Bouráte a hledáte využití pro stávající materiál? Nebo naopak znáte někoho, kdo se potřebuje starých cihel zbavit a nabízí je jen za odvoz, tudíž přemýšlíte, jestli by ještě nemohly najít využití u vás? Nepochybně mohly. Kde a jak?
Bouráte a hledáte využití pro stávající materiál? Nebo naopak znáte někoho, kdo se potřebuje starých cihel zbavit a nabízí je jen za odvoz, tudíž přemýšlíte, jestli by ještě nemohly najít využití u vás? Nepochybně mohly. Kde a jak?
Teoreticky z nich samozřejmě je možné stavět. Hodí se však spíše na stavby drobného charakteru. Využít je můžete tehdy, pakliže potřebujete například novou dílnu, uplatníte je taktéž při rekonstrukci. V případě snahy o jejich zrecyklování na stavbu nového domu pravděpodobně záhy narazíte na některé problémy. Jednak bude taková stavba poměrně pracná, vzroste vám spotřeba malty, cihly bude třeba i očistit a jednak vás čeká i přemýšlení nad izolací. Ačkoli se tak zdají staré cihly jako ekonomicky výhodnější možnost, posléze můžete dojít ke zjištění, že tomu tak ani zdaleka není.
Naopak značnou výhodou takové stavby je tepelná akumulace, dále variabilita co do tvaru, neboť cihly mají menší rozměry. S cihlami se snadno pracuje i v ruce, lze ji jednoduše i opracovat. Rovněž jsou velmi pevné a výsledná stavba vykazuje poměrně kvalitní akustický útlum.
Cihly tak ani zdaleka nejsou zastaralým materiálem. Pálená cihla již moderním materiálům samozřejmě v některých oblastech nemůže konkurovat, například co se týče požadavků na energetickou náročnost domu. Aby tomu tak bylo, potřebovali bychom vybudovat stěny o tloušťce cca jednoho metru, což samozřejmě není reálný požadavek. Plnou cihlu ovšem není nutné zavrhnout, lze ji v současné době použít například pro přizdívky. Mimo to řada lidí nedá dopustit ani na její osobitý vzhled. Cihly se hodí pro kombinování s mnoha dalšími materiály a mohou proto stále být zajímavým i funkčním prvkem exteriéru.
Do betonu samozřejmě drobné kamenivo, tedy štěrk, jednoznačně patří. Co se týče hrubosti, odvíjí se podle účelu a navrhnout nejvhodnější alternativu by měl projektant, který zpracoval návrh celé stavby. Mnozí odborníci se přiklánějí k názoru kámen, natož cihlu nepoužít, aby se tak v konečném důsledku nenarušila pevnost a celistvost základů.
Pakliže se rozhodnete z cihel znova nestavět, nemusíte je ani tak zavrhovat jako neužitečný odpad. Coby zahradní dekorace vám poslouží dokonce i ty rozbité. Orámovat cihlami je možné například záhonky nebo obroubit s nimi chodníky. Ze starých cihel můžete na zahradě vybudovat i zídku a tou opticky rozčlenit prostor. Nezapomeňte u ní každopádně na stabilní základy. Vhodnějším řešením je také zídku omítnout. Vybudovat dále můžete i zajímavě působící opěrné sloupky k pergole. Protože pálené cihly nekloužou, i když je namočíte, položit je můžete i kolem zahradního jezírka nebo všude tam, kde pravidelně zaléváte trávník či květiny. Rozdrcené cihly je na zahradě možné úspěšně použít jakožto alternativu štěrku, třeba do záhonků.
V závislosti na typu cihel, tedy pakliže máte takové, které jsou dostatečně odolné a nebudou se drolit, z nich můžete vybudovat dokonce i cestu, případně je použít coby podklad pod zámkovou dlažbu.
Zvláště pevné jsou tzv. zvonivky. Ty se vypalují při vysokých teplotách, což jim propůjčuje vysokou odolnost vůči mrazu, žáru i vlhkosti. Lze z nich proto postavit plot nebo krb. Krb pochopitelně nesmíme navíc zapomenout vyzdít šamotovou maltou nebo jiným žáruvzdorným materiálem. Stavby ze zvonivek působí mimořádně dekorativně díky charakteristické barvě, která může z červené přecházet až do odstínů hnědé.
Ještě odolnější jsou pak cihly šamotové, s nimiž se také můžete setkat v četných inzerátech, kdy je majitelé nabízejí za odvoz, jelikož jim zbyly z bouraček. Vystavují se žáru až do 1300 °C a vykazují značnou odolnost vůči otěru nebo třeba chemickým vlivům. Hledáte-li pravý materiál pro výstavbu vlastní domácí udírny, šamotová cihla je správnou volbou. Používají se stejně tak i coby obkladový materiál.
Přestože tzv. vepřovice představují v očích vyznavačů ekologických staveb nezpochybnitelnou jedničku, mají i svoje nevýhody. Nepálená cihla umí velmi kvalitně akumulovat teplo, počítat je však nutné s velmi nízkou mechanickou odolností materiálu. Vadí jim zejména vlhkost, ke kompletnímu zničení stavby z vepřovic, bude-li vystavována dešti, může dojít už cca po dvou letech.
Ohledně působení vody je potřeba dát si pozor ještě na jednu věc. Pakliže byly cihly vystaveny v rámci svého původního využití právě vlivu vlhka, zůstaly v nich anorganické soli. Praktický důsledek tohoto jevu je v opětovném vlhnutí i nové stavby.