Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jaký povrch na balkon?

  

Balkon - jedna velká výhoda... Ať už žijeme v patrovém domě nebo v bytě s větším či menším balkonem, jedno je jasné - máme zaručenou oázu klidu, kterou si můžeme udělat zcela podle svých představ. Zahradní nábytek, osázené květináče, nejrůznější dekorace - to vše jsou krásné věci, ale neměli bychom zapomínat, že především dobře zvolená podlaha je základ k úspěchu a dodá balkonu úplně jiný funkční i estetický vzhled...

Pokud jsme se tedy rozhodli pro položení nějakého povrchu na balkon, mezi nejhlavnější prvek by měla patřit především odolnost povrchu. Je úplně jedno, zda máme nebo nemáme balkon zastřešený, počasí si nevybírá, proto povrch "zažije" déšť, kroupy, vítr, mráz i silné sluneční paprsky. Druhým a také velice důležitým kritériem pro výběr balkonové podlahy je bezpečnost. Nekluzkou podlahu jistě oceníme ať už máme nebo nemáme děti. Poslední podmínkou by měla být komfortnost povrchu, abychom si slunečné odpoledne užili i bosí a nemuseli se při každé příležitosti zbytečně obouvat.

Co se týče pokládky, existují druhy podlah, které máme během jednoho odpoledne položené nebo naopak vyžadují větší časovou náročnost.

Druhy balkonových podlah

  • Beton

Rovný beton je základní vrstva pod každou pokládku podlahy, takže se mu nevyhneme. Můžeme ho ale nechat jen tak a druhou vrstvu již na něj nepokládat. Momentální trend z betonového vzhledu dokáže udělat esteticky i finančně pěknou a nenáročnou věc. Nevýhodou je trošku hrubší povrch, naopak výhodou je dnešní pokročilost v této oblasti, takže se dá různě dobarvit podle možností a našich představ.

  • Dlažba

Klasika známá již řadu let. Svým způsobem vcelku bezúdržbová varianta, prostě jí zameteme a vytřeme. Výhodou jsou různé motivy dekoru, v dnešní době je na trhu velice oblíbený dekor dřeva. Nezapomeňme při výberu koukat na dvě podmínky - mrazuvzdornost a protiskluzovou fukci.

  • Dřevo

Na pohled krásná podlaha s elegantním vzhledem, na údržbu je to už menší "legrace". Dřevěná podlaha vyžaduje minimálně jednou do roka pravidelnou údržbu, aby se dřevo různě nekroutilo,nevlhlo, neplesnivělo a stářím se nezničilo. Popř. hrozí i napadení škůdci. Údržbou se myslí natření speciálními přípravky. Tady není na místě až tak koukat na ceny, většinou cena odpovídá kvalitě podlahy. Čím exotičtější dřevo, tím dražší, ale také odolnější. Tady je na místě i rada odborníka.

  •  Dřevoplast

Jedná se vlastně o plastové díly - čtverce v dekoru dřeva, které do sebe zacvakneme jako skládačku. Taková podlaha nepatří sice k nejlevnějším, ale její aplikaci zvládne opravdu každý za podmínky, že máme připravený a rovný betonový povrch. Momentálně jsou tyto díly velice dobře prodávané v obchodních domech Ikea nebo řetězcích pro domácí kutily.

  • Kompozitová prkna

Vrstva velice podobná dřevoplastovým dílům.

  • Umělý trávník

Velice příjemná kobercová vrstva, ideální pro balkony, kde se očekává přítomnost dětí. Mimojiné cenově méně náročná záležitost, patří k nejlevnějším balkonovým pokladům. Nejoblíbenější variantou je zelená barva, která opravdu vypadá jako tráva. Momentálně i umělý trávník prošel pokrokem a vyrábí se nespočet barevných variant - od růžové až k přírodnějším barvám jako hnědá nebo šedá. Nutno podotknout informaci o přítomnosti drenáže v koberci, která má za úkol odvod vody po dešti.

Mezi další venkovní podlahy patří přírodní kámen (mramor, žula apod.) nebo zámková dlažba. Tyto varianty se však moc nedoporučují pro balkony, zvlášť ne pro ty menší, jelikož jsou velice těžké.

U každého balkonu a před každou pokládkou nezapomeňme pořešit hydroizolaci.

Fantazii se tady meze nekladou a na škodu není ani kombinace některých variant - např. pro část se sezením dřevoplast nebo dlažbu a v místě, kde budeme pěstovat rostliny a kde si naše děti budou hrát, umělý trávník. Poté už jen sladit nábytek a dekorace a máme hotovo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (3 hlasy)

Související články