Dlažba

Jak si položit teracovou dlažbu?

Teracová dlažba je velmi odolná podlahová vrstva, která se nejčastěji využívá u podlah garáží, balkónů, autodílen či servisů, v obchodech a jiných místech s vysokými požadavky na mechanickou odolnost. Teracové dlaždice můžeme využít jak v interiéru tak i exteriéru. Díky svému vzhledu bývá teraco používáno i v reprezentativních místnostech. V článku naleznete postup pokládky teracové dlažby do cementu. 

Jak odstranit mech z dlažby?

Mech v dlažbě nás může potrápit. Ne každému se mech v dlažbě líbí, navíc v mokru může pěkně klouzat, a to na pracně vytvořeném chodníku nebo parkovacím místě opravdu nepotřebujete. Podívejme se na několik možností, jak mech z dlažby odstranit. 

Jak opravit sednutou dlažbu

Betonovou dlažbu používáme na různě široké chodníky, příjezdové plochy, parkovací stání a často i pod přístřešky a pergoly. V tomto článku si povíme něco málo o sedání venkovní betonové dlažby a řešeních, jak se tomuto problému vyhnout nebo jej co nejvíce omezit. 

Jak správně opravit prasklou dlažbu nebo obklad?

Dlažby a obklady jsou naprosto běžnou součástí našich domovů. Jsou místa, která si bez nich neumíme představit jako koupelny. Někdy se však ozve rána a dlažba na zemi praskne, popřípadě se kousek odloupne. Situace, která se prostě někdy stane téměř každému. Dlažba či obklad někdy přijdou vinou nehody k úhoně. Špatná pokládka také může způsobit prasknutí. Přesto není třeba zoufat. Opravu zvládnete i sami.

Oprava dlažby u balkónu (dlažba je volná)

Poruchy jednotlivých skladebních vrstev podlahy balkónu se obvykle projevují praskáním, vzdouváním nebo uvolňováním nášlapných dlažebních dílců. V případě, že na vašem balkóně dochází k tomuto jevu, je potřeba provést rekonstrukci podlahy v rozsahu odpovídajícím míře porušení skladebních vrstev. Ty jsou zpravidla tvořeny základovou konstrukcí, na níž je vytvořena spádová vrstva pokrytá izolačními mezivrstvami, lepící hmotou a nášlapnou vrstvou. Podle rozsahu poškození je pak potřeba sanovat buď jednotlivé vrstvy nebo kompletní skladbu.

Jak vyčistit dlažbu po spárování?

Stavíte si novou nebo renovujete starou koupelnu? Nová dlažba a obklady? Člověk má radost z šikovných řemeslníků, ale pokud po sobě důkladně neuklidí, může se radost změnit v noční můru. Zvlášť zaschlá spárovací hmota umí potrápit. Co s tím?

Jak opravit propadlou zámkovou dlažbu u chodníku?

Nejste spokojeni se vzhledem své zámkové dlažby? Potřebujete opravit propadlé nebo naopak vystouplé části chodníku? Bortí se vám příjezdová cesta? Dělají se vám na dlažbě louže vody po dešti? Zřejmě nastal čas na opravu. Nemějte obavy, se všemi těmito problémy si dokážete poradit sami.

Jaké tmely jsou vhodné pro lepení balkonových dlaždic?

Renovace balkónu není nikdy jednoduchá záležitost. Přeci jen dlažba na balkóně musí zvládnout každé roční období aniž byste museli rekonstruovat každých pár let. Dlažba Vašeho balkónu musí přečkat svit Slunce, teplo, déšť nebo třeba mráz, proto je důležité volit správný a kvalitní materiál a do Vašeho balkónu patřičně zainvestovat.

Jakou dlažbu na terasu?

Na terasu nemusíte použít jen prkna, ale můžete si jí i vydláždit. Chcete aby Vám dlažba na terase ladila s dlažbou chodby a docílit jednotného celku. Potom ovšem pozor, ne všechnu dlažbu použitou v interiéru lze použít i na venkovní terasu.

Jak vyčistit rez z keramické dlažby?

Keramická dlažba a obklady patří mezi oblíbené moderní odolné povrchy. Zvlášť v exteriéru musí splňovat požadavky na vysokou odolnost vůči povětrnostním i biologickým vlivům. Často jsou vystavovány i posypovým solím. V interiéru pak musí vzdorovat vodnímu kameni a dennímu opotřebení. Ale ani vysoce odolná keramická dlažba není zcela bezúdržbová.

Jak vyčistit terasovou dlažbu?

Ať už si všimneme znečištění na terasové dlažbě v důsledku stáří nebo díky akutnímu vzniklému problému, s čištěním se nevyplatí čekat... Hezká, čistá a celkově udržovaná terasa o nás mnohé vypovídá a nám samotným by se určitě při relaxu nebo večerním grilování špatně koukalo na špinavou podlahu.

Co dát kolem bazénu?

Mít na zahradě bazén je luxus. V horkých dnech poslouží jako vítané osvěžení, jindy zase jako forma relaxace. Ne nadarmo je nedílnou součástí stále většího počtu zahrad, kde zaujímá roli nejvýraznější dominanty a zároveň největší chlouby.

Jak vybrat cihlovou dlažbu?

