Jaké tmely jsou vhodné pro lepení balkonových dlaždic?

Renovace balkónu není nikdy jednoduchá záležitost. Přeci jen dlažba na balkóně musí zvládnout každé roční období aniž byste museli rekonstruovat každých pár let. Dlažba Vašeho balkónu musí přečkat svit Slunce, teplo, déšť nebo třeba mráz, proto je důležité volit správný a kvalitní materiál a do Vašeho balkónu patřičně zainvestovat.

Předtím, než začnete vůbec něco pokládat je samozřejmě třeba odstranit původní keramickou dlažbu a pokud to chcete udělat pořádně, odstraňte i spádový beton. Tmel, dlažba a další materiály potřebné k renovaci Vašeho balkónu můžete použít sebelepší, i přesto to nemusí stačit. Doporučujeme tedy začít od základů. Než začnete pokládat dlažbu, ujistěte se, že podkladový povrch balkónu neobsahuje žádné staré nátěry ani zbytky předchozí dlažby.

Výběr tmelu a dalších potřebných materiálů

Jak jsme již zmínili v postupu pro pokládku balkónových dlaždic, tmel, který je potřeba pro pokládku balkónových dlaždic musí být vybrán pečlivě a ledajaký tmel Vám nepřinese výsledek, který byste chtěli. Osobně můžeme doporučit minimálně dva druhy tmelu, které nikdy nezklamou:

  • weber.for fix - je tmel/jednosložkové lepidlo na bázi cementu a anorganického pojiva. Firma Weber patří mezi přední výrobce stavebních materiálů poskytující vše od zateplovacích systémů, přes omítky, lepidla, tmely či sanace a hydroizolace. 
  • flexkleber - od firmy Knauf je dalším z kvalitních dodavatelů stavebních materiálů. Flexkleber je obzvláště flexibilní a proto je využíváno zejména u obkladů a pokládek dlažeb a vytápěných podlah. Vaši dlažbu drží skálopevně v každém ročním období.

Postup pro pokládku dlaždic na balkoně

  1. Prvním krokem, na který byste určitě neměli zapomenout je penetrace. Penetrace podkladu vhodnými přípravky uzavře savý povrch a dojde dokonce k potřebnému vyrovnání povrchu.
  2. Druhým bodem bude předběžná kontrola spádu balkónu. Každý balkón by měl mít sklon zhruba 2° a to proto, aby voda z balkónu odtékala a zbytečně se tam nehromadila. Pro podobné kontroly můžete použít obyčejnou vodováhu.
  3. Hydroizolace. Aby nedošlo ke zbytečnému poškození podkladového povrchu přírodními vlivy a zejména tedy vodou. Hydroizolaci nejprve rozetřete jednou, počkejte nejméně 1 den a poté jí rozetřete podruhé. Doporučuje se dvojí roztírání zejména kvůli životnosti balkónu jako takového, která se tímto značně prodlužuje a není třeba brzkých rekonstrukcí.
  4. Izolace. Posledním krokem před pokládkou dlažby je izolace stěny. V místech, kde se stýká stěna s podlahou je vhodné daný přelom zaizolovat pomocí kašírované oboustranné pásky. Abyste zabránili nějakým nepěkným kouskům pásky trčícím zpod dlažby, je lepší tedy pásku jako takovou po první hydroizolaci nalepit podél celého balkónu v místech, kde se zeď stýká s podlahou balkónu a následně nanést druhou vrstvu hydroizolace, která pásku zakryje.
  5. Pokládka samotné dlažby. Samotné položení dlažby se může zdát jako banální záležitost, ale není to ani zdaleka pravda. Poté, co vyzraje izolační vrstva (minimálně 1 den), je teprve možné dlažbu pokládat. Pro montáž dlaždic se používá flexibilní lepící tmel. Tmel nanášejte jak na dlažbu, tak na podlahu, zejména proto, aby dlažba držela pevně a nestalo se Vám, že po roce místy nějaký ten kousek dlažby povolí a bude jej znova třeba přilepit. Při výběru tmelu je třeba dbát na to, ať je opravdu flexibilní. Tmely mívají různou tepelnou roztažnost než dlažba, což může vést k praskání nebo dokonce zlomení celé dlažby.
  6. Spárování. Paradoxně poslední bod pokládky dlažby je ten, u kterého způsobíte největší nepořádek. Při pokládce dlažby se doporučuje udržovat poměrně široké spáry, minimálně tedy 6 mm, záleží na typu dlažby, který máte. Každá dlažba má jinou tepelnou roztažnost a vzhledem k tomu, že jsou dlažby během letních dnů nebo zimních nocí vystavovány široké škále teplotních změn, potřebují mezi sebou prostor k pohybu, kam se případně můžou roztáhnout. Spárování jako takové provádějte vodě odolnou hmotou, abyste zabránili tomu, že Vám po čase spárování zmizí a dlažby tak budou volné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články