Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Kde vzít peníze na rekonstrukci domu?

  

Chcete se pustit do rozsáhlejší rekonstrukce domu, ale nevíte, kde na to všechno vzít peníze? V takovém případě máte na výběr v zásadě čtyři možnosti financování. V případě rekonstrukce je navíc potřeba počítat s tím, že odhadovaný rozpočet se může kvůli nečekaným problémům zvýšit. Raději tak dopředu připočítejte zhruba 10 % jako rezervu pro nutné případy.

Hypotéka

Pravděpodobně nejčastějším způsobem, jak financovat rekonstrukci stávajícího nebo nově koupeného domu či bytu, je hypotéka. Pokud však potřebujete pouze nižší částky v řádech menších statisíců, může být nutnost zastavit nemovitost kvůli získání hypotéky poměrně nepraktická. Na druhou stranu jsou velkou výhodou hypotéky nízké úrokové sazby, takže jde o ideální úvěr pro skutečně velké rekonstrukce s vyšším rozpočtem.

V případě, kdy už na nemovitosti jeden hypoteční úvěr vázne, může být cestou zvýšení půjčené částky v době pro refinancování. Typicky jde o chvíli, kdy skončí fixace první úrokové sazby. Tehdy máte příležitost požádat ve stávající i jiné bance o půjčení dalších peněz, které budou využity právě pro rekonstrukci.

Kombinací hypotéky a spotřebitelského úvěru je produkt nazývaný jako americká hypotéka. V tomto případě jde o neúčelový úvěr, kdy peníze můžete využít naprosto na cokoliv včetně rekonstrukce. Půjčit si můžete vysoké částky až do miliónů korun, ale za cenu zástavy nemovitosti a lehce vyšší úrokové sazby v porovnání s obyčejnou hypotékou.

Spotřebitelský úvěr

Další variantou, jak získat peníze, u kterých se banka nebude pídit po účelu použití, je spotřebitelský úvěr. Jde o vhodnou volbu hlavně pro menší rekonstrukce, protože úrokové sazby bývají obecně vyšší. Na nejnižší nabízené hodnoty kolem 5 až 4 % se dostanete pouze v případě, kdy máte vysokou bonitu.

Na druhou stranu je předností spotřebitelského úvěru rychlost a jakási flexibilita. Tento finanční produkt nabízí snad každá banka, čehož můžete využít při hledání nejlepší nabídky s výhodnými podmínkami.

Úvěr ze stavebního spoření

Pro nákup či rekonstrukci bydlení je možné využít i finanční produkty z nabídky stavebních spořitelen. Typicky jde hlavně o úvěr ze stavebního spoření. Pro získání tohoto úvěru však musíte mít na svém spořicím účtu již nějaké peníze našetřené. Od toho se následně odvíjí maximální možná částka, jakou si můžete půjčit pro rekonstrukci.

Díky nízkým úrokovým sazbám a v zásadě příznivým podmínkám se tak úvěry ze stavebního spoření opět dostávají mezi oblíbené způsoby pro financování rekonstrukcí bytů a domů.

Překlenovací úvěr

Pomyslnou čtvrtou možností pro financování rekonstrukce domu jsou překlenovací úvěry. Opět jde o produkt ze stavebního spoření s poměrně nízkou úrokovou sazbou a bez nutnosti zajištění. Setkat se můžete takto s označením meziúvěr, kdy jde o částku, kterou budete čerpat před klasickou hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření. V podstatě jde o řešení situace, kdy na svém spořicím účtu nemáte dosaženou potřebnou částku pro získání klasického úvěru.

Nastavte si správnou výši splátek

V případě větších úvěrů na rekonstrukci počítejte s tím, že splácení může nějakou dobu trvat. Nastavte si tak optimální výši splátek již ze začátku. Navíc je zde možnost předčasného splacení do určité výše z původní půjčené částky každý rok.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)