Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Doba ošetřování betonu

  

Každá stavba vyžaduje využití betonu. Můžete ho aplikovat do základů domu, nebo řešíte oplocení, stavíte betonový příjezd pro auto, chodník nebo tisíc dalších projektů. V každém případě to ovšem vylitím betonu nekončí. Beton je speciální hmota, která i po aplikaci vyžaduje určitou péči. Jaká je doba ošetřování betonu?

Zásadní vnější vlivy

Na beton působí nejrůznější vlivy, které mohou jeho kvalitu a správné žádané vlastnosti ovlivnit. Především jde o:

  • teplotu – vysoká teplota beton vysouší, nízká teplota naopak beton nenechá správně vytvrdnout,
  • dále jde o vodu – přímé působení velkého množství vody, například po dešti, může z betonu vyplavovat cement, naopak nedostatek vody zas beton přesušuje, hrozí popraskání a ztráta pevnosti.

Ošetřování betonu

Podle roční doby je pak třeba se k betonu chovat. Především v suchých a teplých částech roku je třeba dbát na vyšší závlahu. Celé betonové plochy je třeba udržovat v neustálé vlhkosti, například mlžením vody nebo i přímo poléváním. Tato fáze musí začít už při tuhnutí a tvrdnutí. Beton totiž stále pracuje, a je třeba jej chladit. Pro polévání betonu je třeba používat vodu podobné teploty jako je beton, nikoli podchlazenou, ale ani přehřátou.

Vliv má i velikost plochy

Minimální doba pro ošetřování betonu je rozhodně 12 hodin. Záleží na velikosti ošetřované plochy, ale vždy je lepší volit delší dobu než kratší. Velké plochy vylité betonem je často třeba ošetřovat i řadu dní. Správnou dobu udává specifikace výrobce, typ betonu, jeho tloušťka i místo použití.

  • Betony podkladní a betony nesloužící jako podpora konstrukce – v tomto případě může stačit právě doba 12 hodin, ale záleží na tom, jaké požadavky na pevnost betonu máte.
  • Betonové základy, odstavné plochy, chodníkytaké opěry, překlady, zídky, sloupy – pak vyžadují delší dobu, většinou asi jeden týden. V létě je třeba péče intenzivnější, co se týče množství vody, v zimních obdobích se pak musíte betonu věnovat se stejnou trpělivostí, ale je pravděpodobné, že spotřebujete méně vody. Vždy je třeba sledovat, zda v betonu nedochází ke vzniku trhlin.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články