Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit řetízek horizontální žaluzie?

  

Jedním z nejrozšířenějších způsobů zastínění místnosti a regulace teploty v ní jsou žaluzie. Setkáme se s venkovními i vnitřními modely. Venkovní žaluzie mají navíc ochrannou funkci proti případným zlodějům. Rozdělit je můžeme také podle způsobu stahování lamel na vertikální a horizontální. Vertikální žaluzie kromě zatemnění prostoru také vizuálně rozdělí místnost. Nejčastěji se však setkáváme s horizontálními žaluziemi, které jsou ideální pro jednoduchá okna a minimalisticky zařízené interiéry.

Poruchy horizontálních žaluzií

Podobně jako u ostatních zařízení také u žaluzií dochází k poruchám a poškozením. Setkáme se například s deformací lamely, čímž je znesnadněno stahování. Nejčastěji však vzniká poškození ovládacího řetízku. Může se jednat o jeho přetržení nebo pouze o rozpojení vinou poškozené spojky.

Oprava ovládacího řetízku

Pokud již dojde k poškození ovládacího řetízku u horizontální žaluzie, můžeme si jeho opravu celkem snadno provést sami. Nejprve sejmeme horní krytky horního profilu, které jsou na něj nacvaknuty nebo nasunuty. Poté lamely zvedneme směrem k profilu a držíme je, aby se nespustily zpět. Vyšroubujeme vruty a žaluzii položíme bokem. Abychom předešli rozjetí lamel, svážeme je pevně k profilu provázkem nebo stáhneme jiným vhodným způsobem. Pak vysuneme plastovou koncovku s převodovkou pro řetízek z plechového profilu. Někdy je vhodné vytáhnout silonovou strunu, která může bránit vysunutí. Do převodovky navlékneme nový nepoškozený řetízek tak, aby jeho konec vyčníval okolo 15 cm. Převodovku následně zasuneme na původní místo do profilu. Spojkou spojíme konce řetízku, žaluzii upevníme vruty zpět a vrátíme koncovky profilu. V případě potřeby napneme struny. Nakonec vyzkoušíme správnou funkčnost námi opravené horizontální žaluzie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články