Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak zazdít geberit?

  

Chystáte se sami zazdít Geberit, či podobný závěsný wc systém? Jak nejlépe obezdít modul závěsné toalety se dozvíte v následujícím článku. 

Konstrukce Geberitu se musí správně nainstalovat a obezdít. Hlavní funkcí přizdívky je skrýt Geberit. Hodí se do malých i velkých koupelen.

Pokud si zakládáte na tom, aby vaše domácnost vypadala upraveně a hezky, je dobře provedené obezdění Geberitu důležité. Nejedná se o příliš náročnou práci, kterou nezvládnete bez pomoci odborníka. Avšak člověk musí vědět, alespoň základní informace. Tak tedy, jak začít?

V první řadě je potřeba si ujasnit, který systém Geberitu použít. Pokud již Geberit máte nainstalovaný, můžete tuto část článku přeskočit.

Když se podíváme do online katalogu Geberitu (v části instalační a splachovací systémy), najdeme zde tyto systémy:

  • Geberit Duofix (pro suché konstrukce prováděné suchou výstavbou - typicky deskové předstěny, jako je sádrokarton apod.)
  • Geberit Kombifix (je používaný právě při zděných či betonových předstěnách)
  • Splachovací nádržka pod omítku (osazuje se přímo do stěny, do prohlubně/niky)
  • a nějaké další části, nás budou zajímat výše zmíněné systémy

Schémata vybraných Geberitů, na kterých jsou pěkně znázorněny rozměry potřebné pro předstěny (včetně omítky, stavebního lepidla a obkladů!). 

Duofix:

 

Kombifix:

Splachovací nádržka:

 

Ještě předtím, než se pustíme do samotné práce, podíváme se na potřebný materiál a nářadí.

Co budeme potřebovat koupit:

  • porobetonové příčkové tvárnice (např.: Ytong) o rozměru cca 500 x 250 x 50 (75) mm - množství záleží na velikosti obezdívky
  • cementové lepidlo na slepení tvárnic
  • běžnou zdící maltu na vyplnění větších mezer (např. kolem odpadního potrubí, závitových tyčí)
  • izolační plstěný pás na omotání odpadu případně i přívodního potrubí vody
  • metr, tužku, případně úhelník na odměření kolmosti řezů
  • 2 kbelíky (jeden na vodu, druhý k namíchání stavebního lepidla)
  • vodováhu
  • zednickou lžíci
  • zubaté nerezové hladítko (8 nebo 10 mm zuby)
  • pilu na tvárnice nebo obyčejnou pilu na dřevo, kov (na pár řezů není potřeba profi ruční pila)
  • vrtačku s vrtákem o průměru větším než je závitová tyč u Geberitu (tyč slouží k uchycení závěsného wc, )
  • míchadlo do vrtačky (k namíchání lepidla, případně lze použít pouze zednické lžíce)

Postup

(při obezdívání systému Geberit Kombifix)

Než se pustíme do samotného obezdívání, obalíme vodovodní a odpadní potrubí plstěným pásem. Zkontrolujeme uchycení konstrukce Geberitu, zda je dostatečně přišroubované. I vodovodní potrubí je potřeba zkontrolovat - zda je napojené a spoje těsní?

Poté se již můžeme pustit do zdění.

Doporučujeme použít lehké porobetonové tvárnice, které zajišťují jednoduchou práci, přesné zdění, a navíc se tento materiál krásně řeže. Samozřejmě, že můžeme použít i obyčejné cihly, spíše se ale přikláníme k tvárnicím, do kterých jednoduše vyvrtáme díry a otvory, které z Geberitu musí vystupovat, abychom pak mohli připojit samotnou mísu. 

Začneme se spodním podezděním Geberitu Kombifix. Zde je potřeba prozdít celou hloubku Geberitu až po zadní stěnu, tak aby se zavěšené wc opřelo o zadní nosnou stěnu (nebo je možné dokoupit pomocné stojiny nebo podpěry, které upevníme do nosné části podlahy...obrázek níže). Tvárnice zdíme na vazbu (s překrytím o 1/3 až 1/2). V rozích tvárnice překládáme přes sebe. Pomocí zednické lžíce naneseme stavební lepidlo, rozprostřeme jej a zubatým hladítkem vytvoříme lůžko. Osadíme tvárnici do požadované polohy a pomocí vodní váhy zkontrolujeme svislost. (Zdíme pečlivě! Pokud vyzdime předstěnu křivě, pak je nutné vyrovnat křívou stěnu omítkou (stavebním lepidlem). Což stojí peníze navíc.

Pomocné stojiny a podpěry:

Podezdění Geberitu bez použití pomocných stojin či podpěr:

Pokračujeme s obezdíváním až po horní požadovanou hranu obezdívky. Nezapomeneme na otvory pro uchycení wc a potrubí do toalety. 

Jak může vypadat vazba tvarnic:

Není nutné, abychom pokračovali ve zdění až úplně ke stropu. Většinou nám nad wc vznikne praktická odkládací plocha (polička). Pozor! Nezapomeňme, že celá přizdívka se bude nakonec obkládat. Je tedy dobré vypočítat si, jak vysokou přizdívku je třeba postavit, abychom nemuseli řezat obklady, nebo naopak dozdívat další centimetry. Nakonec již můžeme celý zděný kryt Geberitu obložit a vyspárovat.

Vyčnívající plastovou stěnu okénka pro ovládací tlačítka zařízneme s hranou obkladů. Osadíme závěsné wc a splachovací tlačítka. A je hotovo.

Na co si dávat pozor

  • svislost přizdívky - když bude křivá předstěna, bude křivé i závěsné wc
  • dozdění spodní části Geberitu Kombifix musí být bez dutin (pouze pokud použijeme pomocné stojiny či podpěry, nemusíme tuto část dozdívat)
  • nepodceňujeme kotvení Geberitu - správně namontovaná konstrukce Geberitu má nosnost až 400 kg. 

Geberit lze samozřejmě obložit i jiným způsobem: sádrokartonem nebo osb deskou. V těchto případech se jedná o suchou výstavbu, kdy Geberit zakrýváme s pomocí kovové konstrukce a plošných desek.

Článek aktualizován 05.07.2023 při hodnocení: 2.06/5 (17 hlasů)

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.35/5 (20 hlasů)

RU






Související články