Mokrou omítku je potřeba neprodleně řešit. Jinak může vyústit ve vznik plísní, které jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Kde může tkvět příčina a jak se s tímto problémem vypořádat?
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Mokrou omítku je potřeba neprodleně řešit. Jinak může vyústit ve vznik plísní, které jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Kde může tkvět příčina a jak se s tímto problémem vypořádat?
Každá domácnost jistě ví, o čem je řeč... Nepříjemné černé skvrny uvnitř domu. Zvláště přístupová místnost do domu (=veranda), je příkladem vypsaným jako z knihy pro dobré podmínky tvorby plísně.
Plísně v bytě nebo domě nejsou žádným neobvyklým problémem. Jakmile se k vám dostane vlhkost, plíseň ji bude pravděpodobně následovat. Je to nepříjemný problém, protože plísně mají vliv i na naše zdraví, ale nevěšte hlavu, není to konec světa. Ani plíseň není neporazitelná. A my tu válku s ní společnými silami vyhrajeme!
Plíseň na stěnách, v koutech místností, kolem oken, za kuchyňskou linkou nebo i v nebytových místnostech je velký problém. Plísně produkují výtrusy, které mohou škodit zdraví, způsobují nevzhledné mapy v interiéru a mohou poničit povrch, na kterém se usadily.
Plísně jsou úhlavním nepřítelem řady domů a bytů. Nejen, že s nimi stěny, nábytek či koberce vypadají strašně, ale plísně mohou být i zásadním zdravotním problém, zvlášť, jste-li na ně alergičtí. Proto je třeba se jich zbavit a pokud možno i zabránit jejich návratu.
Jako u všech skvrn, způsob odstraňování skvrn od plísně se liší podle toho, z jakého materiálu je odstraňujeme. U plísní ale platí navíc, že odstranění skvrny je jen napravení důsledku. Abyste za čas nemuseli čistit znova, je třeba se zbavit příčiny plísně. To je obvykle nadměrná vlhkost, nedostatečná izolace a chybné větrání. Obecně platí, že na plíseň funguje kyselé (citron, ocet), ale ne každý materiál je zvládne bez trvalých následků (nezkoušejte to třeba na kožené rukavice, jeden pár jsem si tak dokonale zničila).
Zná to nejspíš každý z nás. Plísně, mechy, vlhkost, to všechno dokáže zkazit kvalitu i toho nejlepšího dřeva. Což o to, pokud se jedná o zapomenutý plot za domem, pak se ještě tolik neděje, ale když nám zplesniví třeba zahradní nábytek nebo konstrukce altánu, pak máme problém. Nejen proto, že dřevo nebude vypadat esteticky dobře, ale především proto, že bude společně s plísňovou infekcí hnít a rozpadat se. Jak tohle celé snadno a efektivně vyřešit?
Objevila se u vás doma „dekorace”, kterou jste si rozhodně dobrovolně nevybrali? Plíseň! Kde se bere, proč a jak se jí tedy co nejefektivněji zbavit?
Jde o označení skupiny mikroskopických hub, které se projevují charakteristickým povlakem (myceliem - zdroj wikipedie), buď bílým nebo i barevným, Našli byste je nejen u sebe doma, ale také ve volné přírodě. Nejvíce rády mají období od jara do podzimu, ve vašem domě či bytě se jim ovšem může skvěle dařit celoročně.
Začalo to nenápadně. U vás doma se bez ohlášení objevila velmi nevítaná návštěva. Plíseň. (Zklameme bohužel ty, kteří čekali nějaký vtip o tchyni.) Zpravidla nejlépe se plíseň má tam, kde je vlhko. Už svou přítomností „poctila” i vaši koupelnu? Jak se s ní vypořádat?
Této mikroskopické houbě se daří všude tam, kde je vlhko a teplo. Jenomže podle plísní na potravinách v lednici zjistíme, že se úspěšně množí i při teplotách nižších, kolem 10˚C. Tím pádem se lavinovitě šíří také ve vlhkých a nevytápěných prostorách, na zdech neobývaných domů, bytů, sklepů. Je ale dobré znát, že vysoká koncentrace plísní kolem nás je zdraví ohrožující. Jak se jí bránit? Jak s ní zatočit?