Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak správně spárovat dlažbu?

  

Sebekrásnější dlažba nikdy nebude vypadat dobře, pokud nebude správně vyspárovaná. Není důležité jen jak, ale také čím spárujeme. Můžeme si vybrat spárovací hmotu se sníženou nasákavostí, která zajistí, že hotové spáry budou odolnější vůči špíně a vzniku plísní. Pokud si vybereme hmotu s vysokou pevností a nízkým otěrem, spáry budou mít dlouhou životnost. Existují také specializované výrobky na širší spáry.

Cementové spárovací malty

Spárovací hmoty jsou vidět, a proto je u nich nejdůležitější vzhled, konkrétně barva.

Pro cementové spárovací hmoty je typické, že finální spára má obvykle velmi podobnou, nebo dokonce totožnou barvu, jakou má směs na spárování v suchém stavu. Nemusíme se tedy bát, když po přidání vody spára ztmavne. Stačí ji nechat vyschnout a původní odstín se obnoví.

TIP: Dejte si také pozor na konzistenci směsi, nesmí v ní být hrudky.

Spárovací malty a lepidla z tvrditelných pryskyřic

Tyto hmoty jsou citlivé na podmínky skladování i přepravy. Musí se chránit před mrazem a vysokými teplotami.

U tohoto typu hmot je třeba věnovat jednotlivým složkám, z nichž se namíchá finální spárovací hmota, a to i z hlediska barevnosti. Rozmíchání musí být rovněž bez hrudek, ale zároveň také bez barevných odchylek, aby byla výsledná spára barevně jednolitá.

Moderní směsi obou typů spárovacích hmot se ale vyrábějí tak, aby jejich rozmíchání bylo snadné i pro laiky. Pokud nemáte představu, kolik směsi koupit, podívejte se na weby jednotlivých výrobců. Najdete tam i kalkulačky, s jejichž pomocí si vypočítáte spotřebu materiálu. Nezapomeňte ale počítat s určitou rezervou.

Jak spárovat?

Důležité je po položení dlažby počkat dostatečně dlouho, aby lepidlo, kterým je připevněna, mělo šanci dostatečně vytvrdnout. Minimum jsou 2 dny u tenkých vrstev lepidla. Při větších tloušťkách a použítí tekutých hydroizolací přímo pod dlažbou (např. u teras, sprchových koutů), i o několik dní déle. 

Na spárování dlažby jsou vhodnější tmavé odstíny spárovací hmoty nebo barvy podobné dlažbě. Silně kontrastní barvy ukáží každou nedokonalost pokládky dlažby...např. různě široké spáry, nenavazování linií spár, uražené rožky.

 Co budete potřebovat:

 • spárovací hmotu (existují různé značky např. Ceresit, Mapei, Den Braven, Knauf, Sakret)
 • vodu
 • vhodné nádoby na spárovací hmotu a vodu na čištění
 • gumovou stěrku
 • špachtli na míchání
 • houbu na čištění (běžnou nebo celulózovou)
 • ochranné gumové rukavice
 • ruční rozprašovač

Příprava spárovací hmoty - CERESIT

Spárování hnědou spárovačkou

Čištění dlažby od spárovací hmoty

Pracovní postup:

 • připravte plochu ke spárování: je potřeba odstranit prach, hrubé nečistoty, mastnotu, přebytečné lepidlo ve sparách a zbytky na dlažbě. Pozor na hydroizolační povlaky pod dlažbou. Při použití škrábaku na spáry existuje riziko proříznutí této hydroizolace. Lepší je lepidlo odstranit hned při pokládání dlažby.
 • navlhčení spár a dlažby (pokud je uvedeno na obalu vybrané spárovací hmoty). Jinak se může stát, že by barva spáry mohla být intenzivnější. Pozor je potřeba dávat při spárování za vyšších teplot nebo v exteriéru. Pak je potřeba dlažbu nejdříve lehce postříkat vodou z rozprašovače nebo přetřít houbou a nechat zavadnout do matna (dlažba by měla být bez loužiček).
 • rozmíchejte směs dle návodu výrobce do hladké konzistence bez hrudek. Důležité je nechat spárovací hmotu několik minut odležet (tzv. uzrát) a znovu mírně promíchat (doba se u různých výrobců liší a může být i 5 minut)
 • připravenou hmotu nanášejte šikmo k dlažbě po celé délce i hloubce spáry
 • hmotu do spáry vtláčejte gumovou stěrkou (nikdy na to nepoužívejte kovové nástroje, poškodili byste si glazuru...u některých typů dlažeb s vysokou odolností proti poškrábání lze použít i plastové hladítko)
 • přebytečnou hmotu setřete z povrchu dlažby
 • spáru nechte trochu zaschnout, jakmile začne dostávat matný vzhled, setřete její povrch vlhkou houbou (buď běžnou nebo celulózovou houbou)
 • postupujte opatrně, aby jste příliš prudkými pohyby neodstranili i spárovací hmotu ze spáry.
 • když je spára suchá, vyspárovanou dlažbu vyčištěte/vyleštěte vlhkým hadrem, nejlépe bavlněným

UPOZORNĚNÍ ... spárovací hmotu před plným zatížením nechte plně vytvrdnout - u cementových spárovacích hmot 28 dní

Video návod

Sanitární silikony

Do místností s vyšší vlhkostí jsou vhodné také sanitární silikony.

Jedná se o speciální trvale pružné tmely s dlouhodobou životností, které vynikají barevnou stálostí a odolávají jak plísním, tak i slunečnímu svitu. Jejich častým poznávacím znakem je typická octová vůně a celkem snadná aplikace za pomoci pistole.

Poslední aktualizace 17. 8. 2022

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.71/5 (7 hlasů)

RU


Související články