Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vysoko umístit digestoř?

  

Hlavní funkcí digestoře neboli parního odsávače, je odsávání výparů a pachů z vaření. Toto zařízení by mělo patřit k základnímu vybavení všech kuchyní. Pokud jste se rozhodli pro zakoupení digestoří, musíte znát dvě základní pravidla a to: jaký typ digestoře je vhodný do vaši kuchyně a jak vysoko umístit digestoř.

Typy digestoří

Než se dozvíme, jak vysoko máme umístit digestoř, musíme si uvědomit, že ne každý typ digestoří je vhodný do naší kuchyně. Nejvíce se používá klasických, podvěsných digestoří, které můžou být jednak napojeny na potrubí mimo kuchyň, například do větrací šachty, nebo do komína, ale taktéž volně zabudované, tedy že není zapotřebí žádných odtahových trubek, ale pracují na principu recirkulace vzduchu. Jejich velikosti jsou přesně dané, rozdíly můžeme vidět jen v tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny, nebo jaké mají speciální funkce. Jejich nevýhodou je neestetický vzhled.

Digestoř

Autor: janjf93

Dalším typem jsou vestavěné digestoře. Pro mnohé z nás je velice důležitý design a účelnost. Tento typ dodává kuchyni pocit celistvosti, nezabere moc místa a dá se použít i do menších kuchyní. 

Ostrůvkové digestoře se používají tam, kde varné desky jsou umístěny přímo uprostřed v kuchyni. Jedná se o velice moderní způsob vaření a odtahové potrubí je vedeno stropem. 

Komínové, neboli nástěnné digestoře. Tento typ se používá v domácnostech, kde odtahové potrubí je zafixováno přímo do komína a kuchyňskou linku netvoří horní skříňky.

Kuchyně a digestoř

Návrh kuchyně... výška digestoře v rozmězí 65 až 75 cm Autor: Viscious

Ostrůvková digestoř - kuchyně

Moderní kuchyně s digestoří nad ostrůvkem Autor: Connoman

Umístění digestoře

Výška digestoře závisí na tom, jaký typ sporáku máte. První digestoře byly vyrobeny z plexiskla, ale často docházelo k haváriím. Důvodem byl fakt, že se vařilo na plynových sporácích a výška se přizpůsobovala výšce člověka. Postupem času, kdy docházelo k modernizaci kuchyní, muselo dojít i ke změně výrobní technologie. Dnešní digestoře se vyrábějí z odolných plastů, ale i nerezu. A zde se doporučuje výška takto: u elektrického sporáku (desky) je doporučena výška od 65 cm a u plynového je to 75 cm. V podstatě se jedná o takovou výšku, kde můžete jednak pohodlně a bezpečně manipulovat se sporákem tak zároveň s digestoří.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.21/5 (14 hlasů)

Související články