Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat cihlovou dlažbu?

  

Dnešní moderní doba neklade vysoké nároky jen na výkony a vzhled lidí, ale také na jejich úroveň bydlení. V současnosti jsou již domy a byty zařizovány po praktické i designové stránce. Nejedna hospodyňka touží po útulném domově pro svoji rodinu, který zároveň snadno udrží v čistotě. Každý člověk má jiný vkus a každému se líbí odlišný styl. Všichni se ale jistě shodnou, že se ve svém domově musí cítit dobře. Příjemný pocit zajistí správné dispoziční řešení interiéru, barva jeho zdí, rozmístění nábytku a v neposlední řadě také vhodně zvolené podlahy. Právě ty totiž mohou dodat interiéru celistvý vzhled.

Vybíráme podlahu

Před nákupem materiálu potřebného pro dlažbu je třeba se zamyslet nad vhodným typem.

Cihlovou dlažbu s vysokými nároky na otěruvzdornost je vhodné zvolit do zatěžovaných místností, jakými je chodba nebo vstupní hala.

V kuchyni budou ženy vděčné za podlahu snadno omyvatelnou a odolnou proti nárazu, jako je například pád hrnců nebo příborů.

Neocenitelná je také dlažba v koupelně, odolná proti nejrůznějším chemikáliím a s kvalitním protiskluzovým povrchem. Ten je také vhodný do exteriérů, v kombinaci s mrazuvzdorným materiálem.

Správný výběr materiálu

Odborníci doporučují před koupí dlažby návštěvu některé ze vzorkových prodejen, kde výrobci umožňují prohlídku dlažby na větší ploše. Pokud podlahu vybíráte pouze na základě fotografie v katalogu nebo jedné dlaždice, budete pravděpodobně zklamáni. Na velkých plochách totiž vypadá dlažba zcela odlišně.

Další důležitou vlastností dlažby je barva střepu, tedy materiálu, ze kterého je dlaždice vyrobena. Obecně platí za nejvíce kvalitní bílý střep. Červený střep platí za více nasákavý materiál a neměl by být pokládán do místností s vyšší vlhkostí. Vlhkost může způsobit objemový nárůst materiálu a následné drobné trhlinky v glazuře.

Tvrdost dlažeb se vyjadřuje stupnicí tvrdosti s označením MOSH. Označení 1 znamená nejtenčí dlaždici a 10 naopak nejtvrdší. Obecné platí, že čím je dlažba silnější, tím je také odolnější. Kvalitní materiály mají hodnotu mezi 6 a 9. Dlažba s tloušťkou nižší než 8 mm je obvykle nevyhovující i poté, co se položení provede opravdu kvalitně.

Protiskluzový materiál

Zejména při výběru dlažby do koupelny je více než vhodné věnovat pozornost dostatečnému protiskluzovému materiálu. Výrobky, po kterých se chodí bosou nohou, jsou označovány písmeny A, B a C. Plochy určené pro chůzi v obuvi se označují R9 – R13.

Označení A zde znamená základní protiskluznost, kde je úhel skluzu 12° a je vhodné tyto výrobky použít například do šaten a chodeb. Písmeno B vyjadřuje použití vhodné pro sprchy, bazény nebo schody. Zde je úhel skluzu 18°. Poslední je písmeno C, které označuje nejvyšší protiskluznost. Výrobky takto označené můžeme použít na schody pod vodou nebo šikmé okraje bazénů.

Povrchy, na kterých se lidé pohybují v obuvi, se rozdělují od R9 (5 – 10°), které nalezneme na terasách nebo vstupech do domů. R10 označuje materiál vhodný na toalety, kuchyňky nebo sanitární prostory, R11 pro mycí linky a prádelny. Dlažby R12 jsou nepostradatelnou součástí mrazíren a mlékáren. Dlažbu s označením R13, tedy nejvyšší protiskluznost, nalezneme v koželužnách nebo na jatkách.

Formát dlažby

Při výběru velikosti cihlové dlažby je rozhodující především velikost prostoru, kde se bude v budoucnu nacházet. Čím větší místnost je, tím větší rozměr obkladu si můžeme dovolit. Současný trh nabízí obrovské množství různých velikostí od mozaiky, přes klasické dlaždice, až po velkoformátové dlažby. Zvolit jistě můžete také kombinaci více velikostí, které dodají interiéru originalitu.

V místnostech, kde není možné zajistit dokonale rovný podklad, odborníci doporučují použití menších dlaždic. S úhly, které nejsou pravoúhlé, si poradí pokládka na koso, kdy se dlažba pokládá pod úhlem 45° ke stěně a případné nerovnosti snadno zmizí.

Design

V neposlední řadě je jistě důležité myslet na odstín a strukturu samotné dlaždice. Trh nabízí rozmanité druhy a barvy. Pamatujte, že do menších místností jsou vhodnější spíše světlé odstíny, které prostor rozjasní. Ve velkých prostorách se naopak můžeme trochu odvázat a zvolit tmavší či extravagantnější strukturu. Prostoru tím opticky vůbec neubereme.

Důležitý význam mají i barvy, které do značné míry ovlivňují vaši náladu. Proto volte odstíny, které jsou vám osobně příjemné. Mějte také na paměti, že je podlaha druhou největší plochou ve vašem domově a budete se na ni dívat každý den. Je proto důležité zvolit design, který se po pár týdnech „neokouká“ a bude ladit se zbytkem vybavení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články