Co je to zastavěná plocha stavby definuje § 2 odst. 7 stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.), který říká: „Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.“
Běžný metr se často užívá k odměřování množství různého zboží. Běžný metr bývá označován zkratkou bm. Uvedeme si názorně na příkladech, jak se tato pomocná jednotka v praxi používá.
Procenta lze počítat i na kalkulačce bez tlačítka procent – stačí si uvědomit, že procento je jedna setina základu. Pokud kalkulátor má tlačítko pro výpočet procent, zjednodušší se zejména výpočet navýšení a snížení základu o určité procento.
Ne nadarmo se říká, že matematika je všude kolem nás. Bez její pomoci nezjistíte, kolik je hodin, ani kolikáté pivo jste si objednali. Ovšem v praxi se setkáváme poměrně často s mnohem složitějšími úlohami. Nezdá se to, ale pro mnohé z nás může být poměrně velký problém i taková záležitost, jako je výpočet objemu válce. Podívejme se tedy na celou věc postupně společně.
Rozhodli jste se k nákupu nového koberce nebo si míníte bez asistence řemeslníků položit jinou libovolnou podlahovou krytinu? První a zároveň jedná z vůbec nejdůležitějších otázek, které budete čelit, bude ta, kolik vlastně metrů jí potřebujete. Jak si tedy metry čtvereční v jakémkoli pokoji snadno vypočítat?
Narýsovat pravý úhel na papíře není příliš složité. Nejjednodušší je, pokud máte možnost použít úhloměr nebo trojúhelník s ryskou. Existují též zednické a tesařské úhelníky. Nemusíte je ale mít pokaždé k dispozici; také vzhledem ke svým rozměrům nejsou vždy dostatečně přesné. Naštěstí je možné udělat pravý úhel i bez těchto pomůcek.
Málokdo přesně ví plochu každé místnosti v domě nebo velikost své zahrady, dvora či třeba příjezdové cesty. A dost často nám nějaká taková informace chybí, protože od travního semene přes zámkovou či normální dlažbu nebo třeba lazury na dřevěnou chatku u venkovních projektů až po podlahové krytiny, barvy na výmalbu nebo třeba tapet - potřebná množství materiálu se vždy počítají podle plochy.
Bazény jsou čím dál častěji součástí našich zahrad. Zvolili jsme si určitý bazén, ale nyní nás zajímá, kolik vody k jeho naplnění potřebujeme a s tím následně souvisí množství bazénové chemie, které potřebujeme k údržbě.