Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zabránit ušpinění zdí?

  

Obtisklé prsty od špinavé ruky, mastné skvrny, škrábance nebo ušpinění jakéhokoliv jiného původu... Neustálý problém v domácnosti, který řešíme, ať už po větší návštěvě, návštěvě s dětmi, řádění vlastního dítěte nebo naší nehodě, kterou si můžeme vyčítat.

Z vlastní zkušenosti vím, že přesně z těchto důvodů bych mohla doma malovat pomalu co každého půl roku, proto je na čase vyřešit problém i jinak - a hlavně lépe... Co by mohlo člověka naštvat, než nedávno malovaná zeď, která je opět špinavá. Proto nezoufejme a dejme se do jiné opravy, než neustále a zbytečně přemalovávat místa na stěnách... A nakonec vznikne i esteticky hezký výsledek...

Druhy zábran proti ušpinění zdi

  1. Přírodní kámen (cihla, kámen nebo jejich imitace)
  2. Pryskyřice s kamínky = Kamenný koberec
  3. Palubky
  4. Obklad
  5. Bambus
  6. Různé dekorace (samolepky na zeď, tapety)
  7. Nábytek, obrazy
  8. Latexová omyvatelná barva
  9. Samolepící textilní ochrany, závěsy

Obložení přírodním kamenem - momentální trend s přírodnějším vzhledem. Dříve se takto obkládaly pouze rohy fasád domů nebo stěny pergol a teras, nyní se cihličky a různé druhy kamenů dostaly i do předsíní nebo klidně obývacích pokojů. Vzhled je opravdu pěkný a jedinečný, cenově se ale pohybujeme v desítkách tisíc korun českých.

Finančně méně náročnější záležitostí je právě tzv. kamenný koberec, smíchaný z drobných kamínků a pryskyřice. Venku ho můžeme vidět na chodnících, balkonech a terasách, ale možnost využití je i vnitřní. Fantazii se zde meze nekladou. Koberec lze použít jak na zem, tak na stěny, takže nám může zdobit sprchový kout, podlahu v chodbě nebo klidně i stěny chodby, aby se právě zamezilo jejich poškození. Mimojiné aplikaci zvládneme i sami podle návodu, který obdržíme od výrobce nebo prodejce tohoto materiálu. Základem je pouze rovný povrch.

Palubky - dřevěné nebo plastové, ale nyní bych řekla i trochu zastaralé... Palubkový obklad na schodištích, verandách nebo chodbách bychom mohli najít v cca 40 let starých domech, kosíkového typu, kde se jiný obklad nevolil. Starší generace si ho nechávají, pouze dotírají lakem, mladší generace je buď likvidují úplně nebo přetírají balakrylem a podobnými barvami na momentální IN barvy - většinou bílou nebo šedou. Dřevěný vzhled už pro ně není zas tak moderní.

Široká nabídka obkladů na trhu v různých dekorech... Odlišných cenových relacích... V matu, lesku, imitaci dřeva i kamene atd. - takový výběr nabízí řada výrobců a specializovaných obchodů. Proč jí tedy nevyužít? Mimojiné narozdíl přímo od přírodního kamenu lze považovat obklad za levnější variantu a svůj účel splní také.

Bambus. Stejně jako u palubkového obkladu, zastávám názor, že bambusový obklad upřednostňují spíše starší věkové generace, a to nejen protože se jim to líbí, ale protože dříve, před desítky lety, byly právě tyto přírodní obklady moderní a snadno dostupné...

Samolepky na zeď a velkoplošné tapety. Moderní a interiérově hezky ladící dekorace. Před jejich pořízením si je potřeba ale uvědomit, že i když instalace může být pro někoho snadná, jejich odstranění je už náročnější, hlavně v případech, kdy je nezbytné podlepení lepidlem. Minimálně po sundání nám bude chybět místy i omítka, jejíž oprava nepatří také k nejlehčím.

Méně náročnější variantou je pořízení si více nábytku, popř. obrazů a rámů a do rizikových částí nastavit právě to. V tomto případě je ideální nábytek přímo dělaný na míru.

Pro rodiny s dětmi je skvělé, vymalovat pokoje omyvatelnou barvou, se kterou máme vystaráno od pokreslených zdí a umatlaných stěn od jídla nebo špinavých prstíků.

Není to tak dlouho a na trhu vznikla novinka - samolepící textilní ochrany. Jedná se vlastně o dekorativní samolepku na zeď, která je právě z textilu. Popř. i závěsy mohou zakrýt značnou část stěny.

Ať už se rozhodneme pro velkoplošnou ochranu, maloplošnou nebo žádnou, pamatujme alespoň na riziková místa, kterými jsou místa kolem vypínačů a zásuvek, zeď u čela postele nebo chodba. Existují samozřejmě přímo i rámy do míst kolem vypínačů, ale jejich instalace se nám vcelku prodraží, vzhledem k tomu, že jeden kus pořídíme za cca 350 Kč...

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články