Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Geotextilie - dělení dle vláken, výroby a funkce

  

Geotextilie je přírodní nebo syntetický materiál, který se využívá ve stavebnictví, zahradnictví i zemědělství. Existuje celá řada geotextilií z různých materiálů a s různými funkcemi. Ale kde a jak je nejlépe využít, aby užitek byl maximální?

Dělení geotextilií

Podle vláken

  • Umělé - se vyrábí z polyesteru (PES) nebo polypropylenu (PP), případně ze skleněných vláken.
  • Přírodní - se vyrábí z juty, kokosu nebo konopí.

Podle způsobu výroby

  • Tkané - se vyrábí na tkalcovském stavu. Na pískoviště, chodníky a příjezdové cesty se hodí právě tkané textilie, které mají vyšší gramáž. Zabrání prorůstání plevelu a díky propustnosti také zabrání tvorbě kaluží. 
  • Netkané - se vyrábějí zpevněním a to fyzikálně-chemickým nebo mechanickým způsobem. Častěji používané je zpevnění mechanické, kterého se dosahuje metodou vpichování. Při vpichování dochází k propichování různě rozptýlených vláken pomocí speciálních jehel. Netkané textilie nachází své využití zejména na zahradách. Ochrání před přízemními mrazíky, ostrými slunečními paprsky i kroupami a větrem. Bílá netkaná textilie dostatečně udržuje teplotu a propouští světlo. Rostliny tak jsou chráněny a dochází k urychlení jejich růstu. Další využití je při mulčování (podsypání rostlin, aby se zabránilo prorůstání plevelů). K mulčování se využívá tzv. mulčovací kůra. A právě pod ni se instaluje geotextilie s nižší gramáží, ideálně černá nebo tmavá.
  • Pletené - se vyrábějí na pletacích strojích z nití nebo pramenců, které se tvarují do vzájemně provázaných oček.

Potřebujete materiál pro stavbu svépomocí? 

Geotextilie | Nopové fólie | Parotěsné fólie

Podle funkce (účinku)

Jedna geotextilie zpravidla v jedné konstrukci plní více funkcí současně.

  • Filtrační - jejím úkolem je omezení vyplavování částic skrze geotextilii a zabraňovat tak znehodnocení materiálu za nebo pod textilií. Filtrační funkce prodlužuje životnost stavebních konstrukcí. Využívá se při výstavbě komunikací a kultivaci znečištěných vodních toků.
  • Separační (oddělovací) - zabraňují mísení různých vrstev stavby. Materiál nemůže unikat do podloží a tak se zvyšuje nosnost. Separace také zajišťuje stabilitu konstrukčních vrstev. Tyto geotextilie se využívají zejména při stavbách železnic a silnic.
  • Ochranná - zajišťuje ochranu nainstalované izolační folie, případně jiných vrstev. Hojně se využívají při stavbě tunelů, pozemních staveb, hrází, nádrží a kanálů. Ochranné geotextilie jsou vždy netkané.
  • Drenážní - zajišťuje odvod nadbytečné vody (a jiných kapalin). Funkce drenážní často bývá zaměňována za funkci filtrační. V případě, že geotextilie může samostatně odvádět kapaliny, tedy sama o sobě tvoří samotný drenážní systém, jde o funkci drenážní. Pokud je součástí drenážního systému a slouží k oddělování zeminy od hrubozrnné drenážní vrstvy, jde o funkci filtrační. Drenážní textilie se využívají při pozemních stavebních pracích.
  • Výztužné a zpevňovací - přenáší tahové napětí a tím zlepšují mechanické vlastnosti zemin. Mimo jiné zabraňují sesuvu svahů. Pro tento účel se využívají textilie pletené nebo tkané.

Využití geotextilií je velmi široké. Vždy však využívejte správný typ geotextilie. Právě materiál ze kterého je geotextilie vyrobena totiž určuje způsob jejího použití a životnost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)





Související články