Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím obložit komín?

  

Komín přiznat anebo ho raději zkusit zamaskovat? Váháte, jestli vůbec je možné z komínu v interiéru udělat vkusný estetický prvek? Jaké jsou možnosti?

Kámen jako moderní možnost

V exteriérech mají kamenné obklady hlavně praktický smysl, užívají se kvůli zateplení, v interiéru je důvod jejich užití většinou „jen“ ten, že působí obzvlášť luxusně. Kamenný obklad volí stále více lidí především proto, že je originální, na první pohled upoutá pozornost a současně působí přirozeně, takže k vám domů vnese určitý vjem útulnosti.

  • Umělý kámen nebo pravý? Dá se říct, že ten umělý nemá výrazně horší vlastnosti. Výchozím materiálem bývá typicky drcený mramor a barevný křemičitý písek. Jeho výhodou je otěruvzdornost, velmi jednoduchá zpracovatelnost a také to, že je paropropustný. Na zdech se tak nebude tvořit plíseň, protože mohou „dýchat“.
  • Přírodní kámen charakterizuje originální kresba, nicméně na pohled rozdíl nijak drasticky patrný nebude, pakliže si pořídíte samozřejmě kvalitní umělou alternativu. Primárně pocítíte odlišnost samozřejmě z hlediska ceny. Umělá alternativa bude oproti přírodními kameni zkrátka levnější.

Obložený komín kamenem

Komín obložený kamenným obkladem. Autor Moder210

Přirozený vzhled díky cihlám

Cihly se volí z pohnutek v zásadě podobných jako kámen, často zaujmou primárně kvůli designu. V našich krajích má cihla svou tradici, evokuje nám domov a připadá nám proto mimořádně líbivá. Tam, kde je interiér prostorově dimenzován ne zcela vhodně, můžeme použít s úspěchem místo pravých cihel imitaci v podobě obkladů. Typicky to bývá v panelákových bytech, kde se právě mnoho majitelů nechce tohoto designového prvku vzdát.

Tyto pásky napodobují, nutno dodat, že velmi věrně, klasickou pálenou cihlu. Základem bývá opět křemičitý písek. Setkat se můžete ale i s pásky, které opravdu vzniknou nařezáním skutečných cihel. Předností pásků je jejich nízká hmotnost i velmi snadná aplikace, obklady se lepí. A nalepení zvládne svépomocí i průměrně šikovný domácí kutil. Stejně tak v podstatě nevyžadují žádnou složitou údržbu, přitom vám vydrží po mnoho let v původním pěkném stavu.

Klasické obložení sádrokartonem

Sádrokarton má v interiérech svoje pevné místo, jednak se používá jako vizuální zlepšení povrchu a jednak dokáže příznivě ovlivnit i akustické vlastnosti. Bát se nemusíte, že by bylo toto řešení jakkoli nebezpečné. Riziko požáru nehrozí. Použít proto nemusíte na obklad ani specifický typ sádrokartonu protipožárního.

Z estetického hlediska se v takovémto případě samozřejmě dostáváme do opačné situace. Pokud tedy chcete komín schovat, volte právě sádrokarton. I nepříliš vhodně situovaný komín přestane v interiéru působit rušivě.

Přiznání původního zdiva

U starších staveb jde o poměrně riskantní krok. Čeká vás totiž otlučení omítky, pod kterou se zdivo ukrývá. Teprve až ho odhalíte, ale se stoprocentní jistotou budete vědět, v jaké kvalitě je. Ta nemusí být nakonec nijak prvotřídní, nikdy nevíte, jaké materiály měl původní stavitel zrovna po ruce. Je možné, že vás čeká oprava drolících se spár, případně další práce.

Na druhou stranu ovšem je nutné přiznat, že jste-li milovníky syrové autenticity, žádný obkladový pásek vám prostě dojem z pravé cihly nenahradí. Upřednostníte-li tak hlavně vzhled, pusťte se s chutí do práce.

Komín bez omítky

Autor 7854

Oživení krásy keramiky

I keramika si v našich domovech udržuje svoje stálé místo. Zde je nutné se samozřejmě zaobírat logickou úvahou: Dlaždice nám nesmí v horku popraskat. V takovém případě je nutné pořídit si přirozeně ty, které jsou vhodné do exteriéru.

Jsou totiž přece jen „stavěny“ na větší teplotní extrémy. Mrazuvzdorné dlaždice by měly bez problémů na svém místě vydržet, dělí se o užitečný tip zkušení kutilové. Vybírejte mezi těmi běžnými, které jsou určeny a podlahu. Jinak si přirozeně pořiďte hlavně takové, které vás zaujmou svým vzhledem. Nalepit si je potom zvládnete už bez problémů sami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články