Jak opravit protékající geberit?

Geberit může začít protékat většinou z toho důvodu, že se v něm objeví nějaká nečistota. Nejčastěji je to vodní kámen, který je nutno vyčistit. Vodní kámen brání pohybu plováku. Vyčištění, tedy oprava protékajícího Geberitu, není nijak zvlášť složitá pokud člověk ví, jak na to. Ventil může být také poškozen, ale naštěstí lze zakoupit nový. Stejně tak ani jeho výměna není příliš náročná. Největším oříškem bude dostat se dovnitř. A k tomu by nám měl pomoci návod v tomto článku.

Přičinou protékajícího Geberitu je znečištění těsnění u vypouštěcího ventilu. Toto těsnění je potřeba očistit nebo vyměnit. Současně s opravou tohoto těsnění vyčístíme i ostatní prvky: napouštěcí ventil a nádržku.

Co budeme potřebovat?

  • podle modelu Geberitu plochý nebo křížový šroubovák proto, aby jsme se dostali do vnitřní části
  • podle znečištění čistící prostředek na vodní kámen nebo pouhý proud vody a pěnovou houbičku

Jak postupovat?

Nejdříve musíme překonat několik krytů.

  • V první řadě odstraníme ovládací desku s tlačítky. To učiníme tak, že desku uchopíme oběma rukama a posuneme ji směrem nahoru. Dojde k zatlačení pružiny, která je ve spodní části a uvolnění desky ze zaražek. Následně ji vyklopíme směrem k sobě.
  • Nyní přijde na řadu odmontování upevňovacího rámečku pod ovládací deskou. Ten může být uchycen šroubky nebo plastovými upevňovacími tyčkami. Plus odmontujeme splachovací tlačítka (pokud je to možné v této fázi). Zde nelze napsat přesný postup. U některých modelů se způsob liší. 
  • Následně demontujeme ochrannou desku splachovací nádržky, na které bývají návody pro konkrétní typ Geberitu. Součástí této desky jsou v horní části dva plastové zobáčky (nebo jeden). Ty stlačíme dolů a zároveň desku vyklopíme k sobě a vytáhneme ji.

Nyní vidíme vnitřní střeva Geberitu, mezi které patří: uzavírací kohout, vypouštěcí a napouštěcí ventil

  • Pro vyčištění napouštěcího ventilu uzavřeme přívod vody. Zde opět může být různé provedení uzávěru. Buď pomocí šroubku, který je nutno plochým šroubovákem otočit až na doraz a nebo pomocí klasické rohového ventilu pro nádržky. 
  • Nyní vysuneme ovládací mechanizmus splachování. Opět zde můžou být různé způsoby uchycení. Pamatujme, že vždy by jsme měli postupovat s citem a ne hrubou silou.
  • Následuje vyndání vypouštěcího ventilu. Ten bývá v zadní části navíc přichycen k nádržce (proto je nutné jej nejdříve vycvaknout). Tělo ventilu vysuneme směrem nahoru, nakloníme jej do levé strany a vyndáme ven z nádržky. Ve spodní části nádržky bude ještě vypouštěcí pouzdro, které též mužeme vyndat a očistit.
  • Před vyndáním napouštěcího ventilu odmontujeme přívodní hadici a jednoduše ventil vycvakneme ze zadního uchycení. 

A teď už je na řadě čištění ventilů!

  • Podle velikosti znečištění čistíme proudem vody nebo pomocí odstraňovače vodního kamene.
  • K dokonalému vyčištění ventilů bude nutné je částečně rozebrat (např. pootočením mechanizmu proti směru hodinových ručiček). Rozebrání bývá většinou jednoduché.
  • Očistíme i celý prostor v nádržce Geberitu.

Příklad čištění napouštěcího ventilu:

Příklad demontáže vypouštěcího ventilu:

Pokud ventily nelze očistit, pak je možné sehnat náhradní díly i pro velmi staré modely.

Po očištění je potřeba všechny části namontovat zase zpátky v obráceném pořadí.

Vývoj jde kupředu a někdy je vhodné se zamyslet nad tím, zda není čas na změnu. Konkrétně u systému Geberit existují i novější verze ventilů s lepšími vlastnostmi (například tichý ventil s optimalizovaným průtokem vody, ventily typu 333 a 380).

 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.79/5 (135 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

RU






Související články

Aktuální články