Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit mech z dlažby?

  

Mech v dlažbě nás může potrápit. Ne každému se mech v dlažbě líbí, navíc v mokru může pěkně klouzat, a to na pracně vytvořeném chodníku nebo parkovacím místě opravdu nepotřebujete. Podívejme se na několik možností, jak mech z dlažby odstranit. 

Mechanické čištění

Variantou, která asi napadla každého, je mech mechanicky odstranit. Pomoci si můžete špachtlí či kartáčem. Hodí se spíše na dlažbu, kde mech ještě nepokryl celou její část, protože se jedná o pracné čištění. Na druhou stranu se jedná o čistou práci, kdy si nepřiděláte další práci s úklidem dlažby. 

Jedlá soda

Věčný pomocník v domácnosti - jedlá soda - vám může pomoci zbavit se i mechu. Při jejím nanášení na dlažbu postupujte obezřetně, abyste nezničili rostliny v okolí a nanášejte ji přímo na spáry a mech. Čistidlo si namíchejte v poměru 1 litr vody na 30 gramů jedlé sody a můžete nanášet. 

Sůl

Podobný postup jako s jedlou sodou můžete udělat i se samotnou solí. Opět buďte ale velmi obezřetní na okolní rostliny, abyste je nezahubili. Sůl jednoduše nasypete mezi spáry dlažby. Postupujte ale pomalu, pokud máte novou dlažbu, tak se tomuto postupu vyhněte. Sůl může zanechat skvrny na dlažbě nebo může způsobit jejich popraskání. 

Ocet a čistící prostředek 

Další možností čištění pomocí dostupných přípravků v domácnosti je vyrobit si čistidlo z vody, octu a čistícího prostředku na nádobí. Vyrobíte jej v poměru 0,1 litr vody; 0,6 litr octa; 0,1 litr čistícího prostředku a 250 g soli. Vyrobený postřik pak aplikujete na spáry a necháte působit několik hodin. Přípravek by měl mech vysušit, a pak jej jednoduše zametete. 

Dřevěný popel 

Pokud doma topíte dřevem, máte další dostupnou možnost, jak odstranit mech z dlažby. Mech jednoduše posypete dřevěným popelem, popel má vysoké pH, díky kterému se mech zkrátka udusí. Opatrní buďte s jeho nanášením, obzvlášť na světlou dlažbu, popel snadno špiní. 

Chemické přípravky 

Zakoupit si můžete chemické přípravky přímo určené na odstranění mechu z dlažby. Zakoupit je můžete v hobbymarketech či drogeriích a postupujte podle návodu na obalech. 

Tlakový čistič

Odstranit mech můžete i dalším relativně jednoduchým a hlavně rychlým řešením, a sice pomocí vysokotlakého čističe, kde nastavíte požadovaný tlak a mech z dlažby vyčistíte. Pokud s vysokotlakým čističem nemáte zkušenosti, postupujte obezřetně, nepřehánějte to se sílou tlaku, abyste neponičili dlažbu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články