Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak správně opravit prasklou dlažbu nebo obklad?

  

Dlažby a obklady jsou naprosto běžnou součástí našich domovů. Jsou místa, která si bez nich neumíme představit jako koupelny. Někdy se však ozve rána a dlažba na zemi praskne, popřípadě se kousek odloupne. Situace, která se prostě někdy stane téměř každému. Dlažba či obklad někdy přijdou vinou nehody k úhoně. Špatná pokládka také může způsobit prasknutí. Přesto není třeba zoufat. Opravu zvládnete i sami.

Dlažba do zásoby 

Již při nákupu dlažby (obkladu) myslete na to, že doporučení prodejců, abychom koupili minimálně o 10 % více, než potřebujeme, je dobře myšleno. Při samotné pokládce se dělají různé prořezy, navíc zbylé kusy vám poslouží právě pro opravy. Dokoupit totiž po nějaké době další kus dlažby, kterou již máte doma, je téměř nemožné. Zásoba se tedy může hodit.  

Pokud nemáte náhradní dlaždici, nezbyde vám než se s defektem smířit, něčím ho zakrýt nebo vyměnit celou dlažbu. Použít můžete i velmi podobný kus, ale rozdíl bude vždy znatelný. Správný odstín mívají dlažby a obklady ze stejné marže, jinak se odstín může lišit, ačkoli by měl být stejný. 

Jak správně opravit dlažbu či obklad? 

Lepené kousky i celé dlaždice vždy vyzkoušejte před lepením na sucho, zda správně sedí. 

Používaná lepidla na lepení dlažby a obkladů vybírejte dle místa. V kuchyni, koupelně, sklepě nebo garáži použijte lepidla vhodná do vlhkého prostředí. Na balkony a terasy budete potřebovat mrazuvzdorné lepidlo. 

Lepené části musí schnout 1 den. Při výměně celého kusu to platí také, spárujte až druhý den. Spáry budou schnout také 24 hodin. 

Odloupl se malý kousek 

Malý kousek, který se odloupne, lze přilepit lepidlem zpět. Nejlepší je transparentní (gelové, čiré) lepidlo, které po zaschnutí nebude viditelné. Prasklina bude znatelná pouze maličko, návštěvy ji ani nezaregistrují. Opravované místo i samotný úlomek je třeba očistit i od všech nečistot a odmastit. Na odlouplý kousek naneseme lepidlo, přiložíme a přitlačíme. Přebytek lepidla otřeme a místo zatížíme. Druhý den je vše jako nové. 

Výměna celé dlaždice, obkladu 

Náhradní kus na výměnu máme a čeká nás samotná práce. Není to nic složitého. Potřebujeme: 

  • Vibrační bruska je nejlepší, ale vystačíte si i s úhlovou. Pokud nemáte ani jednu, zvládnete to také pomocí ořezávacího nožíku, přesto vám brusky velmi usnadní práci. 
  • Kladivo a sekáček (majzlík) 
  • Distanční křížky 
  • Zubová stěrka (výška zubu 6–10 mm) nebo špachtle 
  • Lepidlo na dlažbu nebo podkladová malta 
  • Spárovací hmota 
  • Gumové nebo neoprenové hladítko 
  • Gumová palice (kladivo) 
  • Vysavač nebo alespoň smetáček a lopatku 

Jdeme na to! 

Základem je vyndat rozbitý kus. Bruskou prořežeme spáry okolo vyměňované dlaždice. Tu pomocí kladiva a majzlíku odsekáme. Do středu nahrazované dlaždice bouchněte kladívkem a postupně odstraňujte. Musíme být opatrní, abychom nepoškodili okolní dlažbu. Přidělali bychom si zbytečnou práci navíc. Z opravovaného místa odřežeme i spárovací hmotu kolem dokola. Lepidlo či maltu musíme také odstranit až na roznášecí vrstvu. Bývá to většinou betonová mazanina nebo litý anhydrid. Celé místo dokonale vyčistíme, vysajeme. Použijeme distanční křížky, které nám zaručí přesnost a stejné, rovné spáry. Při použití lepidla místo navlhčíme vodou, u podkladové malty to není potřeba. Zubovou stěrkou nebo špachtlí rovnoměrně naneseme pojivo na opravované místo i novou dlaždici. Nevzniknou nám tak dutiny a nerovnosti, které mohou vést k opětovnému prasknutí. Přiložíme vyrovnáme lepený kus, pak jemně poklepeme gumovou palicí, aby vše sedělo s okolím. Takto opravenou dlaždici (hlavně na podlaze) označte. Obzvlášť pokud je na místě, kudy často chodíte. Před řádným zaschnutím lepidla (malty) by se dlaždice mohla maličko propadnout, není možné přes ní přecházet. Výsledek by pak nebyl hezký a nerovná podlaha jistě není sen nikoho z nás. 

Druhý den můžeme spárovat. Spárovací hmotu naneseme uhladíme gumovým hladítkem. Přebytky hmoty po mírném zaschnutí okamžitě otřete suchým hadříkem. Film, který by se vytvořil na dlažbě bychom pak jen těžko dostávali dolů. I po zaspárování dlaždici nechte označenou a nepřecházejte po ní. Ještě poslední den schnutí a opravu máte za sebou. Vše jako nové. 

Defekt na obkladu 

Obklady na zdech někdy také mohou mít vadu. Kromě prasklin se také může stát, že někde máte třeba vyvrtanou dírku, kterou už ale nepotřebujete. Obklad je možné opravit pomocí speciálního opravného tmelu. Poškození však nesmí být příliš velké, oprava by pak byla výrazně viditelná. Větší defekty řešte výměnou celé obkladačky. 

Tmely jsou vhodné k drobným opravám obkladů glazovaných, keramických (lesklých i matných) nebo matných z přírodního či umělého kamene. Opravit lze i jiné tvrdé povrchy, o vhodnosti tmelu se poraďte s prodejcem. Prodávají se v různých barvách, které se dají míchat pro dosažení co nejpřesnějšího odstínu. K aplikaci je třeba tavná pájka, koupit lze i pájku přímo určenou na tmelení. Tavná teplota tmelu je okolo 130°C. Místo musí být čisté a suché. Roztavený tmel po nanesení uhlaďte. V konečné fázi ještě vše zafixujte bezbarvým lakem. V prodeji jsou i celé sety určené k těmto opravám. Obsahují pájku i lak ve fixu a také hladítko na začištění.  

Oprava nátěrem 

Někdy dojde k poškození dlažby či obkladu třeba chemickým prostředkem. Dlaždici či obklad není třeba měnit kompletně. Použít můžete univerzální barvu k tomu určenou. V barvicích centrech vám namíchají i ten správný odstín pro vás. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články