Na terasu nemusíte použít jen prkna, ale můžete si jí i vydláždit. Chcete aby Vám dlažba na terase ladila s dlažbou chodby a docílit jednotného celku. Potom ovšem pozor, ne všechnu dlažbu použitou v interiéru lze použít i na venkovní terasu.
Na terasu nemusíte použít jen prkna, ale můžete si jí i vydláždit. Chcete aby Vám dlažba na terase ladila s dlažbou chodby a docílit jednotného celku. Potom ovšem pozor, ne všechnu dlažbu použitou v interiéru lze použít i na venkovní terasu.
Na co vše si dát pozor u výběru venkovní dlažby a na jaký typ podkladu samotné dlažby se dnes podíváme.
Dlažba by určitě měla být mrazuvzdorná, protiskluzová a otěru vzdorná. Avšak to není vše, zároveň musí být bezpečná pro pohyb.
Existuje pět kategorií protiskluznosti, které se označují R9 – R13. Písmena a čísla odpovídají normě ČSN EN 14411, přičemž nejvyšší protiskluznou úpravu mají dlaždice R13.
Ne všechny dlaždice jsou povrchově ošetřeny speciálními glazurami, které brání uklouznutí, což je velice důležité hlavně v prostředí kde je vlhkost. Proto je nutné věnovat větší pozornost protiskluznému povrchu.
Další důležitou vlastností dlažby je její otěruvzdornost. Ta nám určuje do jaké míry nám můžou dlažbu poškodit kamínky či písek. I zde platí, čím vyšší otěruvzdornost tím vyšší životnost.
Co bych doporučil tak jsou to mrazuvzdorné vysoce slinuté glazované dlaždice , ty jsou proti otěru velice dobře odolné.
Nebudeme se zabývat jestli vybrat světlé nebo tmavé dlaždice, ale spíše si řekneme něco o velikostech. Ne všechny dokážete unést vlastní silou. Zde platí pravidlo, že čím větší tím se lépe udržují, ale už je horší pokládka nebo výměna.
Jedná se o takzvanou betonovou dlažbu o rozměrech 40 centimetrů na 40 centimetrů až 1 metr na metr. U takovýchto rozměrů je pokládka dlažby obtížná, poté i výměna rozbité dlažby není zrovna jednoduchá. U takové dlažby bych doporučil, aby jí udělali profesionálové. A jak jsem psal výše, údržba je zde velice snadná.
Dá se říct, že tento typ dlaždic je v současnosti tím nejpoužívanějším. A to díky tomu, že pokládka je snadná a samotná údržba těchto keramických dlaždic je také jednoduchá, je to dáno tím, že je zde mnohem méně spár než u dlaždic menších rozměrů. Další výhoda je, že větší dlažba lépe sjednocuje prostor.
Akorát je zde důležité dát pozor při nanášení lepidla na dlaždice. Je potřeba, aby lepidlo bylo po celé ploše dlaždice a nevznikla žádná dutina. Ta by mohla zapříčinit pozdější problémy. Jednoduše řečeno mohlo by dojít k prasknutí dlaždice.
Zámková dlažba je tím nejjednodušším řešení. Je cenově dostupná, jednoduše vyměnitelná, pokládá se na suchu a zvládne jí položit každý. Je velice odolné vůči nepřízni počasí a může být impregnována proti ulpívání nečistot.
Samotná instalace zámkové dlažby nevyžaduje žádnou zručnost a téměř žádné znalosti. Je zde i jednoduchá výměna rozbité dlažby.
Autor: bonny blum
Jak bylo psáno výše, existuje několik typů pokládky samotných dlaždic, tím pádem je i několik druhů podkladů.
Takovýto podklad se skládá ze tří vrstev:
Je důležité aby jemný štěrk a písek byly dobře udusány do roviny a to každou vrstvu zvlášť, zamezíte tím případným nerovnostem. Poté co máte udusán písek můžete pokládat dlažbu. A to buď zámkovou nebo velkoformátovou betonovou dlažbu.
Průsak vody se odstraňuje trativodem nebo drenáží. Nezapomínejte, že se zde využívají drenážní betony a malty a také spárovací hmoty rozpustné ve vodě.
Další variantou je nepropustný podklad, který je vhodný na menší terasy. A dlažba se na tento typ podkladu celoplošně lepí.
Jak už samotný název napovídá, tak tento podklad nepropouští vodu. Je zde velice důležité dodržet spád podkladu. Spád by měl být aspoň 2% a samozřejmě směřován ven, nechcete aby vám voda zatýkala do domu. Pokud je dobrý spád, tak voda volně odtéká buď do země nebo do žlabů, to už záleží na vás co chcete.
Takovýto podklad je tvořen jednou betonovou vrstvou a samotná dlažba se na ní lepí. Proto je vhodná pro keramickou dlažbu. Nezapomínejte, že v betonovém podkladu musí být dilatační spáry, které zamezují napětí v tahu. Vždy rozměr 3 krát 3 metry je dilatačním polem a dilatační spáry by měly být aspoň 8mm široké.
Samotná dlaždice by neměla překrývat dilatační spáru, mohlo by dojít k jejímu prasknutí!!! Proto je potřeba zajisti, aby spára mezi dlaždicemi byla souběžná s dilatační spárou.
Před samotným lepením dlaždic je nutné natřít betonový podklad hydroizolací. A doporučuje si natřít i okraj domu na který navazuje terasa.