Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyřešit přístup na pozemek?

  

Byli jste zvyklí, že se na svůj pozemek dostanete jaksi samozřejmě, protože máte chápavého souseda, který vám v ničem podobném nebrání? Vězte, že stačí drobný konflikt, který přeroste v otevřenou sousedskou válku, a vy můžete mít velký problém! Proto se jistě vyplatí dopředu vědět, jakým způsobem se můžete v okamžiku, kdy vám bude bráněno v přístupu na pozemek, bránit!

Zákon Vás ochrání!

Zákon stojí na Vaší straně a vy máte právo na přístup ke svému pozemku! Toto právo je však vždy nutné vztáhnout ke konkrétní situaci. Může mít podobu věcného břemena (práva cesty), ale může také jít o účelovou nebo místní komunikaci.

O místní komunikaci není nutné diskutovat

U místní komunikace zpravidla není o čem se dohadovat, je zanesena v katastru a veřejně přístupná. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy se jedná o účelovou komunikaci a vlastník pozemku, přes který vede, chce zabránit jejímu užívání. Vzorovým příkladem podobné komunikace může být příjezdová nebo výjezdová cesta k soukromé nemovitosti. Zde nelze dost dobře vymáhat právo průchodu nebo průjezdu přes pozemek, jenž je v majetku soukromé fyzické osoby. Výjimku představuje věcné břemeno.

Řešení představuje věcné břemeno

Podle Nového občanského zákoníku platí, že ve chvíli, kdy k nemovitosti nevede žádná přístupová cesta spojená s veřejnou komunikací, má každý právo na zřízení věcného břemena chůze a jízdy. Toho se může domáhat i soudní cestou. Věcné břemeno je definováno občanským zákoníkem a zapsáno v katastru nemovitostí. Nejčastěji se využívá v okamžiku, kdy majitel stavby nebo pozemku není zároveň majitelem přilehlého pozemku, čímž se značně komplikuje přístup ke stavbě, který je jen tímto způsobem možný. Věcné břemeno by mělo být vymezené smlouvou a podílí se na něm rovným dílem všechny strany, které cestu užívají. Tímto způsobem je možné se vyhnout řadě různých problémů. Pamatujte na to, že je vždy lepší se v podobných situacích dohodnout!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články