Mech v dlažbě nás může potrápit. Ne každému se mech v dlažbě líbí, navíc v mokru může pěkně klouzat, a to na pracně vytvořeném chodníku nebo parkovacím místě opravdu nepotřebujete. Podívejme se na několik možností, jak mech z dlažby odstranit.
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Mech v dlažbě nás může potrápit. Ne každému se mech v dlažbě líbí, navíc v mokru může pěkně klouzat, a to na pracně vytvořeném chodníku nebo parkovacím místě opravdu nepotřebujete. Podívejme se na několik možností, jak mech z dlažby odstranit.
Betonovou dlažbu používáme na různě široké chodníky, příjezdové plochy, parkovací stání a často i pod přístřešky a pergoly. V tomto článku si povíme něco málo o sedání venkovní betonové dlažby a řešeních, jak se tomuto problému vyhnout nebo jej co nejvíce omezit.
Dlažby a obklady jsou naprosto běžnou součástí našich domovů. Jsou místa, která si bez nich neumíme představit jako koupelny. Někdy se však ozve rána a dlažba na zemi praskne, popřípadě se kousek odloupne. Situace, která se prostě někdy stane téměř každému. Dlažba či obklad někdy přijdou vinou nehody k úhoně. Špatná pokládka také může způsobit prasknutí. Přesto není třeba zoufat. Opravu zvládnete i sami.
Poruchy jednotlivých skladebních vrstev podlahy balkónu se obvykle projevují praskáním, vzdouváním nebo uvolňováním nášlapných dlažebních dílců. V případě, že na vašem balkóně dochází k tomuto jevu, je potřeba provést rekonstrukci podlahy v rozsahu odpovídajícím míře porušení skladebních vrstev. Ty jsou zpravidla tvořeny základovou konstrukcí, na níž je vytvořena spádová vrstva pokrytá izolačními mezivrstvami, lepící hmotou a nášlapnou vrstvou. Podle rozsahu poškození je pak potřeba sanovat buď jednotlivé vrstvy nebo kompletní skladbu.
Stavíte si novou nebo renovujete starou koupelnu? Nová dlažba a obklady? Člověk má radost z šikovných řemeslníků, ale pokud po sobě důkladně neuklidí, může se radost změnit v noční můru. Zvlášť zaschlá spárovací hmota umí potrápit. Co s tím?
Nejste spokojeni se vzhledem své zámkové dlažby? Potřebujete opravit propadlé nebo naopak vystouplé části chodníku? Bortí se vám příjezdová cesta? Dělají se vám na dlažbě louže vody po dešti? Zřejmě nastal čas na opravu. Nemějte obavy, se všemi těmito problémy si dokážete poradit sami.
Renovace balkónu není nikdy jednoduchá záležitost. Přeci jen dlažba na balkóně musí zvládnout každé roční období aniž byste museli rekonstruovat každých pár let. Dlažba Vašeho balkónu musí přečkat svit Slunce, teplo, déšť nebo třeba mráz, proto je důležité volit správný a kvalitní materiál a do Vašeho balkónu patřičně zainvestovat.
Na terasu nemusíte použít jen prkna, ale můžete si jí i vydláždit. Chcete aby Vám dlažba na terase ladila s dlažbou chodby a docílit jednotného celku. Potom ovšem pozor, ne všechnu dlažbu použitou v interiéru lze použít i na venkovní terasu.
Keramická dlažba a obklady patří mezi oblíbené moderní odolné povrchy. Zvlášť v exteriéru musí splňovat požadavky na vysokou odolnost vůči povětrnostním i biologickým vlivům. Často jsou vystavovány i posypovým solím. V interiéru pak musí vzdorovat vodnímu kameni a dennímu opotřebení. Ale ani vysoce odolná keramická dlažba není zcela bezúdržbová.
Ať už si všimneme znečištění na terasové dlažbě v důsledku stáří nebo díky akutnímu vzniklému problému, s čištěním se nevyplatí čekat... Hezká, čistá a celkově udržovaná terasa o nás mnohé vypovídá a nám samotným by se určitě při relaxu nebo večerním grilování špatně koukalo na špinavou podlahu.
Mít na zahradě bazén je luxus. V horkých dnech poslouží jako vítané osvěžení, jindy zase jako forma relaxace. Ne nadarmo je nedílnou součástí stále většího počtu zahrad, kde zaujímá roli nejvýraznější dominanty a zároveň největší chlouby.
