Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit stan a starat se o něj?

  

Plánujete letní dovolenou? Mnohá rekreační střediska či objekty vám přijdou zbytečně předražené? Nebo prostě máte rádi pobyt v přírodě, kde je klid, lišky dávají dobrou noc a budí vás ráno šveholení ptáčků... Vyrazte si pod stan! Jestli nevíte, jak na stavbu a údržbu takového bydlení, nebojte se a čtěte dál, společně to určitě zvládneme!

Stavba stanu

Ke každému stanu výrobci balí i návod na postavení, seznam součástek atd. Bohužel, takové návody bývají mnohdy nepřehledné a příliš vám nepomohou. Navíc žádný nákres vám neposkytne zkušenosti a tipy ze života. Využít proto můžete například recenze jednotlivých modelů stanů nebo postupovat podle obecného návodu.

 1. Lokalizace - strašně důležité je vybrat vhodné místo. Nepočítejte s tím, že někde najdete ideální, rovný plac. Hledejte ovšem něco tomu velmi podobného. Nezapomeňte, že na tom, na co stan postavíte, budete ležet, proto dávejte pozor na terén a různé předměty typu kamínky, šišky, větvičky atp., které by vás dloubaly do zad.
  Také by to nemělo být místo, kam celý den praží slunce. Zaprvé se to velmi špatně větrá a zadruhé by se vás stan mohl stát promokavým.
 2. Orientace - dobře si rozmyslete, kam umístíte vchod. Pokud stavíte ve svahu, směrujte vchod dolů, aby vám skrz něj do stanu při dešti neteklo.
 3. Podlaha - od té začneme stavět. Položíme ji na zem izolační vrstvou (např. gumovou) dolů a upevníme kolíky. Ty by měly být namířeny od stanu a se zemí svírat úhel 45°. Upevnění tak bude stabilnější.
 4. Složte pruty a provlečte je do kříže oky na vnitřní vrstvě pláště stanu. Ta bývají buď vevnitř, nebo venku, záleží na typu stanu. Poté je upevněte háčky či šňůrkami, zkrátka vším, co je podél nich nachystané.
 5. Přehoďte tropiko (vrchní vrstva stanu) a vypněte jej, jak to jen jde. Dávejte pozor, aby bylo napjaté především směrem k zemi, aby případný déšť stékal po něm od stanu, ne do něj. Suchými zipy, nebo jakýmikoli jinými způsoby, které váš stan poskytuje, připevněte tropiko ke spodní vrstvě.

Máte hotovo, jen se nastěhovat!

Údržba

Ono mít stan zabalený ve vaku a jednou za čas ho rozložit, chvíli v něm bydlet a zase ho na několik měsíců zabalit, nestačí. Je třeba o něj pečovat:

 • Větrat a vždy pečlivě vysušit - to je hlavní zásada, aby se vám v něm nezačala množit plíseň.
 • Čistota je půl zdraví - po každém použití jej pečlivě oprašte a omyjte. Nikdy ho ale nestrkejte do pračky!
 • Impregnace - ta je důležitá, aby vám do něj nezatékalo.
 • Náhradní díly - a to nejen náhradní kolíky či tyče, ale i záplaty, lepidlo a voděodolnou lepící pásku, což se dá běžně pořídit ve sportovních potřebách.

Teď už víte vše potřebné, můžete vyrazit. Nezbývá, než popřát hezkou dovolenou!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)