Dnešní moderní doba neklade vysoké nároky jen na výkony a vzhled lidí, ale také na jejich úroveň bydlení. V současnosti jsou již domy a byty zařizovány po praktické i designové stránce. Nejedna hospodyňka touží po útulném domově pro svoji rodinu, který zároveň snadno udrží v čistotě. Každý člověk má jiný vkus a každému se líbí odlišný styl. Všichni se ale jistě shodnou, že se ve svém domově musí cítit dobře. Příjemný pocit zajistí správné dispoziční řešení interiéru, barva jeho zdí, rozmístění nábytku a v neposlední řadě také vhodně zvolené podlahy. Právě ty totiž mohou dodat interiéru celistvý vzhled.

Jak správně vybrat spárovací hmotu u obkladů a dlažby?

I přesto, že široké spáry mezi obklady či dlaždicemi jsou spíše módou minulosti, kvůli roztažnosti materiálu stále představují nezbytnost. Kromě svého funkčního účelu plní však také funkci estetickou. Chcete-li tedy, aby vaše koupelna, kuchyně, chodba či jiná místnost s dlažbou vypadala k světu a v ideálním případě i dlouho vydržela neporušená, vezměte před výběrem spárovací hmoty v potaz alespoň některá z těchto doporučení.

Jakou hydroizolaci pod keramické dlažby a obklady?

Mokré zdi ve vedlejší místnosti, opadávání balkonů nebo třeba drolení stavebního materiálu. Tyto problémy způsobuje vlhkost a pronikání vody do dlažby či obkladů. Použití pouze tmele v místech s výskytem vlhkostí, opravdu nestačí. Ovšem můžeme se podobným komplikacím vyhnout správně zvolenou hydroizolací a máme hned několik druhů. Pojďme si tedy společně vysvětlit jaké druhy máme a jejich využití.

Jak řezat a vrtat obklady a dlažbu?

Při lepení obkladaček nebo při pokládce dlažby se jistě nevyhnete řezání a vrtání. Není to ale nic, co byste nezvládli. Poradíme Vám, jak vrtat a řezat dlažbu a obklady, abyste byli s výsledkem spokojeni!

Chcete-li docílit dobrého výsledků a přitom se při práci příliš nezapotit, základem je dobré nářadí. K řezání dlažby či obkladů můžete použít buď řezačku nebo flexu (úhlovou brusku) s odpovídajícím kotoučem.

Jak na dřevěnou dlažbu?

Projížděly po ní povozy tažené koňmi už v dávných stoletích a její pozůstatky nacházíme na většině hradů, zámků a v královských stájích. Řeč je o dřevěné dlažbě, jejíž výborné tepelné, izolační i tlumící vlastnosti znali a cenili již naši dávní předkové. Ani dnes se na kvality dřevěné dlažby nezapomíná. Právě naopak. Ekologické smýšlení, typické pro dnešní dobu, napomáhá návratu klasické dřevěné špalíkové dlažby jakožto alternativě k všudypřítomnému betonu, a to do exteriérových i polointeriérových prostor.

Jak správně spárovat dlažbu?

Sebekrásnější dlažba nikdy nebude vypadat dobře, pokud nebude správně vyspárovaná. Není důležité jen jak, ale také čím spárujeme. Můžeme si vybrat spárovací hmotu se sníženou nasákavostí, která zajistí, že hotové spáry budou odolnější vůči špíně a vzniku plísní. Pokud si vybereme hmotu s vysokou pevností a nízkým otěrem, spáry budou mít dlouhou životnost. Existují také specializované výrobky na širší spáry.

Jak opravit dlažbu?

Dlažba je skvělý podlahový materiál zejména do chodeb, kuchyní, koupelen a na WC a dalších namáhaných prostor, tedy všude tam, kde je třeba často vytírat a udržovat čistotu. I když o ni budete pravidelně pečovat, za čas se na ní objeví šrámy či poškození. A dvojnásob to platí, pokud máte v domácnosti malé děti.

Jak pečovat o venkovní dlažbu?

Dlažba je nejen praktickým materiálem pro interiéry rodinných domů, ale stále častěji si s ní vylepšujeme také terasy a různé části zahrad. Pokud chceme, aby nám dlažba dlouho sloužila, je dobré vybrat vhodný materiál podle místa, kde bude dlažba použita, intenzity zatížení povětrnostními a jinými vlivy a tak typu jejího využití. Nejčastěji jsou používány tyto materiály:

  • betonová dlažba
  • keramické dlaždice
  • kamenné desky
  • cihlová dlažba

Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod

Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.

DLAŽBA - co je třeba vědět, druhy, zásady aj.

Dlažby se skládají z dlaždic kladených do malt, lepidel nebo do písku. Jedná se o stavební prvek, který tvoří nášlapnou vrstvu podlahy. Tato vrstva musí splňovat několik základních kritérií, které jsou závislé na místnosti a druhu provozu. Především musí být snadno udržovatelná, otěruvzdorná, odolná proti vlhkosti, mrazuvzdorná...

Křemenný písek pro spárování betonové dlažby

Jemnozrnná struktura umožňuje spolehlivé zaplnění i nejmenších štěrbin a spár. Prach-ovitý písek zasypáváme do spár v suchém stavu.