepelné ztráty, redukují tloušťku nosného systému a chrání konstrukce před atmosférickými vlivy. Při provádění se však často dopouští několika zásadních chyb. Nedostatečné umístění kotev, ponechání velkých spár mezi jednotlivými deskami, nedodržení mezer kvůli odvětrávání nebo třeba nepravidelný nános omítky.

Okna jsou zde nejen zdroji světla, ale i tepla. Častou chybou je jejich předimenzování, přílišná velikost a špatné umístění v objektu. Je nutné myslet nejen na zimní část roku, ale i na letní. Proto se musí instalovat i stínící prvky, aby nedocházelo k přehřívání. Jelikož nepropouští tolik tepla, nerosí se.

Dům je tzv. uzamknut. Je třeba zajistit dokonalou výměnu vzduchu. To je provedeno řízeným větráním s rekuperací. Větrání okny by bylo neefektivní. Rozvody musíte vybudovat ve všech místnostech.

Dokonale postavený pasivní dům, poskytuje komfortní bydlení s minimem nákladů na provoz.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články