Dnešní moderní doba neklade vysoké nároky jen na výkony a vzhled lidí, ale také na jejich úroveň bydlení. V současnosti jsou již domy a byty zařizovány po praktické i designové stránce. Nejedna hospodyňka touží po útulném domově pro svoji rodinu, který zároveň snadno udrží v čistotě. Každý člověk má jiný vkus a každému se líbí odlišný styl. Všichni se ale jistě shodnou, že se ve svém domově musí cítit dobře. Příjemný pocit zajistí správné dispoziční řešení interiéru, barva jeho zdí, rozmístění nábytku a v neposlední řadě také vhodně zvolené podlahy. Právě ty totiž mohou dodat interiéru celistvý vzhled.
I přesto, že široké spáry mezi obklady či dlaždicemi jsou spíše módou minulosti, kvůli roztažnosti materiálu stále představují nezbytnost. Kromě svého funkčního účelu plní však také funkci estetickou. Chcete-li tedy, aby vaše koupelna, kuchyně, chodba či jiná místnost s dlažbou vypadala k světu a v ideálním případě i dlouho vydržela neporušená, vezměte před výběrem spárovací hmoty v potaz alespoň některá z těchto doporučení.
Mokré zdi ve vedlejší místnosti, opadávání balkonů nebo třeba drolení stavebního materiálu. Tyto problémy způsobuje vlhkost a pronikání vody do dlažby či obkladů. Použití pouze tmele v místech s výskytem vlhkostí, opravdu nestačí. Ovšem můžeme se podobným komplikacím vyhnout správně zvolenou hydroizolací a máme hned několik druhů. Pojďme si tedy společně vysvětlit jaké druhy máme a jejich využití.
Při lepení obkladaček nebo při pokládce dlažby se jistě nevyhnete řezání a vrtání. Není to ale nic, co byste nezvládli. Poradíme Vám, jak vrtat a řezat dlažbu a obklady, abyste byli s výsledkem spokojeni!
Chcete-li docílit dobrého výsledků a přitom se při práci příliš nezapotit, základem je dobré nářadí. K řezání dlažby či obkladů můžete použít buď řezačku nebo flexu (úhlovou brusku) s odpovídajícím kotoučem.
Projížděly po ní povozy tažené koňmi už v dávných stoletích a její pozůstatky nacházíme na většině hradů, zámků a v královských stájích. Řeč je o dřevěné dlažbě, jejíž výborné tepelné, izolační i tlumící vlastnosti znali a cenili již naši dávní předkové. Ani dnes se na kvality dřevěné dlažby nezapomíná. Právě naopak. Ekologické smýšlení, typické pro dnešní dobu, napomáhá návratu klasické dřevěné špalíkové dlažby jakožto alternativě k všudypřítomnému betonu, a to do exteriérových i polointeriérových prostor.
Sebekrásnější dlažba nikdy nebude vypadat dobře, pokud nebude správně vyspárovaná. Není důležité jen jak, ale také čím spárujeme. Můžeme si vybrat spárovací hmotu se sníženou nasákavostí, která zajistí, že hotové spáry budou odolnější vůči špíně a vzniku plísní. Pokud si vybereme hmotu s vysokou pevností a nízkým otěrem, spáry budou mít dlouhou životnost. Existují také specializované výrobky na širší spáry.
Dlažba je skvělý podlahový materiál zejména do chodeb, kuchyní, koupelen a na WC a dalších namáhaných prostor, tedy všude tam, kde je třeba často vytírat a udržovat čistotu. I když o ni budete pravidelně pečovat, za čas se na ní objeví šrámy či poškození. A dvojnásob to platí, pokud máte v domácnosti malé děti.
Dlažba je nejen praktickým materiálem pro interiéry rodinných domů, ale stále častěji si s ní vylepšujeme také terasy a různé části zahrad. Pokud chceme, aby nám dlažba dlouho sloužila, je dobré vybrat vhodný materiál podle místa, kde bude dlažba použita, intenzity zatížení povětrnostními a jinými vlivy a tak typu jejího využití. Nejčastěji jsou používány tyto materiály:
Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.
Dlažby se skládají z dlaždic kladených do malt, lepidel nebo do písku. Jedná se o stavební prvek, který tvoří nášlapnou vrstvu podlahy. Tato vrstva musí splňovat několik základních kritérií, které jsou závislé na místnosti a druhu provozu. Především musí být snadno udržovatelná, otěruvzdorná, odolná proti vlhkosti, mrazuvzdorná...
Jemnozrnná struktura umožňuje spolehlivé zaplnění i nejmenších štěrbin a spár. Prach-ovitý písek zasypáváme do spár v suchém stavu.